Astra J Süspansiyon Hakkında

Biga_li

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[font=verdana, geneva, lucida,]Arkadaşlar merhaba, Astra G den Focus ordan Mondeo derken Astra J ye döndük yine. 2015 Aralık çıkışlı Astra J Sedan 1.6 CDTİ 136hp Sport paket ( Ön park sensörü ve Cosmo jantlı olan serisi) aldık hayırlısıyla. Çalıştığım şirkette kullandığımız 2013 1.3 CDTİ Cosmo sedan araç ile kıyaslayınca süspansiyonun daha sert olduğunu ve kasislerde falan bi tık daha sesli çalıştığını fark ettim akabinde servise götürdük sonuçta garantili araç belki bir arıza vardır diye. Serviste şase no dan bilgisayardan sorgulandı, araç liftte iken amortisör parça kodlarına bakıldı ve araçta alçaltılmış süspansiyon yani farklı amortisör ve yay olduğunu söylediler bu araçlarda belirli bir seri bu şekilde gelmiş gerçekten parça kodları ile bakıldığında yaylar ve amortisörler normalinden farklı çıkıyor. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı başına gelen yada merak edip servise giden, süspansiyonun sert olduğu çok belli araç ve bagaj full doluyken araç boş gibi duruyo hiç oynamıyo nerdeyse [/font]
img-grin.gif
[font=verdana, geneva, lucida,] normale çevirmek içinde 4 amortisör ve 4 yay takılması gerektiğini söylediler tabi gerek değiştirmeye grek var veya yok tartışılır ama yol tutuşuna katkısı bu şekilde daha fazla olduğuda gerçek, aynı seriye sahip araç sahiplerinin benzeri şikayeti varmı yada merak edip servise giden ve aynı cevabı alanlar düşüncelerini merak ediyorum doğrusu, saygılar. [/font]

aahmet_celik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: Astra J Süspansiyon Hakkında

Biga_li' Alıntı:
[font=verdana, geneva, lucida,]Arkadaşlar merhaba, Astra G den Focus ordan Mondeo derken Astra J ye döndük yine. 2015 Aralık çıkışlı Astra J Sedan 1.6 CDTİ 136hp Sport paket ( Ön park sensörü ve Cosmo jantlı olan serisi) aldık hayırlısıyla. Çalıştığım şirkette kullandığımız 2013 1.3 CDTİ Cosmo sedan araç ile kıyaslayınca süspansiyonun daha sert olduğunu ve kasislerde falan bi tık daha sesli çalıştığını fark ettim akabinde servise götürdük sonuçta garantili araç belki bir arıza vardır diye. Serviste şase no dan bilgisayardan sorgulandı, araç liftte iken amortisör parça kodlarına bakıldı ve araçta alçaltılmış süspansiyon yani farklı amortisör ve yay olduğunu söylediler bu araçlarda belirli bir seri bu şekilde gelmiş gerçekten parça kodları ile bakıldığında yaylar ve amortisörler normalinden farklı çıkıyor. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı başına gelen yada merak edip servise giden, süspansiyonun sert olduğu çok belli araç ve bagaj full doluyken araç boş gibi duruyo hiç oynamıyo nerdeyse [/font]
img-grin.gif
[font=verdana, geneva, lucida,] normale çevirmek içinde 4 amortisör ve 4 yay takılması gerektiğini söylediler tabi gerek değiştirmeye grek var veya yok tartışılır ama yol tutuşuna katkısı bu şekilde daha fazla olduğuda gerçek, aynı seriye sahip araç sahiplerinin benzeri şikayeti varmı yada merak edip servise giden ve aynı cevabı alanlar düşüncelerini merak ediyorum doğrusu, saygılar. [/font]

merhaba, sport donanım paketli araçlarda diğer donanımlardan farklı alçaltılmış şasi var, yani süspansiyon sistemi diğer donanımlardan ve şirkenizde kullandığınız cosmodan farklı. Hatta direksiyonu bile daha sert. Opelin model ne olursa olsun sport (yeni adıyla dynamic) tüm araçlarında durum aynı. Bu sert süspansiyon yol tutuşta ve güvenlik için artı fakat günlük şehir içi kullanımda ve bizim yollarımızda biraz keyifsiz açıkcası. Yumuşak iyi bir lastikle durumu bir tık hafifletebilirsiniz fakat yinede alışmanız daha iyi bir çözüm. Yeni jenerasyon araçların daha çok güvenlik odaklı olmasından dolayı bu araçlardan beklediğimiz konforu malesef bize yaşatmıyo. amartisör yay değişimine hiç girmeyin bence, bunlar mühendislik hesaplar. Ayrıca opelin süspansiyonu sessiz konforlu çalışan aracı bence yok. Bir çoğunu kullandım, yeni kasa astra K'da durum aynı. Hatta K'yı kullandıktan sonra beklentim büyüktü çünkü terfiden vazgeçtim.  Bu arada benim aracımda astra j sport.

