Astra j a16xer yaĞ kapasİtesİ kaÇ lİtre

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar özel servise gittim fakat iki senedir 4.5 litre yağ konulan aracıma 4 litre yağ koydu servis. Neden diğer şişeyi koymadınız dediğimde bu kadar yeter dedi. Yağ çubuğunu gösterdi kapasitesi budur dedi fazlası zarar verir dediler. Doğru mudur acaba?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar özel servise gittim fakat iki senedir 4.5 litre yağ konulan aracıma 4 litre yağ koydu servis. Neden diğer şişeyi koymadınız dediğimde bu kadar yeter dedi. Yağ çubuğunu gösterdi kapasitesi budur dedi fazlası zarar verir dediler. Doğru mudur acaba?

4,5 litre yazıyor nette. soğuk motor kontrol edin yağ çubuğundan. yarım litre eksik olabilir. kısa vadede zararı olmaz ama uzun vadede yağ eksilirse zaten yarım litre eksik olduğundan zararlı olabilir

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kitapçıkta yazdığı gibi fazla yağ almıyor,aynı motorda yetkili servis garanti süresi boyunca 4.5LT yazıyordu bakım sonrası faturaya fakat garanti bittikten sonra kendimiz GM 5W30 4LT + 1LT yağ aldık bunun sadece 4LT olanını koyduk filtre değişimi dahil,yağ çubuğunda seviye ideal durumdaydı diğer 1LT'yi kullanmadık.Bu arada 4LT diye satılan GM bidonda tam olarak 4LT yok sanırsam 3.7 veya 3.8 LT var yağı koyarken ölçerek koymuştum bu arada motor sıcaktı ertesi sabahta soğuk motorda baktık normaldi seviye,çıkan eski yağı (yetkili servisin en son koyduğu yağ) 4LT bidona doldurmuştum tam tamına bidona sığdı yani çıkan eski yağda tam olarak 3.7 - 4.0 LT civarıydı.

Son düzenleme:

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim icim rahat etmedi yarim litreed kendim koydum...dediginiz gibi 4 litrede cubuk normal gosteriyor ama kitapcik 4.5 demis bende oyle yaptim..

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ ölçüm çubuğuna bakmadan öyle kafadan yağ eklemek doğru değil.

Max seviyesinde yağ varsa tamamdır. Onun üzerine çıkmaya hiç gerek yok.

Fazla yağ keçelerde zorlama ,sızdırma yapar.