Astra J İlk Gün İzlenimlerimiz

diagnotics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: İlk Gün İzlenimlerimiz

arkadaşlar aracımı nihayet teslim aldım.. ve sizinle ilk yorumlarımı paylaşmak istiyorum.. aracım 1.3 ecoflex cosmo.. aracı almadan önceden gerçekten çok araştırdım.. vw golf-megane coupe- citroen c4 ve astra j.. bu arabaların içinde en çok etkileyen beni gerçekten astra j oldu bunu tüm yüreklilikler söyleyebilirim.. çünkü aracın içinde olduğumuz için iç dizayn çok öenmliydi bnim için ve bunda da tartışılmaz astra birinci.. gelelim dış tasarıma bunda da astrayla yarışabilecek tek model megane coupe dir.. ama astra hem iç hem dış olarak çok hoşuma gittiğinden astra aldım.. ama astra almaya karar verdiğimde de yine bir çok soruyla karşı karşıya kaldım.. dizel mi benzinli, mi?? inanın son ana kadarsiparişimi dizelden benzinliye bile değiştirmeyi düşündüm..ama sonra artık ne olursa olsun dizel alacağım dedim.. ki yıldada max 11 bin km falan yapabiliyorum.. ama bu değer çok kısa mesafelerde ve sürekli istanbul şehiriçi olacağından dizeli seçtim.. çünkü ortalamalara göre benzinli ile minimum 9 litre dizel ile de 6.0 gibi litreler yakarım diye düşünüyordum.. aracı sipariş verdikten sonra 2.5 ay gibi bir süre bekledim ve en sonunda bayiiye geldi dün de teslim aldım..aracm şuan daha 50 km de.. maşallahı var..:D şimdi forumda en çok tartışılan performans konusuna gelelim.. ilk arabayı çalıştırıp eve doğru gitmeye başladığımda arabaya daha alışamadığımdan inanın 5 kez falan stop ettirdim gerek bayırda gerek düz yolda.. ve o araba hantal, bayırda stop ediyo, çekmiyo sözleri kafama kazınmış olsa gerek aracı aldığım gibi harbiden çekmiyomuş araç gitmiyo ya stop ediyor falan diye söylenmeye başladım.. inanın çok moralim bozulmuştu.. ama dün yaklaşık 20 km kullandıktan sonra bugün müsait bir yolda aracın tepkilerini denemeye karar verdim.. çünkü aracı harbiden beğenmemiştim.. bugün denedikten sonra şunu anladım ki bu konuşulanları çok kafama takmışım ve arabanın daha alışma sürecinde gerçekten boşu boşuna üzülmüşüm.. şimdi bir 25 km kadar kullandıktan sonra aracın tepkilerini daha iyi anlayabiliyorum.. ilk önce araç da kesinlikle çekmeme bayırlarda bayılma diye birşey söz konusu değil.. ama debriyaj bir önceki aracıma göre daha altta kavradığı için stop ettiriyormuşum.. ve anladım ki araç sadece 1. viteste biraz fazla gaz istiyor.. yani eğer gaza az basarsanız araca vay be hantalmış diyebiliyorsunuz.. ayrıca 1. viteste de çok fazla kullanamıyorsunuz ve hemen kalktıktan sonra 2 ye takmak gerekiyor.. ama araç 2. vitese geçtikten sonra gerçekten devir aralıklarını iyi tutarsanız yani 1750-3000 aralığında araç gerçekten güzel gidiyor.. ve şunu farkettim ki aracın yol tutuşu gerçekten çok iyi olduğundan çok hızlanmış gibi hissetmiyorsunuzvearaç gitmiyor gibi bir hisse kapılıyorsunuz.. çünkü araç ağır ve yola yapışması çok iyi.. ama daha önceki aracımda 80 le bile giderken vay be araç uçuyor hissi veriyordu çünkü araç gerçekten hızı hissetiriyordu.. ama bugün aynı yolda astra j ile 100 yaptım araç sanki çok hızlı değil gibi geldi ve biran biraz daha hıslanmak isteyim 120 leri gördüm.. ki ben megane ile heralde o yolda 120 yapsam uçar giderdim :D şimdi şunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki ilk kullandığınızda aracın tepkilerini anlayamıyorsunuz ve yok abi araç çekmiyor diyorsunuz.. (ben öyle dedim) ama aracınızla geçirdiğiniz zaman arttıkça tepkilerini ne zaman hangi vitesi istediğini ve ne kadar gaz vermek gerektiğini anlayınca gerçekten araç yağ gibi kaymaya başlıyor.. şunu söyleyim kesinlikle yokuşta çekmeme stop etme gibi bir durum söz konusu değil.. sadece biraz gazı fazla vereceksiniz ve zaten bu da bütün dizellerde var.. ayrıca yokuşşta kalıkış desteği burdaçok işe yarıyor ve araç cm bile oynamadan gayet dik yokuşu tırmanabiliyor.. avm nin otoparkına girerken arkadan araç gelmediği için bir çok kez tamamen durur halden kalkış yaptım ve aracın tepkilerini ölçtüm.. şuan hiç zorlanmadan yokuşları çıkabiliyorum.. daha araç çok yeni olduğu için biraz daha alıştıktan sonrada yorumlarımı paylaşacağım.. okuduğunuz için teşekkürler..

