Astra VS Focus

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra VS Focus

Astra almadan önce Ford Focus olacak biri olarak ve Ford Ranger kullanıcısı olarak söylemek isterim ki bu ranger tipi araçlarda ivmelenme hat safhada. Bu araçların ivmelenmesi birçok aracı geride bırakır 0-30 30-60 hızlanması hatta 60-110 hızlanması Ranger ve benzeri araçlarda tork dolayısıyla çok yüksek ve bu araçlara bindikten sonra 1.3 motor 95hp 190 nm torkluk bir araç ban nasıl gelecek bilmiyorum. Ama tercihim artık az yakıt tüketiminde... kayınpederin 1.6 c5'i bile çok vasat kalıyor.. Ford genel anlamda motoru daima güvenilir bir araç ancak almadan önce size bir ton vaatte bulunurlar aldıktan sonra çok kalitesiz bir araca bindiğinizi görürsünüz... Focus aklımdayken Astrayı gördüm alıcı değildim ama Astra nın kapı kollarında gövdesinde kullanılan malzemeler çok kaliteli gelmişti... Sonra benim aklımı çelen güvenlik önlemleri adına sunulan unsurlar oldu...Bence Ford Focus bunların da dahil edilmesi gereken bir araç... neredeyse aynı fiyattalar... Ben titanium araca bakmıştım ama gördüm ki çok eksik.... Tamam motor sağlam ama parayla lüks alıyorsunuz... bu olmaz... tercihim bu yüzden astra oldu hem güvenlik hem kalite..

goxb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Budget firmasından 2 sefer dizel Ford Focus, 2 sefer de dizel Cerato kiraladım ve bu araçların herbiri ile 1500-2000 km yol yaptım ortalama. İkisi de 110 Hp araçlar. Focus inanılmaz tok ve sağlam bir araç. Tek eksi yönü motor sesini çok alması. Bir de gaza basmak biraz alışkanlık istiyor çünkü hızı bence epey belli ediyor. Açıkçası çok beğendim ama karizması sıfır (yine eşimin yorumu). Cerato daha da performanslı geldi bana. Ancak gaza basmak yürek istiyor çünkü araçta yol tutuş falan hakgetire. Şahinlerin 140-150 ile aldığı otoban virajlarını 120 ile direksiyonu sıkı sıkı sarılarak alıyorsunuz. Mayıs ayında Formula 1 e gitmek için kiralamıştım Ankaradan ve 2000 km yol yaptım tamamı otoban sayılır. Adapazarı civarında 67 plakalı 1.4 Corsa resmen oynadı benimle. Cerato ile direksiyona sarılmış 150 km hızla ilerlerken bir tane siyah Astra J (turbo değildi), roket gibi geçmişti yanımdan halen aklımda. Siparişini vermiş plaka işlemlerini bekliyordum, budur dedim abi ya adam kapatmış gidiyor. Focus ve Cerato daki dizel motorların Astramda olmasını hakikaten isterdim. Amma yazdım ha kusura bakmayın arkadaşlar çok uzatmışım.

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

goxb link' Alıntı:
Budget firmasından 2 sefer dizel Ford Focus, 2 sefer de dizel Cerato kiraladım ve bu araçların herbiri ile 1500-2000 km yol yaptım ortalama. İkisi de 110 Hp araçlar. Focus inanılmaz tok ve sağlam bir araç. Tek eksi yönü motor sesini çok alması. Bir de gaza basmak biraz alışkanlık istiyor çünkü hızı bence epey belli ediyor. Açıkçası çok beğendim ama karizması sıfır (yine eşimin yorumu). Cerato daha da performanslı geldi bana. Ancak gaza basmak yürek istiyor çünkü araçta yol tutuş falan hakgetire. Şahinlerin 140-150 ile aldığı otoban virajlarını 120 ile direksiyonu sıkı sıkı sarılarak alıyorsunuz. Mayıs ayında Formula 1 e gitmek için kiralamıştım Ankaradan ve 2000 km yol yaptım tamamı otoban sayılır. Adapazarı civarında 67 plakalı 1.4 Corsa resmen oynadı benimle. Cerato ile direksiyona sarılmış 150 km hızla ilerlerken bir tane siyah Astra J (turbo değildi), roket gibi geçmişti yanımdan halen aklımda. Siparişini vermiş plaka işlemlerini bekliyordum, budur dedim abi ya adam kapatmış gidiyor. Focus ve Cerato daki dizel motorların Astramda olmasını hakikaten isterdim. Amma yazdım ha kusura bakmayın arkadaşlar çok uzatmışım.
+1

