Bu akü arızası mı?

thskt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba;

Malumunuz Karadeniz turuna çıkmıştım. Uzungöl'de konakladıktan sonra sabah aracın herşeyi normal olmasına rağmen (merkezi kilit, teyp, ışıklar vs) marşa bastığımda çok zayıf bastı ve çalışmadı. ikinci ve üçüncülerde ise sadece tık diyor ve gerisi gelmiyordu.

Sağolsun oteldeki arkadaş kablo ve bi kamyonet buldu. Takviye attık ve çalıştı. Yaklaşık 2 saat kadar sürekli çalıştı araba. Korkumdan stop edemedim. Bi kaç sefer cesaret edip denemeye stop ettim. Zayıf da olsa marşa bastı.

En son Rize sanayisine kadar gittim. Herhangi bir elektrikçiye durdum ve araç bir daha çalışmadı. Takviye attılar ve aracı içeri aldılar.

Bi kaç marş testinden sonra akü bitmiş dediler.

Ustanın elinde 66'lık Mutlu Akü varmış. Sanayi zaten küçük. Araştırma yapamadan 220 TL ye değiştirdim. Sorun yok gibi halen.

Velhasıl olan oldu da kafama takıldı. Bu problem akü problemi mi? Neden o kadar km gitmeme rağmen çalıştıracak kadar dolmadı?

Ayrıca bu sabah marşa bastıktan kısa bir süreliğine bir sürtme ya da kontak takılı kalmış gibi gelen ses geldi. Marş dinamosu ile alakalı mı bir problem?

Son olarak pahalı mı aldım aküyü?

thskt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eski aküm ESAN marka ve tam garantisi bittikten 1 ay sonra bozuldu. 2 Sene önce Temmuz'da takılmış.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Eski aküm ESAN marka ve tam garantisi bittikten 1 ay sonra bozuldu. 2 Sene önce Temmuz'da takılmış.

İki yılda kolay kolay akü bitmez sanmam. Misal şimdi kendi aracım da olan akü 2011 yılında aldım. Dört yıllık zaman oldu. Bir kere şarz ettirdim o kadar. Aklıma kaçak filan olmasın araçta? Marj motorun da sorun olma ihtimali kendini belli ettiriyor. Önce tak tuk ediyor sonra da küt diye kalıyor.

thskt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilmiyorum ancak yeni aküyü takınca sorun çıkarmadı. Kaçak olsa bir gecede bitirdiyse bu zamana kadar bunu da bitirmesi gerekmez mi?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bilmiyorum ancak yeni aküyü takınca sorun çıkarmadı. Kaçak olsa bir gecede bitirdiyse bu zamana kadar bunu da bitirmesi gerekmez mi?

Hele şimdilik kullan bakalım. Şimdi bizim burada şundan bundan diye yazmamız da senin kafanı fazla fazla karıştırır.

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Şarzını bi ölçtüreydin. Akü bitik onu herkes söyler önemli olan neden bitik. O kadar sürede normal şartlarda akü arızalanmaz kopsa zaten hiç basmaz.
Şarzın 14 volt civarı olması sağlıklı olanı.

thskt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla yabancı olduğum için kim iyi kim kötü bilemedim. Aküyle alakalı daha önce sorun yaşamadığım için tecrübem yok. Usta ne dediyse yaptım.

badwet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aküde kalite önemli akünün içerisindeki kurşun kaplı plakaları arasındaki seperatörler iyi değilse her marş basmada seperatörler delinip akünün o gözünü bitiriyor dolayısıyla akünün gücünü azaltıyor.ayrıca kurşun kaplı gözler iyi bir şekilde kaplanmadı ise Kum gibi dökülüp alt taraftan o gözü kısa devre edip voltaj tutmasını engelliyor