Astra j 1.6 turbo 180 hp yakıt tüketimi

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lastik basıncı, filtre vs. ile çok fazla bir beklentiniz olmasın.
10 litrelere filan düşmez yani. Gereksiz harcama olur.
Bu motorların tüketimi biraz fazladır.

mitat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araçların yakıt tüketimleri hesaplanırken standart bir veri yoktur, fabrika verilerini yakalamak da imkansızdır. O nedenle katalog verilerine fazla kafayı takmamakta fayda var. Sürekli kullandığım üç araç var (1991 benzinli, otomatik Vectra 2.0, 1993 LPG'li manuel Astra SW 1.4, 2017 benzinli, otomatik Astra 1.4 T) Bu araçlarımın içinde en az benzin tüketeni (karma tüketimde) emektar Vectra diyebilirim. Vectra kalkışlarda 30-33 litre civarında tüketim değeri gösterirken Astra 35 litreden aşağı göstermiyor. Bunun ana nedeni aralarındaki yaklaşık 300 kg.lık ağırlık farkı. Uzun yolda bu araçlar neredeyse kafa kafaya (7-1,7 litre gibi) yakıt tüketiyor diyebilirim (Astra bir tık daha az tüketiyor). 1.4İ LPG'li Astra ise motorunun güçsüz olması nedeniyle daha çok gaza basıldığı için daha fala benzin tüketiyor.
Demem o ki araçların kullanım şekli, ağırlıkları, bulundukları şehirlerdeki trafik yoğunlukları, dur kalk sıklığı, iklim şartları yakıt tüketimlerini belirler.

lastik basıncı 24 psi idi sabah. kapıda 39 psi yazıyordu 39 a ayarladım. birde üzerinde iridyum buji vardı. orjinalinde pilatinyum buji imiş onuda spariş geçtim. yarin değişeceğim inşallah. uzun yolda otobanda 2000 devir sabit 100-110 km hızla 10-11 litre tüketm çok değil mi ? fabrika verileri sapsın sapsın 1 lt sapsın 4 litrede çok sanki bir terslik var diye düşünüyorum. amacım aracı LPG siz kullanmak.

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cep yakmayan yakıt ekonomisi için avatarımdaki 1,6 litre opel astra ecoflex aracı tek geçerim. Antalya şehir içinde 35 km hızda 506 km yol yaptıktan sonra manuel ölçüm tüketim 4,5 litre (gerçekte 0.5 litre düşük gösteriyor göstergesi) :bir:

attachment.php

Ekli dosyalar

• 20008d1511359159-opel-astra-110-hp-dizel-s-s-yakit-tuketimi-0[1].jpg
    20008d1511359159-opel-astra-110-hp-dizel-s-s-yakit-tuketimi-0[1].jpg
    41.7 KB · Görüntüleme: 81

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
lastik basıncı 24 psi idi sabah. kapıda 39 psi yazıyordu 39 a ayarladım. birde üzerinde iridyum buji vardı. orjinalinde pilatinyum buji imiş onuda spariş geçtim. yarin değişeceğim inşallah. uzun yolda otobanda 2000 devir sabit 100-110 km hızla 10-11 litre tüketm çok değil mi ? fabrika verileri sapsın sapsın 1 lt sapsın 4 litrede çok sanki bir terslik var diye düşünüyorum. amacım aracı LPG siz kullanmak.

Bence de çok, ben o devirlerde ortalama 7 litre civarı benzin tüketiyorum. 24 psi düşük bir değer ama 39 da fazla. Aracımda yük yoksa lastiklere Vectra ve Astra 1.4İ de 30 psi (185*65*14), Astra J de 32 psi (205*60*16) hava basıyorum. 24 psi hava nedeniyle aracın bu kadar fazla yakıt tüketeceğini sanmıyorum ama hatalı buji, hatalı elektrik sistemi/ayarlar yakıt tüketimini artırır.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
J kasada 180HP 1,6T motor en çok yakanıdır. Performansının bedeli maalesef :D

2 yıldır bu motoru kullanıyorum. Nerdeyse hep LPG ile gezerim. Şehir içi 9,5-10 LT arası yakıyor. Şehir dışındaysa: Sakin kullanımda, otobanda 120KM hızda 9,2 - 9,5 yakıyor. Şehirlerarası yolda 100-110km/h arasında 8,5-9 arası yakıyor. Az yaksın diye 80-90km/h arası gidince 7,5-8LT arasını görebiliyorum. Bunlardan daha düşüğünü anca yokuş aşağı giderken gösterir :)

Tabii bunlar LPG değeri. Gaz benzine göre depodan fazla çekilen bir yakıttır. Sürekli benzinde kullansam bu değerlerde ufak bir düşüş olabilir.

Sizdeki gibi 10-12LT değerlerini yokuş yukarı çıkarken, şehir içi çok dur-kalk yapınca veya sert kullanımlarda görüyorum. Bir de Sport moduna alınca Flexride sistemi 1-2 LT yakıtı arttırıyor.

