astra j soför tarafındaki sızıntı

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
merhabalar.
aracım bugün "soğutma sıvısı az" uyarısı verdi. genleşme kabına baktım bi miktar azalmış antfriz. sebebini araştırıken aracın alt tarafına bakınca şoför tarfın alt kısmının ıslak olduğunu gördüm. paspası kaldırıp elimi halıflexe sürdüm ve antfriz olduğunu tahmin ettiğim bi sıvı bulaştı elime. fren hidroliğini kontrol ettim eksiltme yok. muhtemelen antifiriz bu. gözle bakınca belli değil ama elimi bastırarak sürünce bulaştı elime. kesinlikle su değil ondan eminim.
forumu araştırınca kalorifer peteğinin patladığından bahsedilmiş. tam teşhisi nasıl koyarım. yani kalorifer peteğinden mi yoksa hortumlardan mı kaynaklı kestiremiyorum.
kış dolayısıyla kaloriferi baya sık kullanıyorum. 6 dereceli ayarın 3-4 ayarlarında kullanıyorum çoğu zaman.
yardımcı olursanız sevinirim.

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Şoför tarafında alt yanda ki bakaliti sökün peteği göreceksiniz.
Problem muhtemelen orada, açınca iyice kontrol edersiniz.
Ek de ki foto da yerini gösterdim.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    48.7 KB · Görüntüleme: 10

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Şoför tarafında alt yanda ki bakaliti sökün peteği göreceksiniz.
Problem muhtemelen orada, açınca iyice kontrol edersiniz.
Ek de ki foto da yerini gösterdim.

tamam anladım dediğiniz yeri :)
bakayım teşekkür ederim

Son düzenleme:

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
tamam anladım dediğiniz yeri :)
bakayım teşekkür ederim

Ilk mesaji da okudum :)
BCM de petegin altinda, sivi temasi var mi onu da kontrol edin.

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Ilk mesaji da okudum :)
BCM de petegin altinda, sivi temasi var mi onu da kontrol edin.

Üstad dedigin bakaliti soktum. Antifriz okdugu kesinlesti. Pembe sivi metal borulardan birininden damlama yapmis baya. Hatta altinda bi kaucuk var onu islatmis ordan da paspasin altina kadar yurumus antifriz.Foto da cekmistim ama bulanik cikmis.
BCM dedigin sey nedir acaba :)(duzeltme: arastirdim ne oldugunu. Dikkatli bakmadim ama sanki altindaki kaucuk disinda baska parcaya sizmamis antifirz)
Ne yapmami onerirsin. Su catlak tikayici sivilardan eklesem tıkar mi bu kacagi sence

Son düzenleme:

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
VtAGLG

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Üstad dedigin bakaliti soktum. Antifriz okdugu kesinlesti. Pembe sivi metal borulardan birininden damlama yapmis baya. Hatta altinda bi kaucuk var onu islatmis ordan da paspasin altina kadar yurumus antifriz.Foto da cekmistim ama bulanik cikmis.
BCM dedigin sey nedir acaba :)(duzeltme: arastirdim ne oldugunu. Dikkatli bakmadim ama sanki altindaki kaucuk disinda baska parcaya sizmamis antifirz)
Ne yapmami onerirsin. Su catlak tikayici sivilardan eklesem tıkar mi bu kacagi sence

BCM- Body Control Module, beyin diyelim :)
Konuyla ilgili bir servisten yardım almanı öneririm, tıkayıcı sıvayıcı şeylere gerek yok. Bu sızıntı-kaçak sorununu bir çok kişinin başına geliyor, bcmyi hava alabileceği poşet gibi bir şeyin içine alsan iyi olur. Sızıntının miktarı artabilir.

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
BCM- Body Control Module, beyin diyelim :)
Konuyla ilgili bir servisten yardım almanı öneririm, tıkayıcı sıvayıcı şeylere gerek yok. Bu sızıntı-kaçak sorununu bir çok kişinin başına geliyor, bcmyi hava alabileceği poşet gibi bir şeyin içine alsan iyi olur. Sızıntının miktarı artabilir.

hocam bahsettiğiniz BCM dün gözüme çarptı.
o BCM nin üzerinde kalın bi kauçuk vardı. O kauçuk sızıntıyı emmiş BCM ye sızmamış sıvı. Bugün tekrar kontrol edeceğim.
Sormak istediğim şu: bu kaçak yukardaki boruların ucundaki contalardan sızıyor anladığım kadarıyla. Oraya ulaşıp kaçak contanın etrafını ısıya dayanıklı silikonla sabitlesem kesin çözüm olur mu acaba.
Ön konsolu söktürmek istemiyorum

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
hocam bahsettiğiniz BCM dün gözüme çarptı.
o BCM nin üzerinde kalın bi kauçuk vardı. O kauçuk sızıntıyı emmiş BCM ye sızmamış sıvı. Bugün tekrar kontrol edeceğim.
Sormak istediğim şu: bu kaçak yukardaki boruların ucundaki contalardan sızıyor anladığım kadarıyla. Oraya ulaşıp kaçak contanın etrafını ısıya dayanıklı silikonla sabitlesem kesin çözüm olur mu acaba.
Ön konsolu söktürmek istemiyorum

Arac kac model ? Tarih olarak bilmiyorum ama belli bir donem bu sorunla ilgili olarak koruyucu onlem alinmisti o bolge de. Demek ki sizin arac sanslilardan, benim aracimda yok. Bilen birine gosterin tam olarak sizintinin kaynagj tespit edilsin, silikonla falan olacak is degil. Zaten petek degisimi icin torpidonun sokulmesine gerek yok.