Bu Arızayı Bilen Çıkar mı? 2 Yıldır Servisler Çözemedi -VİDEO-

business1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Bu Arızayı Bilen Çıkar mı? 2 Yıldır Servisler Çözemedi -VİDEO-

business1981 link' Alıntı:
abi sizin ekrandan şu konu içindeki videodaki gibi lim yazısı çıkıyor mu ekranda  http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=6982.0
ayrıca hız limitlemede sesli uyarı vermeyip sadece ekranda yazılı olarak uyarı verdiğini düşünüyorum. sesli uyarı  vermesi için menüden ayarlamak lazım

ugurkurt1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Direksiyonda ki hız sınırlayıcı var belirli bir hıza ayarlarız ve gaza ne kadar basarsak araç o hızı geçmez ama konunun sahibi sinyal kolunda ki menü tuşundan ulaşılan belli bir hızı geçtiğimizde uyarı veren ayarla karıştırıyor ikisi farklı şeyler. Hız sınırlayıcısı ile ilgili olma ihtimali benimde kafamda soru işareti bıraktı her şey mümkün sınırlayıcıda da sorun olabilir.

ozkan77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

business1981 link' Alıntı:
birde bildiğim kadarıyla limitleyici frene basınca kapanmıyor. o dediğiniz hız sabitliyicide geçerli

Evet hız limitleyici dediğin gibi gazı dip yapınca devreden çıkıyormuş, ama bu beni daha da endişelendirdi. Hemde çok fazla endişelendim.
Hiz limitleyici düşük ayarlı iken, yüksek hızlarda tek dokunmayla veya çarpma ile devreye giriyorsa OPEL benden birşeyler saklıyor. Zaten bir çok arızayı sakladığını biliyorum da, başka neyi?

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ozkan77 link' Alıntı:
Evet hız limitleyici dediğin gibi gazı dip yapınca devreden çıkıyormuş, ama bu beni daha da endişelendirdi. Hemde çok fazla endişelendim.
Hiz limitleyici düşük ayarlı iken, yüksek hızlarda tek dokunmayla veya çarpma ile devreye giriyorsa OPEL benden birşeyler saklıyor. Zaten bir çok arızayı sakladığını biliyorum da, başka neyi?

Hız limitleyicisi için öncelikle lim tuşuna basıp set etmeniz lazım sonrasında devreye girer öyle tek dokunmayla girmiyor devreye. Acil bir durum için ise hemen soldaki tuşa basıp cc ve limitleyicinin hafızada kalan durumlarını iptal edebilirsiniz.

ozkan77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ugurkurt link' Alıntı:
Direksiyonda ki hız sınırlayıcı var belirli bir hıza ayarlarız ve gaza ne kadar basarsak araç o hızı geçmez ama konunun sahibi sinyal kolunda ki menü tuşundan ulaşılan belli bir hızı geçtiğimizde uyarı veren ayarla karıştırıyor ikisi farklı şeyler. Hız sınırlayıcısı ile ilgili olma ihtimali benimde kafamda soru işareti bıraktı her şey mümkün sınırlayıcıda da sorun olabilir.
[quote author=business1981 link=topic=14351.msg336385#msg336385 date=1421877117]
ayrıca hız limitlemede sesli uyarı vermeyip sadece ekranda yazılı olarak uyarı verdiğini düşünüyorum. sesli uyarı  vermesi için menüden ayarlamak lazım
[/quote]

Evet bir konuda herkes haklı, buda bu problem için kafa yoranları çözüm üretirken çaresiz bıraktı, problemi tahmin etmek zorlaştı. Kontrol düğmelerinden yapılan işlemin isimlerini burada yorum yapan arkadaşlarla ve servisteki ustalarla farklı biliyor ve farklı kullanıyorum o isimleri. herkesten özür dilerim ama, yanlışlık bende mi değil mi  bunuda yazarsanız sevinirim.
Benim hız sınırlayıcı veya hız sınırı set düğmesi dediğim düğmelere ve işlemlere sizler ve servisteki ustalar hız limitleyici diyorsunuz. Ben ayarlanmış hızı geçtiğimizde sesli uyarı veren sisteme hız limitleyici diyorum.

Baktım bu kullanma klavuzunda 189 . ssayfasında bahsedilen  hız sınırlayıcı bahsettiğimiz olaylar değilmidir? (188- 190  arası olan sayfalar)
https://www.opel.com.tr/content/dam/Opel/Europe/turkey/nscwebsite/tr/04_Owner/02_Manuals/Astra_J/kullanici_el_kitabi_yeni_astra_kta_2685_8_baski_agustos_2013.pdf

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ozkan bey sizin dediğiniz hız limit uyarıcısı. Bunun esprisi siz 100'e set ettiyseniz geçince sesli uyarı vermesi. Bunu direksiyonun solunda ki kolda bulunan menüden ayarlıyorsunuz hem hızını hem uyarının açık olup olmayacağını.
Bizim genel olarak bahsettiğimiz direksiyonda bulunan LİM tuşu. Bu tuş ise eğer 100 e ayarlarsanız sizin o hızı geçmenizi engelliyor. Dip gaz yapmadan veya devreden çıkarmadan frene bassanız dahi devreden çıkmıyor.

ozkan77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:
Ozkan bey sizin dediğiniz hız limit uyarıcısı. Bunun esprisi siz 100'e set ettiyseniz geçince sesli uyarı vermesi. Bunu direksiyonun solunda ki kolda bulunan menüden ayarlıyorsunuz hem hızını hem uyarının açık olup olmayacağını.
Bizim genel olarak bahsettiğimiz direksiyonda bulunan LİM tuşu. Bu tuş ise eğer 100 e ayarlarsanız sizin o hızı geçmenizi engelliyor. Dip gaz yapmadan veya devreden çıkarmadan frene bassanız dahi devreden çıkmıyor.
Bahsettiğimiz tuş aynı tuş fakat ben hız sınırlayıcı diyorum. Kitapçıkta da sınırlayıcı geçmiyor mu bu düğme veya işlem isim olarak? Sizin yazdığınız şekilde "hız limit uyarıcısı" adını ben kısaca  hız Limiteyici olarak kısaca tarif ediyorum  pratik olması açısından ama doğrusu sizin gibi uyarıcıyı kimse sormadan eklemek lazım yazarken, sonradan sesli uyarı veren diye eklesem de yanlış anlama olabiliyor.

ozkan77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:

Aynı şeyden bahsediyoruz ama, direksiyonda bulunan, hızı sınırlayabildiğimiz bu tuştan yapılan işleme ve pratik olarak bu tuşun adına ne diyorsunuz? Ben hız sınırlandırma, sınırlayıcı, sınırlayıcısı vs.  diyorum ve öyle biliyorum. Bunun adı hız limitleyicisi mi?
Altta verdiğim adresteki kitapçıktan 191. syfada söz edilen değilmidir bu düğme?
https://www.opel.com.tr/content/dam/Opel/Europe/turkey/nscwebsite/tr/04_Owner/02_Manuals/Astra_J/kullanici_el_kitabi_yeni_astra_kta_2685_8_baski_agustos_2013.pdf

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tuşun üstünde LİM yazısı var buda limit'den geliyor. Hız limitleyici veya artık türkçeleştirmeden hız sınırlayıcısı sınırlamak limitlemek aynı şey sadece türkçeleştirme gayretiyle sınırlamak denmiş. Bunun adı istediğinizi deyin farketmeyen bir tuş. Tuş ile yaptığınız işlem limitleme işlemi zaten resimdede LİM yazısını görüyorsunuz.