duanka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hayırlı uğurlu olsun .Allah kazasız belasız kullandırmayı nasip etsin. kimin ne dediğini boşverin güzel bir tercihh aracınız çok az yakıyor bu sizi mutlu edecektir gerisi boş. şehir içinde ortalama hızınız  35-40  km/h geçmeyecek o yüzden performansa ihtiyacınız olmayacak.araç doluyken yokuşlarda sıkıntı çekmek 10 günde benzin bitti bitecek diye düşünerek sıkıntı çekmekten daha güzel olsa gerek. ha pişmanmısın dersen aracımı ve performansı  seviyorum ,gazı köklemekten kendimi alamıyorum .kendi adıma iyiki 1,4 T almışım .varsın ayda 150-200 fazla yaksın. tekrar güzel günlerde kullanın

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn.diagnotics, yazınızı dikkatle okudum, öncelikle aracınız hayırlı olsun,hepsinden önemlisi kazasız belasız, trafik yoğunluğunun az olduğu, güzel günlerde kullanmanızı temenni ederim :)
Yazınızı okurken, daha önceleri benimde burada paylaştığım bazı düşüncelerimin neredeyse birebir aynılarını yazmışsınız :) Bu benim hoşuma gitti, özellikle araç ile ilgili düşünceleriniz benimkiler ile hemen hemen aynı. Benimde daha önceden forumda paylaştığım, C sınıf araçlarda Astra J ye alternatif olabilecek tek aracın megane coupe olduğunu( o yorumu yazarken yeni focus henüz çıkmamıştı), aracın sadece 1.viteste ağar kaldığını ve biran önce ikinci vitese atmak gerektiğini, en önemlisi ' araca bir-iki defa binmekle aracı yorumlamanın doğru olmadığını, benimde ilk bir kaç gün olumsuz düşündüğüm fakat her geçen gün,kullanmaya alıştıkça ve aracın dilinden anladıkça aracı daha çok sevdiğimi' daha önce bende yazmıştım. Bu araçla bir-kaç saatlik bir test sürüşü yaparak aracı yorumlamak, bence pek sağlıklı olmaz. İLk 1 hafta, özellikle yokuşlarda birkaç kes stop ettirip bana 'keşke otomatik alsaydım' dedirten bu aracı son birkaç haftadır zevkle kullanıyorum, hemde her geçen gün aracı daha çok seviyorum. Size bir tafsiyem dur kalk trafikte bile 1.viteste gitmeyin, araç kalkınca direk ikiye alın ve çok yavaşta olsa öyle gidin, zaten araç frene basmadığınız sürece stop etmiyor, uzun bir mesafe gaza basmasanız bile gidiyor.

Tekrardan hayırlı olsun...

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sn. diagnotics öncelikle gözünüz aydın..aracınız hayırlı olsun. kazasız belasız kullanırsınız inşallah. bende aracımı beklediğim 1 ay gibi süre zarfında forumlarda okuduklarımdan dolayı o kadar tedirgin olmuştum ki, aracı ilk kullandığım gün (kafamda ne kadar kötü hazırladıysam) bana kaymak gibi gelmişti. sonralarda performans sıkıntısı duyduğum dönemler tabi ki oldu ama benim dizel kullanma alışkanlığımın olmaması, bundan dolayı fazla gaz vermeden kalkma girişimlerim ve de yakıt tasarrufu yapıcam diye 2000-2500 devirde vites değiştirme gibi huylarımın olduğu anlarda yaşamıştım bu sıkıntıları. şu an vites değişimlerim 3000 devir civarı yapmaktayım. yakıt tüketimim artsa bile aracım bana yeterli hale geldi diyebilirim. ya da artık araca alıştım ;)..artık hangissi olumuşsa aracımdan gayet memnunum. umarım sizde memnun kalırsınız..

