Astra j 2012 park hoparlörü

kaya61

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Merhaba, park sensörü ile ile ilgili konu hakkında daha önce de başlık açmıştım.sorun hala daha devam ediyor ama benim sormak istediğim 2012 Opel Astra j hb için arka park hoparlörü nerede.bilgisi olan var mı...

kaya61

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Konuyu daha geniş açıklayayım aracım 2012 Astra j Cosmo paket ve üzerinde orijinal park sensörü var benim arka park sensörü çalışmıyor.geri vitese takınca park işareti geliyor ama ses maalesef yok.aracımı elektrikçi ye götürdüm sorun yok dendi.servise götürdüm sensörler sağlam dendi geri vitese takınca park işareti geldiği için müşirden de olamaz dedi.elektronikçiye götürdüm park beyni sağlam dendi.en son götürdüğüm servis gövde kontrol ünitesinden olabilir dedi.elektronikçiye götürdüm kendinde olan gövde kontrol modülünü programlayıp taktı ancak gene sonuç yok.bu sefer park işareti geri vitese takınca gelip ses gelmemesi sebebiyle hoparlörden olabilir dendi.ben de burada bulunan üstadlara danışmak istedim.ön ve arka park asistanın hoparlörleri aynı mı ayrı mı ve yerleri nerede acaba.bilgisi olan bilgisini esirgemeyin lütfen kafayı yemek üzereyim.sayhılarımla

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Buzzer bozulmuş büyük bir ihtimal...Multimedyanın hemen arkasında...Genelde boşluğa bırakıyorlar veya buzzerin arkasında çift taraflı bant olduğu için multimedyanın arkasında bir yere yapıştırıyorlar...El ile kontrol edebilirsin..Yuvarlak avuç içi kadar bir parçadır...

Ekran-goruntusu-2023-12-29-091616c4adb4fa25f53fd8.png

kaya61

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Cemil üstadım ilgi içün teşekkür ederim.ön park sensörü çalışıyor ve sesli ikaz da çalışıyor.sizin bahsettiğiniz hoparlör önde mi acaba.benim arka park sensörü de sesli ikaz vermiyor.arka park sensörü hoparlörü ayrı yerde olmalı diye düşünüyorum ama yerini hilmiyorum

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bire bir aynı modeli kulandım 3-4 yıl kadar...İşin garibi bende ön park sensörü yoktu siz sonradanmı takıtrdınız ? Sonradan takılmadıysa bahsettiğim yerdedir yani multimedyanın sökülmesi gerek...Sonradan aksesuarcıda arka park sensörü takıldıysa(Bilmiyorum aracın kaçıncı sahibisiniz belki sizden önce yapılmıştır)bagajın solda hemen bir cep var oraya konumlandırıyrorlar...Olmadı arka koltuğun sol bölümünede yapıştırdıkları oluyor...Yani en son ihtimal torpidonon altında Canbus var...O bölüme konumlandırmışta olabilirler...Bunun için torpidonun sökülmesi gerek...

kaya61

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Üstadım park sensörü orjinal yani sonradan takma değil.ön park sensörü siz de bilirsiniz ki elle yani manuel çalışıyor park asistanı düğmesi aktif edilip çalışıyor ve orda bir sorun yok ve bildiğim kadarı ile sizin dediğiniz gibi multimedya nın orada ve ikaz sesi de geliyor.geri vitese taktığımızda geri vites lambası arkada yanıyor yani müşürden değil ve geri vitese takınca ekranda yaklaşma mesafesini gösteren işarette çıkıyor ama ikaz sesi gelmiyor işte sorun tam bu.ikaz sesi.multimedyanın ordaki hoparlörden olsa ön park asistanından ses gelmeyecek ama ön parktan ikaz geliyor.mantıklı olarak arka park ın hoparlörün ayrı bir yerde olduğunu düşünüyorum ama nerede.işte sorun bu...

kaya61

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Konu ile alakalı detaylı video çektim. İzleyebilirsiniz:
YouTube linki

kaya61

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Son düzenleme:

kaya61

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Audio şeması bu sitede de hoparlör şeması var ama bulamadım ven

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam senin arka park sensörlerin çalışmıyor bence ses değil....Arka tarafa biri yaklaştığında o gösterge öndeki ikazdaki gibi kırmızaya dönmesi gerekiyor...Arka tarafta 4 tane sensör vardı sanırım..Geriye taktığınızda her bir sensöre tek tek elinizi koyun bakalım ne olacak....Göstergedeki çizgiler kırmızı oluyor ama ses yoksa buzzerda problem...Çizgilerde herhangi bir değişim yoksa senin park sensörü ile ilgili bir problemin vardır buzzer ile değil...Bir oto elektirikçisine bir göster derim...Belki ufak bir sigorta işidir...