Çakma Polisaj Makinası yapımı :) (Video+Fotoğraf)

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Videoyu İzlerken sesini azaltmanız tavsiye olunur :)

http://www.youtube.com/watch?v=XGcG4EOmAuc

dimmer.jpg

67554687.jpg

dsc00437w.jpg

dsc00441r.jpg

dsc00446ri.jpg

dsc00447bq.jpg

dsc00453qj.jpg

dsc00457rx.jpg

Boya korumaya, minimum 150TL vermemek için Pasta-cila-wax uygulamalarını öğrenip, kendim yapmak istememden dolayı, mevcut bulunan avuç taşlama aletini, herkesin bildiği, evlerde kullanılan Dimmer devresi ile birleştirip, artık emekliye ayırdığımız kobay minibüsün üzerinde denedim...

Yapılışın Videosunu çekemedim malesef telefonumun şarjı nedeniyle :mad:

-Bilindiği üzere avuç taşlamalar ortalama 11.000d/dk hızla dönmektedir ve bu devir sayısı pasta-cila uygulamaları için çok fazladır. Polisaj uygulalamarı için ortalama 1000-3000d/dk uygundur, uygulama ve malzemeye göre...

Yapılan Dimmer devresi ile avuç taşlamanın devri 1000d/dk'nın da altında ayarlanabilmekte ama, doğal olarak gücü azalmaktadır ve keçe veya süngerin kaportaya temasıyla ortaya çıkan zorluğa karşı koyamamakta ve devri çok düşmektedir...

Videodaki avuç taşlama 500 Watt gücünde, işimi görmedi, ortalama 5000d/dk ile çalıştırıldığında devri uygun oluyor ortalama 2000d/dk ya düşüyor... Evdeki büyük avuç taşlama ile yaptım uygulamayı, 1600 Watt gücünde, devir düşümü pek olmadı sayılır...

Sonuç: Tahmin edilebileceği üzere,Polisaj makinesinin yerini tutmadı haliyle... Devir sürtünmenin derecesine göre düşüyor... Zaten bunun bilincinde, yapıp yapamayacağımı denemek için bu şekilde yaptım... Sırf denemek için bir sürü para vermek istemedim... Ama yapabileceğimi anladım, polisaj makinesi araştıracağım artık ... Kobay Emektar ise İkinci baharını yaşıyor, aracımdan daha parlak oldu kıskandım:)

Dimmer devresi sadece Evlerde Lambalarımızı karartmak ta değil, ısıtma cihazlarında, elektrik motorlarında v.s. bir çok kullanım yeri vardır...

Dimmer devresinin maliyeti görülen tüm malzemelerle birlikte 6-7 lira civarındadır... Benim gibi pasta-cila uygulamasında pratik yapmak isteyen arkadaşlar için devresini veriyorum... Mahallenizdeki Tv tamircilerine, Elektrik-elektronik okumuş herhangi bir yakınınıza kurdurabilirsiniz devreyi... Devre 16 Ampere kadar olan yükleri kontrol edebilmektedir, buda 3520 Watt yapmaktadır...

Ben kutu olarak Nokia şarj cihazı büyüklüğünde arızalı bir adaptör kabı kullandım, Ortalama 1 saat vaktimi aldı...

Az çok elektrik bilgisi olan arkadaşlar içinde devre şeması ile birlikte fotoğraflı şema hazırladım, oraya bakıp ta yapabilirler...

*** DİKKAT!!! DEVRE 220V İLE ÇALIŞMAKTA OLUP, AKIMA KAPILMA TEHLİKESİ VARDIR...

Son düzenleme:

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dsc00469b.jpg

Hazır elim değmişken, bir de çakma Şarjlı matkap yaptım :)

Aküsü ömrünü doldurmuş olan şarjlı matkabımın yeni aküsü yanlış hatırlamıyorsam 80 lira civarındaydı. Zaten matkap 100 lira :)

9,6 Voltluk akünün yerine, herkesin çok iyi bildiği 6 Volt 4 Amper Işıldak aküsü veya Şarjlı el süpürgesi aküsü olarak bilinen piyasa fiyatı ortalama 10TL olan aküyü yine eski akü gibi (+) sı (+) ya , (-) si (-) ye gelecek şekilde taktım.

31691362tn300.jpg

Gücünde farkedilmesi güç bir düşüş oldu 3,6 volt düşük olmasından dolayı, torku v.s. çok güzel, en önemlisi de şarjı daha uzun gidiyor...

İşimi 10 liraya hallettim, artık sadece şarjda daha kısa süre tutuyorum...

Matkabınızın Voltajı 12 - 14 - 15 Volt olabilir, bunun için de;

Yine aynı mantıkta, 12 Volt 1,3 Amper'lik daha kibar akü kullanılabilir... Yada Matkap kaç Volt ise ona en yakın akü seçilmelidir... Amper değeri ise matkabı nekadar süre kullanabileceğimizi belirler...

Ortalama fiyatı ise 15TL Civarında...

12v13ahsealedleadacidba.jpg

!!! Elektrik veya elektronikten anlamıyorsak, bir bilene danışarak yapılmalıdır, ters veya yanlış bağlantıda çok ciddi yaralanmalara sebep olabilir. !!!

Akü Patlayıcı bir maddedir.