diagnotics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar herkese çok teşekkür ederim.. hep birlikte kazasız belasız kullanalım araçlarımızı.. evet gerçekten de araç muhakkak bir alışma süresi istiyor.. çünkü gaz tepkileri falan önceki aracıma göre çok farklı.. bugün yolda benim aracımı gören rocco hemen sağ sol makasa başladı ben hiç takmadım tabi.. baktım ilerde yine beni bekliyor.. walla milletle yarışmak gibi bir huyum olmadığından 100 gibi bir süratle şeridimden devam ettim.. tam eve varacaktım baktım bu sefer 1.6 benzinli a.s sanırım yanına geldiğimde basmaya başladı.. ee yeter ama deyip ben de bastım biraz.. araç yeni olduğundan çok motoru zorlamak istemedim..biraz böyle devam ettikten sonra yine yavaşlayıp evime doğru dewam ettim.. şunu gerçekten samimiyetle söyleyebilirim ki araç çok iyi yol tutuyor ve güzel hızlanıyor.. ama dediğim gibi devrini çok iyi ayarlamak gerek.. mesela devir 1800 in altına gelmeye başladığında muhakkak bir alt vitese geçmek gerek.. yoksa gaza basmak hemen tepki vermesine yol açmıyor.. yani aracın en güzel kullanım aralığı 2500-3000 devir aralığı bence.. bazı arkadaşlar megane benzinlinin performansı daha iyi demişti.. ama bana göre bu doğru değil.. bendizel megane 2 kullanıyordum ve araç çok iyi yol tutmadığından ve içeri ses aldığından 100km ile giderken bile uçak gibi gidiyor geliyordu insana..yani vay performans harbiden iyiymiş diyordunuz.. ama bu araç 100 gibi bir süratte sanki yolda yağ gibi kayıyor hissi veriyor ve araç gitmiyor zannediyorsunuz.. bunun için gaza daha fazla yükleniyorsunuz ki sürate bir baktığınızda arabanın aslında 140 gibi bir sürate geldiğini ve bundan sonraki süratlerinde insan hayatını büyük tehlikeye attığını bilince ister istemez ayağınızı gazdan çekmek zorunda kalıyorsunuz.. şuan aracım 60 km oldu ve yakıt ortalamam 8.2.. 10.7 ile başladım şuan 2.5 lt birden ortalama düştü.. bu ilk depodan sonra 6.0 gibi bir değere iner düşüncesindeyim..

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

demekki ben dahil çoğu dizel kullanıcılarımız hemen hemen aynı fikirdeler..

uysalm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bugün 1.4 T sport teknik gri Stil paket aracımı İstanbuldan teslim aldım. Uzun bir yolculuktan sonra Bursaya döndüm. (Malum İstanbul trafiği :) )
Arabayı kullanmak mükemmel bir keyif, yol tutuşu , gaza tepki vermesi , motor sesi hepsi harika ...
bu arada stil paket gercekten harika, ben bayıldım ... eğer düşününler varsa kesinlikle tavsiye ederim...

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn. Diagnotics

Aracınız hayırlı olsun kazasız günlerde kullanın.

Aracı yeni almanıza rağmen bazı detayları siz de farketmişsiniz; aracın zor şartlarda bile dalma batma yapmayan kasası, kararlı düz gidişi ve tok yapısı gidilen hızı düşük sanmanıza neden oluyor.

diagnotics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

çok teşekkürler tolga bey.. bugün aracımla tekrar deneme sürüşü gibi bir şey yaptım.. ve her geçen gün aracın performansı beni mutlu etmeye başladı.. bu ecoflexi herkese öneririm.. havaalanı yolunda 140 a kadar çıktım ve araç kesinlikle yola yapışmış gibi gidiyor.. ayrıca içeri ses falan da almıyor en azından ben duymadım.. kesinlikle çekmiyor gitmiyor gibi yorumlara aldırmayın.. eğer makas atmak gibi veya yolda başka araçlarla yarışmak gibi vede son hız 240 görmezsem olmaz gibi huylarınız yoksa herkese dizeli tavsiye ederim... benim için araç 170 km gibi süratlere çıksın ve konforu,yol tutuşu,yakıt ekonomisi iyi olsun ayrıca en önemlisi dizaynı iyi olsun diyenlere tüm içtenliğimletavsiye edebileceğim bir araç.. ayda megane ile 800 km yapmayan ben aracı teslim alalı daha 2 gün oldu 130 km yol yaptım.. siz düşünün artık :D bu arada yakıt 8.1 ltrede şuan ortalama..ama cruise falan hemen hemen hiç kullanmadım..motoru açmak için tüm viteslerde 3000 deviri fazla geçmeden kullandım.

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

anlaılan her geçen seride yeni bir iyileştirme yaşanıyor. aracım rüzgar sesini bayağı alıyor. ama son teslim alan arkadaşlar artık bu sesleri duymuyorlar. sanırım servis görevlileri artık rüzgar sesi deği rüzgarın çarpma sesi gibi abuk subuk bahaneler uydurmayacaklar. ben aracım 400 km. civarı iken ereğli-karabük-istanbul turu yapmıştım. o yolda 170-180 km.yi zorlanmadan basmıştım. bence motoru sağır alıştırmama adına biraz basmakta fayda var.. :)