Astra Sedan Yokuşda Çekiş Sorunu

mertelkoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba, bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. 2013 model j kasa sedan edition 115hp aracım dik yokuşlarda çekmiyor, bilerek yokuş tepesinde duruyorum kalkmaya çalışıyorum stop ediyor.Bu arada yaklaşık 8 yıldır istanbul içinde araç kullanmaktayım kullanımdan dolayı olacağını düşünmüyorum. Konu ile ilgili önerilerinizi bekliyorum.

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra Sedan Yokuşda Çekiş Sorunu

Açıkcası ağır kalkması çok gaz yemesi olur ama stop etmek araç yerine belki yeni olduğu için siz alışamadığınızdan kaynaklanıyor olabilir.Çünkü astraların kavrama noktaları biraz daha farklı alışmak gerekiyor.1.3 dizel aracım bile en dik rampada kalkıyor yani.Bence biraz daha pratik yapın olmadı servise gidin normal birşey değil ama onlarda aynı şeyi söylicekler kaçırma filan olsa debriyajdan olur ama stop etme biraz garip.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aynı motor sahibiyiz.çok dik bir yokuşta hemen hemen her gün gidiyorum(günde minimum 5 araba o yokuşu çıkamıyor) şimdiye kadar hiç stop ettiğim olmadı.bence araca biraz alışmanız lazım.gaza biraz fazla yüklenin korkmayın bu arabalar devir arabası.ne kadar devir verirseniz o kadar iyi performans alırsınız.

Mete34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yinede astra aracınızla rampalardan uzak durun . hele dık rampalarda dur kalk kesınlıkle basınızı ağrıtacak hareketler . biraz araştırın ve goruceksınız dayanıksız debrıyaj baskı balatalı astralardan kac kısı daha sıfır aracıyla sıkayetcı olmuş . komık tarafı hep kullanıcı hatası olarak söylenip bir dünya para istemeleri tamir için . ben artık yolumda uzasa rampalara girmiyorum  :)

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:
Açıkcası ağır kalkması çok gaz yemesi olur ama stop etmek araç yerine belki yeni olduğu için siz alışamadığınızdan kaynaklanıyor olabilir.ևünkü astraların kavrama noktaları biraz daha farklı alışmak gerekiyor.1.3 dizel aracım bile en dik rampada kalkıyor yani.Bence biraz daha pratik yapın olmadı servise gidin normal birşey değil ama onlarda aynı şeyi söylicekler kaçırma filan olsa debriyajdan olur ama stop etme biraz garip.

1.3 dizel  yokuşlarda yüksek torku nedeniyle 1.6 115 hp den daha başarılıdır. Yanlış bir karşılaştırma yapıyorsun.

mmtcopur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sohayli link' Alıntı:
1.3 dizel  yokuşlarda yüksek torku nedeniyle 1.6 115 hp den daha başarılıdır. Yanlış bir karşılaştırma yapıyorsun.
doğrudur 1.3 dizelin performansı iyidir ama kalkışlarda 2000 devirin altında 1.6 dan daha kötüdür rampada kalkması daha zordur ama kalktımıda yırta yırta çıkar rampayı

mertelkoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bundan önce fiat marea vardi 103 hp gerci astradan hafifti ama hiç böyle bir olay gelmemisti basima. Cumartesi gunu servise goturcem araci bide gaz baglatmayi dusunuyordum. Simdi daha cok korktum:(

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Araca alışmanızla alakalı olabilir.
Aynı motora sahip HB astra ile ilk başlarda bende sorun yaşıyordum dik rampalarda kalkarken. Ancak alıştıktan sonra en ufak problem kalmadı.

mertelkoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Haklı olabilirsiniz ben diger aracimla ayni yokusu 2500 devirde kalkiyordum, astrada ne yapmam lazim 5000 devirde felan mi kalkmaliyim? Bu durumda aracin baski balatasina zarar vermezmiyim.bide diger forumlarda ilk bakimi beklwyin diyorlar arac kendine gelecektir seklinde yorimlar var acaba dogru mudur?

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bence kavrama noktasına tam alışamadınız, ben en dik yokuşta bile (Ankara Dikmen tarafı) çok rahat şekilde 2500~ devir civarında kalkıyorum.
5000 devire yükseltirseniz zaten patinaj çekiyor ve TC devreye giriyor (Denemiştim :) )