(ayrıca kullanmadım ama, Mondeo D sınıfı bi araç, konfor ve bir çok açıdan C sınıfına göre farklı değilmiydi? D sınıfından C ye geçmekte belki size farklı gelmiş olabilir)

Biga_li

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aahmet_celik kardeşim merhaba, verdiğin bilgi için çok saol malesef bir çok forumda bu sorunun cevabını alamamıştım. İnsanlar gerçekten kullandığı aracı tanımıyor yada bilgi sahibi değiller , en kötü ihtimallede bilgi paylaşımı konusunda elleri klavyeye gitmiyor tenezzül edip iki satır yazmıyorlar buda benim serzenişim bu arada :D Seninde dediğin gibi normalde iyi bir süspansiyona sahip fakat bizim yol koşullarında biraz sesli çalışıyor malesef, mondeo ya gelicek olursak (2013 1.6 dizel manuel Selective paket) onu bu araçla zaten kıyaslamıyorum çünkü o benim için bambaşka bir araçtı koşullar el vermediği için satmak zorunda kaldık fakat Astra J şirkettede kullandığım için ve orta segmentte bence rakipsiz olduğundan dolayı tercih ettik. Bu durumda benim olayı daha fazla kurcalayıp sağı solu aramama yazılar yazmama hatta Almanya ya bile yazmayı düşünüyordum buna gerek yok herhaldle , sese alışıp olmadı müziğin sesini biraz daha fazla açıcaz :D Verdiğin bilgi için teşekkürler gerçekten rahatladım kafamdaki soru işaretleri gitti. Son olarak şunu sormak istiyorum benim araçta cosmo jant ve ön park sensörü koydukları için shark anten ve vites altı ambiyans ledi koymamışlar yani bi yeri yaparken bi yerden almışlar. Vites altı ve kapı kolu ambiyans led orjinal olarak montaj yapılabilirmi bilginiz varmı.

aahmet_celik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

söylediklerinize katılıyorum, maalesef insanlar bir başkasının sorunu için zaman harcamayı çok görüyorlar. ama kendi sorunlarına cevap verilsin istiyorlar.. kafanız rahat olsun sizin aracınız gayet normal, ben yol tutuşunu beğeniyorum kesinlikle mesela daha Esp lambasının yandığını görmedim desem yeridir çok zorlamama rağmen. diğer sordugunuza gelince forumda bu vites altı led olayının yapımı anlatılmış sanırım. tercih sizindir ama gerçekten aracınızı çok kurcalatmaya değecek bir uygulama degil. ben bu gibi özel ince işçilik isteyen işleri dört dörtlük yapanı daha görmedim. biyerini yaparken aracın başka bi tarafına zarar veriyorlar, yine de siz bilirsiniz tabi. daha önceki üretimde var olan bir şeyi daha sonraki yıllarda koymamasida enteresan tabiki. mesela bsenim aracimda vites altı led, krom kapı eşikleri, ön hoparlör krom çerçevesi, wats arka süspansiyon sistemi var, sonraki yıllarda üretilenlerde bunların hiçbiri yok. çok saçma??

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yasin901

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ek bir bilgi daha, fren diskleri daha büyük 1.6cdti motorların

Biga_li

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için gerçekten çok teşekkürler, aahmet_celik dediğin gibi yeni aracıda çokta fazla kurcalatmamak lazım en azından garantisi bitene kadar diye düşünüyorum. Bu arada şimdiye kadar gezdiğim forumlardan en aktif olanı burası gerçektende iyiki katılmışım aranıza saolun arkadaşlar.

Bonexxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Astra J sport aracımın süspansiyon amortisör kontrolünü kaç defa yaptırdım acaba patladımı diye. Hepsinde normal çıktı. Malesef biraz sesli çalışıyorlar. Sağlamlar ona diyeceğim yok, gerçekten yol koşullarından dolayı sağlam test etmiş oldum, dayanıklılar ama gürültülüler malesefki. Konfor bakımından bence standatların üzerinde. Tabii bu görüşler çok kişisel herkes farklı düşünebilir bu konuda.

deka1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim 2015 sedan aracımda da benzer/oldukça sesli çalışma konusu vardı, servise bakıma gittiğimde sorun olarak bildirdim, birlikte deneme yaptık, önce bagajı boşaltıp hareketli parçaları sabitlediler, ses olayı devam edince eleman arka koltuğa oturdu ve arka amortisörlerden geldiğini söyledi ve arkalar değişti, değişince gerçekten düzeldi. şimdi iyi gözüküyor.

Biga_li

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

deka' Alıntı:
Benim 2015 sedan aracımda da benzer/oldukça sesli çalışma konusu vardı, servise bakıma gittiğimde sorun olarak bildirdim, birlikte deneme yaptık, önce bagajı boşaltıp hareketli parçaları sabitlediler, ses olayı devam edince eleman arka koltuğa oturdu ve arka amortisörlerden geldiğini söyledi ve arkalar değişti, değişince gerçekten düzeldi. şimdi iyi gözüküyor.

Peki sizin aracın model ve hangi paket öğrenebilirmiyiz daha net olması açısından, servisin dediği tüm sport paketlerde değilde belirli bri seride bu şekilde olduğu yönündeydi. Eğer şüphede kalırsam farklı bir servise daha götürmeyi planlıyorum.

deka1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Biga_li' Alıntı:
deka' Alıntı:

Peki sizin aracın model ve hangi paket öğrenebilirmiyiz daha net olması açısından, servisin dediği tüm sport paketlerde değilde belirli bri seride bu şekilde olduğu yönündeydi. Eğer şüphede kalırsam farklı bir servise daha götürmeyi planlıyorum.

Benim araç sport donanım, 1.6 cdti.