bahadirusta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1423 link' Alıntı:
şimdi ise 1.3 cdti 95hp aracı düşündüğümde 1.6 115hp lik motordan çok daha üstün bir motordur..
yapmayın dostum hangi yönden üstün merak ediyorum 115 hp 0-100 km 11.7 dizel 14.5 nerdeyse oturup çayımızı içicez dizel gelene kadar son hız 115 hp 188 dizel 175 beygir farkı 30 beygir ağırlık aynı teknik veriler herşeyi ortaya koyuyor zaten

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bahadirusta link' Alıntı:
[quote author=1423 link=topic=524.msg6761#msg6761 date=1297797175]
şimdi ise 1.3 cdti 95hp aracı düşündüğümde 1.6 115hp lik motordan çok daha üstün bir motordur..
yapmayın dostum hangi yönden üstün merak ediyorum 115 hp 0-100 km 11.7 dizel 14.5 nerdeyse oturup çayımızı içicez dizel gelene kadar son hız 115 hp 188 dizel 175 beygir farkı 30 beygir ağırlık aynı teknik veriler herşeyi ortaya koyuyor zaten
[/quote]
Genel olarak düşündüğümüzde dizel bir motor ile  atmosferik benzinli  motoru karşılaştırmak pek sağlıklı sonuç vermez bize.
Aslında iki motor arasında bir üstünlük olduğunu söylemek de çok doğru olmayacaktır diye düşünüyorum.
֖rneğin 1.4 t ile 1.6 mukayese edilebilir. İkiside benzinli ve tasarruf ikinci planda olan araçlardır.
Ama dizel motorun çalışma prensibi tork üretim kabiliyeti vs unsurlar  atmosferik benzinli motordan farklıdır.
֖zetle iki motorun birbirinden üstün olduğunu söylemek objektif bir söylem olmayacaktır.

bahadirusta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dizel adı üstünde az yaksın ekonomik olsun mantığıyla yapılmış orda hak veriyorum yeterlide olabilir kullananlar için ama 1.6dan daha hızlı yada seri olduğunu sanmıyorum bir buluşsak zaten ak kara çıkıcak ortaya :)

1

1423

Bilgi Girilmemiş

1.3 cdti 1.6 115lik benzinliye göre ara hızlanmaları daha seri olacağını tahmin ediyorum.ancak astra j 1.3 cdti ın vites oranları nasıl bilmiyorum..vites oranları aracı bambaşka hale getirebilir..

ecelnico

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bahadirusta link' Alıntı:
[quote author=1423 link=topic=524.msg6761#msg6761 date=1297797175]
[/quote]
1.6 115 hp 1.3 den nasıl daha iyi oluyor hangi mantıga göre soyluyorsunuz bunu anlamadım ben. Hızlanma değerleri ortada tartışmaya bile gerek yok.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bence dizel mi benzin mi başlığına dönşücek bu konu
o yüzden lütfen konu dışına çıkmayalım
Dizel ekonomide geçer 1.6 yı, 1.6 da hız olarak geçer bunu herkes biliyor zaten.

1

1423

Bilgi Girilmemiş

son olarak birşey daha paylaşmak istiyorum ..iki aracı yarıştırırsanız 1.6 tabi ki geçer ancak 1.3 cdti motor ara hızlanmalarda daha atiktir.bu benim yaşadığım tecrübem..
ara hızlanmalardaki serilik;
    1.3 cdti ın turbosu sayesindedir..1.6 115hp lik araç 4500 devir gibi devirde sürekli sürülüyor mu? tabi ki hayır..düzlükte sürüleceği devir 2500 devirdir.tork düşük..ancak 1.3 cdti sakin kullanıldığında yani 2000 devir civarı atik olmaya hazır..tork maximum ve düşük devirli motor..astra j nin 14.5 sn değeri vites oranları ile ilgili..bu 1.3 cdti ile ilgili değil.aradaki farkı anlatabildim mi? her koşulda bence 1.3 cdti üstün bir motor.. 1.6 da kullandım 1.3cdti da kullandım..bu devirde 1.6 115hp lik araç düşük teknoloji kalmış malesef..