Bir hafta sonra ilk çalıştırma;sarsıntı ve arkada mavi bir bulut...:(

akduman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Arabam 97 Astra GLS 1.6 16v sedan manuel vites...Ekim ayının başında arabamın yagını değiştirdimm..(GM 40 10) değişim olduktan sonra bu tarihe kadar en fazla 60 km yapmışımdır....1 haftadır hiç çalışmadan yatan arabamı bu sabah calıştırdım....Sarsıntılı calışma ve egzos tan cıkan mavi bir bulut karşıladı benii..Yaklaşık bu duman egzostan 6-7 sn cıktı,sonra kesildi...Jikle devrede bu arada,sarsıntılı calısmada azaldı..Bir süre sonra herşey normale döndü..Ayrıca motor ısındıktan sonra gaza yükleneyim dedimm,bakalım yine mavi duman atacakmı diye..Gördüğüm kadarıyla mavi duman yok ama gaza her yüklendiğimde bir miktar siyah duman atıyor...
Sizce bu olanlar nelerin alametlerii...Bu konuda tecrübe yaşamış arkadaşlardan ve ustalarımdan yardım istiyorum..Şimdiden teşekkürler....

akduman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı şekilde geçen yaz bizim arabada da olmuştu. 4-5 gün hiç çalıştırmamıştık. Sonra çalıştırdığımızda mavi duman ve gaza yüklendiğimizde senin dediğin gibi siyah duman atmıştı. Opel servisine götürdüğümüzde, "normal" dediler..
Ama ne kadar normal bilmiyorum tabi :)

Yaa aslında bir mantık yürüttüm ama ne derece dogru bilemiyorumm..Çünkü teknik bir bilgim yok..Benim tahminime göre pistonlardaki yag tamamen süzüldü 1 haftada ..İlk calıştırmada pistonlar yaglama yapana kadar ilk yaglar yandı mavi bir duman oluştu ve pistonlar yagsız oldugu için sarsıntı yaptıı..Tabi bu tamamen teknik bilgisi olmayan benim yorumum..Ustalarım ne der bilemiyorum..Sanırım gaza yüklendiğimde cıkan dumanda aracı aldıgım günden beri deiştirmediğim bujilerden olabilir..Mİ?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sibop lastikleri sertleştiyse yağ sızıntısı olmuştur. Bu tür durumlarda 2-3 gün kullanılmayan araçlarda ilk çalıştırmada geçici olarak mavi duman atabilir. Normal karşılanabilecek bir durum. Devamlı olursa o zaman motorda sıkıntı var demektir. Siyah duman yakıt sistemi ile ilgilidir. Günümüzde satılan yakıtlar fazla kaliteli olmadığı için bu durum da normal karşılanabilir. Siyah duman rahatsız edici boyutlara ulaşırsa yakıt sistemini kontrol ettirin.

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sibop lastikleri sertleştiyse yağ sızıntısı olmuştur. Bu tür durumlarda 2-3 gün kullanılmayan araçlarda ilk çalıştırmada geçici olarak mavi duman atabilir. Normal karşılanabilecek bir durum. Devamlı olursa o zaman motorda sıkıntı var demektir. Siyah duman yakıt sistemi ile ilgilidir. Günümüzde satılan yakıtlar fazla kaliteli olmadığı için bu durum da normal karşılanabilir. Siyah duman rahatsız edici boyutlara ulaşırsa yakıt sistemini kontrol ettirin.

+1000
katılıyorum..Araç o kadar uzun süre yattığından dolayı bu normaldir.İlk çalışmalarda ufak bir siyah duman atabilir. Tabi aracınızın ateşleme sistemi ve enjeksiyon sisteminde sorun yoksa..

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sibop lastıklerınden sızdırmıs ve ılk marsta yakmıs yagı hemen kesılmıs duman.

akduman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkürler arkadaşlar...Sanırım bu durumda önemli birşeyi yok arabanın...Kalbime su serptiniz saolun...Bundan sonra en az 2 günde bir calıstırırım arabayı...

Kasırga&Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı şekilde geçen yaz bizim arabada da olmuştu. 4-5 gün hiç çalıştırmamıştık. Sonra çalıştırdığımızda mavi duman ve gaza yüklendiğimizde senin dediğin gibi siyah duman atmıştı. Opel servisine götürdüğümüzde, "normal" dediler..
Ama ne kadar normal bilmiyorum tabi :)
Aynı sıkıntı bendede vardı giray servise sorduğumda onlarda aynı cevabı verdilerdi ;) eğerki sürekli bi mavi duman söz konusu olursa gel o zaman bakalım dedilerdi ;) yoksa opellerde yağ yakması normal dedilerdi :(

Kasırga&Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese çok teşekkürler demekki sibob lastiklerinden kaynaklanan bi durummuş :sorry: peki çözümü nedir ????