Bazı matkaplarda kendi orijinal aküsü bile olsa dolduğunda şarjı kesme devresi yoktur... Işıldak v.s. bu tür aküler %80 çin malıdır... Şarjda fazla uzun unutmamak, dikkatli davranmak gereklidir....

*** Dikkat edilmesi gereken bir konu ise, Akü alırken öncelikle marka ve üretim tarihine bakılmalıdır... Bayat aküler 2-3 ay sonra kullanılmaz hale gelebilir...

*** Akünün ağırlığıda bize kalitesi hakkında bilgi verir. bir kaç marka karşılaştırma şansımız varsa ağırlıkta seçimde bir faktördür...

Geçen hafta yürürken tesadüfen yerde duran parçalanmış bir akü gördüm, içerisinde 4 tane kalem pil, diğer kalan yerler ise çimento yada harç ile doldurulmuştu, ağır görünmesi için :kop::kop:

Son düzenleme:

Ali Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de 9Volt luk Akünün ölmesinden dolayı atıl duran Şarjlı matkap vardı, Süper fikir :bir: Tamda yenisini alayım diyordum...

Beni 115 liradan kurtardın arkadaşım çok sağol... 10 lira akü dersek, 105Lira :p

kxlylmz

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
fikir tam türk işi olmuş 100 liralık einhell gibi makilerden almak yerine araca çamurluk almak göze alınabiliyor.devir ayarlı taşlamalar da var, sırf devrini düşürmek için bu kadar kasmaya gerek yok ama madem yaptınız ve kullanmaya niyetlendiniz boyayı ve kaportayı katletmenize hiç girmeden 20 dk çalışma sonrası makineden çıkacak dumanlara karşı uyarayım sizi.

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fikir tam türk işi olmuş 100 liralık einhell gibi makilerden almak yerine araca çamurluk almak göze alınabiliyor.devir ayarlı taşlamalar da var, sırf devrini düşürmek için bu kadar kasmaya gerek yok ama madem yaptınız ve kullanmaya niyetlendiniz boyayı ve kaportayı katletmenize hiç girmeden 20 dk çalışma sonrası makineden çıkacak dumanlara karşı uyarayım sizi.

Türk işi oldu evet... Sadece denemek için 100 lira vereceğime, elimde bulunan malzemeleri kullandım hiç para harcamadım... Zekice öyle değil mi:) Türkler zekidir...

1.si üslubunuz hiç hoş değil...

2.si okuduğunuzu anlamadığınız için size özel açıklayayım...

Daha önce kendim pasta-cila, boya koruma yapmadığım, tecrübe sahibi olmak veya yapıp-yapamayacağımı sınamak için yaptım bu uygulamayı...

Boyası yansa da, çatlasa da, patlasa da önemli olmayan, sadece kırk yılda bir, birşeyler taşıma için kullanılan minibüs üzerinde denedim... Yapacağım herhangi bir yanlışlıkta çamurluk, kaporta almama gerek yok tahmin edebileceğiniz gibi... Bu yüzden binek aracımda denemedim... Zaten polisaj için gerekli devir aralıklarını biliyorum ki yazmışım...

100 liraya polisaj makinesi almaya madi gücüm var şükür. Sadece merakımı gidermek için o parayı vermek istemedim, çünkü bu şekilde bir çözüm bulduğum için...

Bu arada kastığım falan yok dostum, 2 PATENT ve 1 FAYDALI MODEL sahibi ben için, bu tarz çalışmalar, hobi şeklinde olup, pazar günü projesidir sadece vakit öldürmek için... zorlanmadım yani :)

Uygulamayı zaten yaptım, 20 dk sonra duman çıkar uyarınız için sağolun ama çıkmadı...

Sonuç ise; 28 yaşındaki emektar, 2005 aracımdan daha güzel duruyor... Gördükçe sinir oluyorum:) İlk deneme için başarılı olduğumu düşünüyorum... Galiba yetenek işi :)

Yazdıklarımın aynıları yukarıda da yazıyor. Bu devreyi yapın, polisaj makinesi almayın değil amaç, benim gibi emektarı olanlar veya deneme imkanı olanlar pratik yapmak isterse diye...

Keşke yazmadan önce dikkatli okusaydınız... Saygılar...

Veli Karaca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bencede Türk işi olmuş, SÜPER :) Türkler zekidir... :bir:

Elinden geliyorsa cihazı yapmak neden 100 lira verecekki adam :) Showroom cilasımı atacak:)
Yapmak için değil de, 6-7 liraya deneme yapmak isteyenlere konuyu açıklamak için kasmış, buna da kasmak değil emek denir galiba....

Hem kobay arabada da ne zevkli olur, korkmadan pasta-cila yapmak, tadından yenmez valla...

Son düzenleme:

kxlylmz

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Amacım sizi kırmak değil kusura bakmayın ancak herkesin sizin gibi deneme yapacak ikinci aracı olmayabilir. astarı yüzünden pahalıya gelme ihtimali çok yüksek bir uygulama. sizin yapmanız kendi tercihiniz ama başkasına tavsiye ederken herkesin sizin becerinizde olmayabileceğini unutmayın ;)

Son düzenleme:

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gayet güzel çalışmalar insan yaratıcı olsun yeterki