Birinci kademe fanın çalışıp çalışmadığını nasıl anlayabilirim?

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu ara fan ve hararet ikilisine kafayı takmış bulunuyorum. Bi elektrikçiye sordum birinci kademe fan çalışıyor mu kontrol etsin diye ama hiç bişeye bakmadan sorun yok dedi. Açıkçası hiç tahmin olmadım. Fan motorunu vs sökmeden kolay ve basit bi yoldan anlamanın yolu var mı?
Okuduğuma göre bazısı 90 gibi fan açıyor diyor bazısı 100 civarı birinci kademe açıyor diyor. İçimi rahatlatmak için kendim kontrol etmek istiyorum. Sanayide ki kasaplara bir çok konuda çok az güveniyorum maalesef.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
klimayı açtığınızda çalışması lazım... ayrıca opcom yada tech2 ile test edilebiliyor. bir yöntemde rölesini bulup tetikletmek fakat yanlış bişi yapılırsa sıkıntılı olabilir...
sizin hararet kaçtayken açıyor? rolantide kaput açıkken bakın ne zaman başlıyor.varsa test menüsündende bakarsınız hararete kaçmış o sırada.
bide motor kodu belirtin netdende bakalım derecesi kaçmış

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araç 99 da fan açıyor. Ama bu bazı yerlerde ikinci kademe fan bazıları ise birinci kademe diyor. Motor z16xe hocam. Klimayı açınca birinci kademe fan otomatik çalışıyor mu?
Öyleyse motor soğukken klimayı açsam, fan hızında baksam. Sonra 99 derecedeki fan hızıyla karşılaştırsam mantıklı bi sonuç çıkarabilir miyim acaba?

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Orayı okuduktan sonra zaten kafam iyice karıştı [emoji23]
Ama orada anlatılan yöntemi yapmaya cesaret edemedim açıkçası.

Kafadengi iyi bir elektrikçiye gidip birlikte çözebilirsiniz bence.
Sorunun farkında olmanız bile çözüme adım atmaktır

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araç 99 da fan açıyor. Ama bu bazı yerlerde ikinci kademe fan bazıları ise birinci kademe diyor. Motor z16xe hocam. Klimayı açınca birinci kademe fan otomatik çalışıyor mu?
Öyleyse motor soğukken klimayı açsam, fan hızında baksam. Sonra 99 derecedeki fan hızıyla karşılaştırsam mantıklı bi sonuç çıkarabilir miyim acaba?

klima ilk açıldığında bir kaç saniye içerisinde genelde( klima gazı ısınıp basıncı artınca) varsa klima radyatörü önündeki ve radyatör fanı birlikte çalışmaya başlar. bu sırada motor harareti düşük seviyelerdeyse yani 80-90 gibi radyatör fanı yavaş yani 1. kademede çalışır.eğerki motor ısısı belli seviyeyi (ki her aracın farklı) geçerse radyatör fanı ikinci kademeye geçer ve motor hararetini genelde opelde 95 civarında tutar. bi kontrol edin derim sesinden anlaşılabilir...

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
klima ilk açıldığında bir kaç saniye içerisinde genelde( klima gazı ısınıp basıncı artınca) varsa klima radyatörü önündeki ve radyatör fanı birlikte çalışmaya başlar. bu sırada motor harareti düşük seviyelerdeyse yani 80-90 gibi radyatör fanı yavaş yani 1. kademede çalışır.eğerki motor ısısı belli seviyeyi (ki her aracın farklı) geçerse radyatör fanı ikinci kademeye geçer ve motor hararetini genelde opelde 95 civarında tutar. bi kontrol edin derim sesinden anlaşılabilir...
Bu gayet kolay ve mantıklı bir yol. Yarın kontrol edeceğim inşallah :) çok teşekkür ediyorum [emoji4]

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kafadengi iyi bir elektrikçiye gidip birlikte çözebilirsiniz bence.
Sorunun farkında olmanız bile çözüme adım atmaktır
Ya elektrikçim çok samimi arkadaşım. Aşırı samimi olduğumuz için bazen sorun oluyor :D bi çok zaman para almıyor. O yüzden de her zaman gitmek istemiyorum. Bir de o da "opel sıcak sever" dedi [emoji4] ustaya öyle değil böyle demekte pek hoş olmuyor :) ha demedim mi, dedim ve beni kovdu [emoji23]

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klimayı açıp baktım biraz önce, her iki fan da çalışıyor. Hararet 80_90 civarındayken yaptım bunu.ama fan sanki daha yavaş çalışıyordu. Yani 99 da acılan fan sanki daha bi çılgınca dönüyordu. Klima açıkkenki çalışan fanı videoya kaydettim. Bugün yine 99 da açan fanı denk getirip onu da videoya kaydedip ikisini de kıyas yapacağım.