Benzin Pompası

ferhatyalcin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar.. Aracım astra F kasa.. aracım benzinde çalışmıyor çalıştığı zaman ise tekler gibi çalışıp tekrar stop ediyor ama gaz da çalışıyor sıkıntı yok gazda. aracı bir süre depodaki benzin çok az şekilde kullandım benzin pompasının bozulmuş olabileceğinden şüpheleniyorum. benzin pompası bozulduğunda ne gibi belirtiler verir, nereden anlayabiliriz benzin pompasının bozulduğunu.. daha önce başlarına gelen arkadaşlar varsa veya bilen arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim :(

cagatay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın kaputunu açın,rail denilen enjektörlerin üstüne binen kütükte bisiklet lastiği hava sibobu gibi bir sibop göreceksiniz.(bisikletteki gibi kapaklıda olabilir) bu sibobu kontağı açın sonra sibop u iğneyle ittirin.çok güçlü bir benzin akışı yok ise pompa arızalıdır.ikinci yöntem olarak depodan gelen benzin hortumunu sökün , birini kontağa geçirin kontağı açtığında hortumu elinşzle tıkayın,eğer basınç zayıf ise bozuktur.sağlam pompayı kapatmakta çok zorlanırsınız.
Benzin pompası basıncı düştüğünde enjektörler pulvarizasyon yapamaz ve yakıtı işer.bu hem aracın saçma çalışmasın,uzun vadede piston tepelerinin delinmesine sebebiyet verebilir.aracı az benzinle kullanmak pompanın basıncı yakalamak için uzun çalışmasına sebebiyet verecektir,yine tıkalı benzin filtresi ve aşırı kıvrılmış hortumlar benzin pompasının düşmanıdır.
Saygılarımla

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Merhabalar,
Astra F genelde yakıt püskürtme regülatörü arıza yapar, yaşı gereği lakin dediğiniz gibi pompa da olabilir, inş. öyledir. Yakıt hattını regülatörden ayırın ve lpg de çalışırken yada, stop halinde 4 nolu role açıkken yakıt gelmeli. Yakıtın basıncı ise tecrübeli usta göz kararı karar verebilir. Eğer yakıt geliyor ise;
Ya Lpg sistemindeki Benzin kesicin arızalıdır. Pek bilmiyorum lpg yi.
Yada dediğin gibi püskürtme regülatörü arızalıdır ve maalesef pahalı bir parçadır. Dediğiniz şekilde stop ettiğinden regülatör çıkması olasıdır.

Aracın ful enjeksiyon mu? yoksa tek nokta mı?

F kasa nokta Enjeksiyonlu Distribütör kullanıyor abi

Aracın kaputunu açın,rail denilen enjektörlerin üstüne binen kütükte bisiklet lastiği hava sibobu gibi bir sibop göreceksiniz.(bisikletteki gibi kapaklıda olabilir) bu sibobu kontağı açın sonra sibop u iğneyle ittirin.çok güçlü bir benzin akışı yok ise pompa arızalıdır.ikinci yöntem olarak depodan gelen benzin hortumunu sökün , birini kontağa geçirin kontağı açtığında hortumu elinşzle tıkayın,eğer basınç zayıf ise bozuktur.sağlam pompayı kapatmakta çok zorlanırsınız.
Benzin pompası basıncı düştüğünde enjektörler pulvarizasyon yapamaz ve yakıtı işer.bu hem aracın saçma çalışmasın,uzun vadede piston tepelerinin delinmesine sebebiyet verebilir.aracı az benzinle kullanmak pompanın basıncı yakalamak için uzun çalışmasına sebebiyet verecektir,yine tıkalı benzin filtresi ve aşırı kıvrılmış hortumlar benzin pompasının düşmanıdır.
Saygılarımla

Araç tek noktadan o yüzden enjektörler ve kütük yoktur. Hali o sibop da yoktur. Kendi aracınızda durum o şekildedir ama Astra F de değil.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Teşekkürler Emre o zaman sanırım benzin pompası konusunda şunu net söyleye bilirim direk bozulması durumunda küt diye kalır. Benim aracım da o şekilde oldu. Araç birden benzin bitmiş gibi durdu. Bir daha da benzin ile çalışmadı. Söküldüğünde pompa yanmıştı değiştirildi düzeldi.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Teşekkürler Emre o zaman sanırım benzin pompası konusunda şunu net söyleye bilirim direk bozulması durumunda küt diye kalır. Benim aracım da o şekilde oldu. Araç birden benzin bitmiş gibi durdu. Bir daha da benzin ile çalışmadı. Söküldüğünde pompa yanmıştı değiştirildi düzeldi.

Aynen doğru abi, ama 1 kez gördüm, pompanın snorkel hortumunda çatlak vardı, aracı tam çalıştıramıyordu. Basılan yakıtın bir bölümü depoya geri dönüyordu. O yüzden bıraktım ihtimallerin içinde.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Aynen doğru abi, ama 1 kez gördüm, pompanın snorkel hortumunda çatlak vardı, aracı tam çalıştıramıyordu. Basılan yakıtın bir bölümü depoya geri dönüyordu. O yüzden bıraktım ihtimallerin içinde.

Hım bak bu durumu bilmiyordum Emre... eğer ki öyle bir şey söz konusu ise oda olabilir. Dediğin gibi yaşı belli araçlar da bazı sorunlar genelde ortak oluyor. Sürekli bende buna benzer konuları takip ediyorum.

cagatay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç tek noktadan o yüzden enjektörler ve kütük yoktur. Hali o sibop da yoktur. Kendi aracınızda durum o şekildedir ama Astra F de değil.
Astra F lerde de x20xev,x16 ve c18 serisi makinalar kullanıldı. 8 v makinalar kütüksüz iken 16v bütün motorları kütüklüdür.
Bilgilerinizi güncellemenizi tavsiye ederim

Son düzenleme:

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Astra F lerde de x20xev,x16 ve c18 serisi makinalar kullanıldı. 8 v makinalar kütüksüz iken 16v bütün motorları kütüklüdür.
Bilgilerinizi güncellemenizi tavsiye ederim

C20XE ve X20XEV olması gerek. Sfi denilen motor. Konu sahibi profilinde Gsi demiş, dikkat etmemişim, belli ama, sormak gerek motor kodu nedir acaba? Kütük var haliyle. Gerçek gsi mi, gönülden gsi mi bilemedim.

cagatay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
C20XE ve X20XEV olması gerek. Sfi denilen motor. Konu sahibi profilinde Gsi demiş, dikkat etmemişim, belli ama, sormak gerek motor kodu nedir acaba? Kütük var haliyle. Gerçek gsi mi, gönülden gsi mi bilemedim.

Yurtdışında yaşadığım için tr deki modelleri pek net bilemiyorum ama Astrada c18xe ve x16xel de kullanıldı.
Diğer konuya gelince haklısın,bazen Vectra orjinalde GL ama Gönülde GT çok çıkıyor :) Heleki bide karlık spoiler ile destekleniş ise :)