benzin de gaza basınca araba gitmiyor.

cess

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim bu yaz başıma gelen arıza şöyleydi;araba sıralı sistem.ilk çalıştırdığımda gaza geçinceye kadar yani benzindeyken arabada gaz yememe,kesik kesik çalışma,rölanti düzensizliği,vitese takınca doğru dürüst gitmeme gibi anormal şeyler oluyordu.gaza basınca sanki pancar motor misali boğuk boğuk sesler geliyordu.
hatta şöyle tehlikeli durum da oluyordu.anayola çıkacam, ilk kalkışta vitese 1e taktığımda,gaza yüklendiğimde araba gidiyim mi kalayım mı derken bi bakmışın anayola çıkmışsın zaten arkadan da hızlı araba geliyor,araba kendine gelinceye kadar bayaa bi korkuyordum.çünkü birden hızlanmıyordu.ama gaza geçince roket gibi oluyordu.

neyse gittim babamla sanayiye.ben o zamanlar sıralı sistemin mantığını anlamıyordum, bu nedenle ilk önce zavoli nin servisine gittim, durumu anlattım, o bana gazda bişi yok problem benzinde dedi ve beni özel servise yönlendirdi.hatta yanıma o lpgci adamı da aldım ve özel servise gittim.anlattık durumu.neyse neden olabilir derken 1. benzin pompası, 2.benzin filtresi 3.enjektörler dediler.tamam yapalım dedim ama motor kısmına hiç girdiresim yoktu.ilk önce tabi ismini yeni öğrendiğim tech 2 ye bağladılar doğru dürüst arıza vermedi sonra pompayı söküp baktılar,sağlam çıktı o da.sonra yine o zaman bilmediğim carbon cleaner a bağladılar.hatırladığım kadarıyla makine doğru dürüst çalışmadı gibi bişi oldu.ben de soramıyom tabi.saonra filtreye geçtiler,söktüler,hava tuttular,ondan da bişey çıkmadı.sıra geldi enjektörlere ama benimde canım sıkılmıştı motoru hiç dağıtasım gelmiyordu.hiç istemesem de üstten manifoldu sökmeye başladılar sanırım.onu tam sökmeden aralarında bi genç sıcaklık müşürünün fişini sökmüş ve bi de öyle çalıştırmış.bize düzeldi dedi,biz de baktık ,çok farkedilir olmasa da biraz düzelme vardı herhalde.bize dediler sıcaklık müşürü değişecek.gittik aldık, değiştiridik.bi de arabayı beraber sürdük ustalarla beraber sorun olmaması için.sonra fatura olarak 60 lira verdik.işçilik ve antifiriz dahil.ama müşüre de ayrıca 50 lira verdik sanırım.2 saat sonra bi yerde araba çalışmadı.yani benzinde çalışmadı.1 denedim 2 denedim olmadı.zaten benzin ışığı sönmediğinden bi problem olduğunu anlamıştım.ben de o gün öğrendiğim lpg de çalıştırma usulünü denedim ve çalıştı.neyse tekrar aynı servise gittik.adamlar istemeden de olsa baktılar benzin pompasının sigortası atmış.baktılar pompaya, pompa arızalanmış.bobinleri yanmış herhalde.bizim moral bozuldu tabi.bi de serviste mi oldu, sonra mı oldu diye tartışırken olay bize kaldı.neyse gittik bi de pompa aldık.yan sanayisinden 70 tl ye.taktılar düzeldi.
dicem şu ki bizim arıza tam emin olamasam da müşürden çıktı gibi.neden emin değilim derseniz, şimdiki aklım olsaydı arabayı 1-2 gün benzinde kullanırdım.belki de yakıt sisteminde pislik vardı,araba pisliği atardı kendi kendine.bunu sonradan bu sitede okudum.ama hala aklıma takılan soru ilk arıza da arabayı benzine alsam araba aynı şeyleri sürekli yaparmıydı yoksa ısınınca düzelirmiydi.ben bunu hiç denemedim.belki de yok yere 180 lira masrafa girdim.hala arızanın neden olduğunu tam bilmiyorum.biraz ayrıntılı yazdım ama sizce bu arıza neden olmuş olabilir?yardımcı olursanız sevinirim..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sicaklik müsürü idi.. zira benzinde bogulma, isincaya yakin gaz devirine girmesi ile gazda cekisi düzelmesi,gazin benzine göre daha patlayici olmasi yüzünden gazda belirti yapmiyordu...ama soguk motorda müsür arizasindan dolayi veri hatasindan karisim yanlis motor boguluyordu...

cess

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dediğiniz gibi müşürden olabilir ama keşke benzine alıp, gazı kökleseydim 1 hafta kullansaydım öyle acaba düzelir miydi diye hep bir ukte var içimde.neyse ki şimdi o ilk belirtiler yok.benim hatam arızayı yeterince teşhis edemem oldu.yani arıza var ama ben seçeneklerim varken direk sanayiye gittim.ona yanıyom..:)

kmp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzinde 2 gün kullansaydın düzelirdi büyük ihtimal geçen kış yaşadım aynı sorunu forumdan benzinde kullan geçer dediler geçti :)

cess

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de forumu sonra okudum. amma geç kaldımm.enjektörlerden olamazdı zaten değil mi.?

fan_tome

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de forumu sonra okudum. amma geç kaldımm.enjektörlerden olamazdı zaten değil mi.?
arkadaşlar bu sorunun çeşitli nedenleri olabilir aynı sorun bende vardı beyin arızası çıktı benim arkadaşın dediği gibi gaz daha patlayıcı olduğu için arızayı bastırıyordu

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg kulanan arkadaşlar dikatine depoda da yakıtı ceyreğin atına düşürmeyin zira benzin pompası yanar.arac lpgde olsada pompa sürekli çalışıyo benzin olmayıncada yanıyo

salihselam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende de var aynı sorun benzinde de kullandım .çok az farketti.Forumlardan okudum kadarıyla lpg li araçlar belli bir zaman sonra benzinde gaz yemiyor.boğuluyor.yüksek devirde bir sorun yok.ama 1 ve 2.viteste yemiyor.Gaza geçince sorun yok.Düşünmek istemiyorum ama lpg arabaya yaramıyor.lovato var bende de.

cess

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg kulanan arkadaşlar dikatine depoda da yakıtı ceyreğin atına düşürmeyin zira benzin pompası yanar.arac lpgde olsada pompa sürekli çalışıyo benzin olmayıncada yanıyo
benim benzin pompası arızalandığında depoda baya benzin vardı.kırmızı ışık zaten yanmadı hatırladığım kadarıyla.nasıl olur da sökmeden önce çalışan pompa, takıldıktan sonra arızalanır anlamadım. hani bi de orjinaldi.değişen ise yan sanayi.tek farkı marşa basınca pompadan vırrr diye ince bi ses geliyor.bilmem sorun yaratır mı?

PN 635(PAMUK NURİ)

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

:alkis::alkis::alkis:

katılıyorum bende ben obenzini çeyregin altında hatta kırmızının son çizgisinde hatta ve hatta araba çalışmama noktasına gelene kadar kullananlardan biriyim aynı sorun bende oldu benzin pompası çalışıyor içinde benzin yok pompayı yakıyor neyseki beni uyardılar çeyrek deponun altına düşmüyorum şimdi sorunumun çözümüde lpgnin beynini degiştirdiler şimdilik sorunum yok