çekme belgeli araç

astroid

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
forum içinde aradım ama bulamadım eğer daha önce aynı konu açıldıysa kusura bakmayın:confused:

bugünlerde değişik şekilde bir araç sahibi olmak üzereyim ama tecrübesi olan arkadaşlarlardan fikir alayım dedim, değişiklik dememdeki kasıt; trafikten çekme belgeli bir araç almak üzereyim ama araç pert değil sadece icra borcu yüzünden bir süre otoparkta yatmış bir araç, bugün yarın çekme belgesi elime geçecek ama sonrasında benim neler yapmam gerektiği konusunda tecrübesi veya bilgisi olan varsa buyursun. Tecrübesi olan çıkmazsa bu konuda bir ilki yaşayacağım için tecrübeleri ve geri kalanları paylaşmaktan zevk duyarım. :cool:

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
şahsi görüşüm ama icralı araç alma derim ağlayanın malı gülene hayır etmez.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş dönemlere ait trafik sigortası ücretlerini sizden talep edecekler. araç ne kadar yatmış ise. sonra bişe yok zaten. normal işlemler yapılacak. zaten aracın kendi plakası var. bütün işiniz emniyette bitiyor kısaca...

eguzen

Kayıtlı Kullanıcı
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
forum içinde aradım ama bulamadım eğer daha önce aynı konu açıldıysa kusura bakmayın:confused:

bugünlerde değişik şekilde bir araç sahibi olmak üzereyim ama tecrübesi olan arkadaşlarlardan fikir alayım dedim, değişiklik dememdeki kasıt; trafikten çekme belgeli bir araç almak üzereyim ama araç pert değil sadece icra borcu yüzünden bir süre otoparkta yatmış bir araç, bugün yarın çekme belgesi elime geçecek ama sonrasında benim neler yapmam gerektiği konusunda tecrübesi veya bilgisi olan varsa buyursun. Tecrübesi olan çıkmazsa bu konuda bir ilki yaşayacağım için tecrübeleri ve geri kalanları paylaşmaktan zevk duyarım. :cool:

öncelikle şunu belirtmekte fayda var ben eski icra memuruyum icra kanalı ile alacaksan yardımcı olabilir vereceğim bilgiler, aracın otoparkta yattığı süre X fiili haczini yapan memurun günlük takdir ettiği ücret kadar ödemen gerekecek eğer aldığın araç ticari ise %18 KDV yok hususi ise %1 KDV ödeyeceksin ve araç bedelinin yanlış hatırlamıyorsam %o 1 oranında da telaliye harcı ödeyeceksin. daha sonra 10 günlük ihalenin feshi süresi var onu bekleyerek merci hakimliğinden ihalenin feshi açlılıp açılmadığı sorulacak eğer açılmamış ise aracı alabilirsin. tabi ihale ile ilgili şartlarda var mesela ihale için öncelikli olarak teminat yatıracaksın sana ihale olunması durumunda da kalan tutarı 10 günlük sürede yatırman gerekecek.

astroid

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle şunu belirtmekte fayda var ben eski icra memuruyum icra kanalı ile alacaksan yardımcı olabilir vereceğim bilgiler, aracın otoparkta yattığı süre X fiili haczini yapan memurun günlük takdir ettiği ücret kadar ödemen gerekecek eğer aldığın araç ticari ise %18 KDV yok hususi ise %1 KDV ödeyeceksin ve araç bedelinin yanlış hatırlamıyorsam %o 1 oranında da telaliye harcı ödeyeceksin. daha sonra 10 günlük ihalenin feshi süresi var onu bekleyerek merci hakimliğinden ihalenin feshi açlılıp açılmadığı sorulacak eğer açılmamış ise aracı alabilirsin. tabi ihale ile ilgili şartlarda var mesela ihale için öncelikli olarak teminat yatıracaksın sana ihale olunması durumunda da kalan tutarı 10 günlük sürede yatırman gerekecek.
öncelikle paylaşımın için teşekkürler, bir arkadaşımın başına gelen bi olay var şu on günlük itiraz süresi deyince aklıma geldi; yanlış hatırlamıyorsam ihalenin feshi süresinin bitiminde almıştı arabasını ama ertesi günü yani 11. günde araç sahibi itirazda bulunmuştu, ihaleyi açan mercii'de aracı geri istemişti, arkadaş yaptığı bakım masraflarını bile tahsil edememişti.:sorry: oyüzden bende herşey netleşsin diye beklemek niyetindeyim

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çekme belgeli araçda ruhsatın sadece 1 nüshası olur. o belge ile noterden satış yapılır. tekrar trafiğe sokarken sıfırdan muayene ve sigorta yapılır.
yalnız tarihi gecen sigortaya faiz işlemi başladıkdan sonra hiç çekme belgeli araç gelmedi o yüzden çekilen sürede ceza işlermi bilmiyorum. ama mantığıma göre trafikden çekerken sigortada iptal olacağından acente sisteme trafikden çekildiğini belirtir ve tekrardan trafiğe girerken cezasız trafik yaptırırsın.
plakalar çekilirken trafiğe iade edildiğinden eski plakalar yeniden basılır yada değişen plakalar basılır.
çekilen sürede aracın mtv işlemeye devam eder. yani satış yapılırken borcu yok kağıdı mutlaka gerekir.

çekme belgeli aracın normal araca göre fazla masrafı muayene, plakalar ve ruhsatın 1 yaprak parasıdır (plaka değişmez ise)

hacizli konularda benim bilgim yok ama arkadaş yardımcı olmuş zaten.