Bridgestone Turanza ER300 ve Lastikleri Çapraz değiştirme şehir efsanesi?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Aracımda Bridgestone Turanza ER300 lastikler var. 40.000 km kadar kullandım. Arka lastikler önlere göre bir hayli iyi.

Yine de 1-2 yıl daha kullanmayı düşünüyorum. Aracım bu sene 7. senesine girecek. Lastikler 2012 yapımı. JAPMA ' nın sitesinden bridgestone için 10 yıl ömür biçmesi biraz yüreğimi ferahlatıyor açıkcası. (""Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dahil) lastikler üretim tarihinden sonra on (10) yaşını doldurmuş ise, gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa dahi ya da diş dibi derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi yenileri ile değiştirilmelidir."

Lastikler satın alınırken JATMA'nın tavsiye ettiği şekilde 10 yıl ömür ve uygun saklama koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer lastik 2 yıl önce üretilmiş ve doğru şekilde saklanmış ise, doğru kullanım ile 8 yıllık daha ömrü var demektir. ")

Sorum şu olacak. Acaba bu lastikler için ön arkaları değiştirmem gerekir mi? Bu işlem ne kadar doğru? Ne kadar mantıklı? Bir çok kişi geç bile kalmışsın diyor. 25.000 km' de bunu yapmalıydın diyor. Bu konuda tavsiyesi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ön arka yapmak Doğru karardır ama lastiklerin dişleri ile alakalı çekişler önde de olsa arkalarda savrulmamak icin sağlam olmalı. Bence fazla ısrar etme değiştir. Lastiğe her ne kadar 10 yıl ömür vermişlerse de standart değildir. Genel olarak 5 yıl kullanım ömrü vardır ondan sonrasında esnekliğini yol tutuşunu kaybeder.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Japonya'ya gönderilen / Japonya'da üretilen Bridgestone ile ülkemizdekiler aynı kalitede olmaması da muhtemel. Ön Arka Yapın.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Japonya'ya gönderilen / Japonya'da üretilen Bridgestone ile ülkemizdekiler aynı kalitede olmaması da muhtemel. Ön Arka Yapın.

Ön arka yapmak Doğru karardır ama lastiklerin dişleri ile alakalı çekişler önde de olsa arkalarda savrulmamak icin sağlam olmalı. Bence fazla ısrar etme değiştir. Lastiğe her ne kadar 10 yıl ömür vermişlerse de standart değildir. Genel olarak 5 yıl kullanım ömrü vardır ondan sonrasında esnekliğini yol tutuşunu kaybeder.

Peki ön arka yapmanın bir dezavantajı var mıdır hocam? Yani bunu yaptıktan sonra araçta bir değişiklik olur mu? yada şuna dikkat edin vb. gibi?

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değiştirmede sıkıntı olmaz. On arka eşit yıpranır daha iyi olur. Tavsiyem fırsat bulursan değiştir. Petlas öneririm michelin ayarında lastik.

demir-1905

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değiştirmede sıkıntı olmaz. On arka eşit yıpranır daha iyi olur. Tavsiyem fırsat bulursan değiştir. Petlas öneririm michelin ayarında lastik.

Mümkünse başında bulununuz değişim sırasında , öncelikle lastikler yönlü mü bunu tesbit ettikten sonra çapraz olarak sağ arka sol önle , sol arka sağ ön ile yer değiştirmelidir.Ben arabamda 15 000 km sonra değişim yaptırmak için yetkili servise gittim ,onlar da bir ön düzenciye yönlendirdiler. Ancak değişimden sonra araba bir tarafa doğru çekmeye başladı , geri geldim ve yönlü lastik olduğunu ters takılma söz konusu olduğunu , düzelttikten sonra sorun bitmişti.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Rotasyon işlemi için çapraz değişim önerilmiyor. Stepne için içine girmeyecekse; sağ ön ile sağ arka, sol ön ile sol arka yer değiştirilmelidir.
Not: Bilinenin aksine yeni tekerler de öne değil arkalara takılır.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
bu yıldan sonra değiştirmenizi öneririm. ön arka yapmak size artı değer katmaz. sonuçta aynı lastikler aynı aracın altında görev yapıyor. sadece yer değişecek. bu yüzde bazında çok az bir miktar iyileşme sağlayabilir.

lastik bir aracın en hayati parçası denilecek kadar önemlidir. yola tutunan bir araç her zaman güven verir. ya çok dikkatli ve oldukça yavaş gideceksiniz. ya da yeni lastik alıp güvende hissedeceksiniz.