Camlara film çektirmek yasak mı??

bbarann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1,5 senedir kullanıyorm polis çewirmelerinde hemen iç ışığı yakıyorum bi problem çıkarmıo. Fakat bi sefer durduğu yerde polisi filme ceza yazarken yakalamıştım bırak o kalemi dedim:pp muhabeette bağlayınca yazmadıydı hemşerilik saolsun=))

dtvolkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
filmler hayırlı olsun dtvolkan . daha yakından çekilmiş fotoğraf görme imkanımız varmı? özellikle karşı tarafı gösterebilecek gibi olursa sevinirim. 1 numaranın ne kadar koyuluk getirdiğini anlamak açısından.
dscn1760f.jpg

artsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu konuda son düzenleme hakkında bilgisi olan var mı?
Forumda aradım hep eski tarihlerde konuşulmuş, son düzenlemeyle cam filmine karşı yasal tutum ne oldu? Birde arabanın camındaki filmin koyuluk derecesini nasıl anlarız?

GÜNCEL bilgi verebilecek arkadaşlar bildiklerini paylaşabilir mi?

commigere

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Hala değişen bir şey yok filmli camlar yasak ve ceza kesiliyor. 1 hafta içinde söktürülüp, söküldüğün trafik şubelerinde onaylanması gerekiyor. Eğer sökülmezse araç trafikten men ediliyor.

artsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hala değişen bir şey yok filmli camlar yasak ve ceza kesiliyor. 1 hafta içinde söktürülüp, söküldüğün trafik şubelerinde onaylanması gerekiyor. Eğer sökülmezse araç trafikten men ediliyor.

1 numara 2 numara filan farketmiyor yani?

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2013 çıkan bir yasa ile arka cam ve arka yan camlara serbest ön camlara yasak

artsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2013 çıkan bir yasa ile arka cam ve arka yan camlara serbest ön camlara yasak

Hangi yasa olduğunu biliyor musunuz? kanun maddesini belirtebilirseniz çok memnun olurum.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 18:36 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 18:34 ----------

Maalesef farketmiyor. Ama açık renk film olması polisin dikkatini çekmeyerek, ceza kesilme olasılığını azaltabilir.

Açık renk hatta baya açık renkli film var ama araç da siyak olunca iç karanlığıyla birlikte yansımadan dolayı pek de içi göstermiyor. Bu yüzden merak ediyorum çevirme filan olurmu diye.

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
http://www2.tbmm.gov.tr/d24/2/2-0788.pdf

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 18:45 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 18:41 ----------

burda kanun teklifi var ama geçtimi geçmedimi bilmiyorum ancak bu şekilde muayeneden kusursuz geçiyor. arka cam filminden dolayı kusur yazılmıyor

artsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
http://www2.tbmm.gov.tr/d24/2/2-0788.pdf

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 18:45 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 18:41 ----------

burda kanun teklifi var ama geçtimi geçmedimi bilmiyorum ancak bu şekilde muayeneden kusursuz geçiyor. arka cam filminden dolayı kusur yazılmıyor

Teklif muhtemelen mecliste kabul edilmemiş, Gerçerli kanunun maddesi şöyle;

Madde 30 – Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda
bulundurulması zorunludur.
a) (Değişik : 21/5/1997 - 4262/4 md.) Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar
ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanan sürücüler 1 800 000 lira para
cezası,
b) (Değişik: 21/5/1997 - 4262/4 md.) Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir
kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs aksesuar eşya ve çıkıntıları olan araçları kullananlarla, karayolunu
kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman
veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 3 600 000 lira para cezası,
İle cezalandırılırlar.
Bu maddenin (a) bendinde belirtilen eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlar,teknik şartlara uygun duruma
getirilinceye kadar trafik zabıtasınca trafikten men edilebilir. (b) bendindeki şartlara uymayan ve uyumsuzluğu trafik
emniyetini tehlikeye düşürmeyecek nitelikte olan araçların şartlara uygun duruma getirilmesi ihtar olunur. İhtarda verilen
süre için teknik şartlara uygun duruma getirilmediğinin tespiti halinde araç trafik zabıtasınca trafikten men edilir.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 19:00 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 18:58 ----------

Fakat işin ilginç yanı madde yanlış yorumlanıyor bence :)
görüşü engelleyecek derken dışarıdan içeriyi görmeyi değil içeriden dışarıyı görmeyi engelleyecek süs, aksesuar vs. den bahsediyor bence...