Otomatik vites de yakıtta 1Lt gibi bir artışa sebep olur.

weycel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
245 lastik ve spor hava filtresi ile normal kullanımda yanı otobana çıkınca sport modda tamgaz gitmeme rağmen 10-10.5 geçtiğini hiç görmedim... benim şahsi ortalamam 9.5 ile 10lt... otomatik bu arada

mitat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
J kasada 180HP 1,6T motor en çok yakanıdır. Performansının bedeli maalesef :D

2 yıldır bu motoru kullanıyorum. Nerdeyse hep LPG ile gezerim. Şehir içi 9,5-10 LT arası yakıyor. Şehir dışındaysa: Sakin kullanımda, otobanda 120KM hızda 9,2 - 9,5 yakıyor. Şehirlerarası yolda 100-110km/h arasında 8,5-9 arası yakıyor. Az yaksın diye 80-90km/h arası gidince 7,5-8LT arasını görebiliyorum. Bunlardan daha düşüğünü anca yokuş aşağı giderken gösterir :)

Tabii bunlar LPG değeri. Gaz benzine göre depodan fazla çekilen bir yakıttır. Sürekli benzinde kullansam bu değerlerde ufak bir düşüş olabilir.

Sizdeki gibi 10-12LT değerlerini yokuş yukarı çıkarken, şehir içi çok dur-kalk yapınca veya sert kullanımlarda görüyorum. Bir de Sport moduna alınca Flexride sistemi 1-2 LT yakıtı arttırıyor.

Otomatik vites de yakıtta 1Lt gibi bir artışa sebep olur.

aracımın lastik basıncı ve bujileri düzeltince çevre yolunda 8 lt şehir içi 11 e kadar düştü. 2-3 litre benzin tüketimi azaldı.

Enis bey LPG sisteminizin markası nedir?
Ben aracı alalı bir ay oldu. üzerinde atiker grand kit takılıydı fakat ben benzinde kullanıyorum.
siboplara zarar veriyormuş. arabaya kıyamıyorum şuan daha 50.000 km de.

benim aracım 1.6T sport olarak geçiyor. flexiride yok.
ARABAYIDA YENİ YENİ TANIYORUM.
HER KONUDA ÖNERİNİZ VE TAVSİYENİZ VARSA SEVİNİRİM.

mitat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
245 lastik ve spor hava filtresi ile normal kullanımda yanı otobana çıkınca sport modda tamgaz gitmeme rağmen 10-10.5 geçtiğini hiç görmedim... Benim şahsi ortalamam 9.5 ile 10lt... Otomatik bu arada

bendede 225 lastik var flexiride yok.
şehir içi tüketim ne kadar ?

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
aracımın lastik basıncı ve bujileri düzeltince çevre yolunda 8 lt şehir içi 11 e kadar düştü. 2-3 litre benzin tüketimi azaldı.

Enis bey LPG sisteminizin markası nedir?
Ben aracı alalı bir ay oldu. üzerinde atiker grand kit takılıydı fakat ben benzinde kullanıyorum.
siboplara zarar veriyormuş. arabaya kıyamıyorum şuan daha 50.000 km de.

benim aracım 1.6T sport olarak geçiyor. flexiride yok.
ARABAYIDA YENİ YENİ TANIYORUM.
HER KONUDA ÖNERİNİZ VE TAVSİYENİZ VARSA SEVİNİRİM.

Aracım 2010 yılının Opel satış listesindeki tüm opsiyonların olduğu modeli olduğu için ağırlık olarak en fazla olanı. Bir de 235x45 R18 orjinal jantlı orjinalden alçaltılmış spor şasili Cosmo modeli. Bu şartlarda LPG ortalaması 9LT civarlarında geziyor. Benzinde kullanmaya kıyamıyorum ben de :D

Lovato EasyFast OBDII var. Youtube üzerinde Candan Otogaz firmasının videolarında gördüğüm kadarıyla 150HP üzerine genelde bunu takıyorlar. 180HP Astra ile tam uyumlu. Yağlama kiti de mevcut. Bir kere bile sorun çıkarmadı.

Uzun süreli 4000 devirlere çıkılmadıkça, 3000 devirde vites değiştirip 2500 devir civarında kullanınca kısa zamanda sorun çıkarmaz. Servislere sordum, çalışırken tekleme yaparsa bir bakarız, ona göre değiştiririz dediler. 40.000km oldu ben LPG'de kullanıyorum. Önceki sahibi çok daha önce taktırmış ve araba 140.000km.de. LPG'den çıkmadan çok rahat 235km/h hıza çıkabiliyor. Tekleme falan yok. Bakımlarını zamanında hatta daha önce yaptırınca öyle hemen sorun çıkarmaz. Çünkü sübaplara zarar veren şey LPG'nin normal şartlarda benzinden daha yüksek sıcaklıkta yanması ve yüksek devirlerde aşırı ısı oluşturması.

Elimde bu aracın tüm servis programları, şemaları vs. mevcut. Elimden geldiği kadar yardımcı olabilirim.
Hem Op-com cihazım hem de Lovato bağlantı kablom var. Gaz ayarlarını kendim yapıyorum. Aracın ayarlarını da kendim değiştiriyorum.

Son düzenleme:

weycel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
walla benim araç cosmo otomatik flexride ben yayları söküp volgland 35mm taktım lastiklerim orjinal 18 jant ebat 245/40R18 kutu içi BMC filtre var ve şuan 85.000km de her sabah bindiğimde ilk defa binmişcesine heyecanlanırım biraz ağır ama asfaltda iyi yol tutuyor dediğim gibi yakıt 9.5-10 yani 300.tl ye fulleyip 560-580km giderim fix.. dikkat etsem 600km görürüm rahat... tabi aracın tüm bakımlarının parçalarını kendim alırım bujiler ateşleme bobini termostat devirdaim kayışlar triger falan hepsini zamanında kendim alır taktırırım kullandığım yağ mobil 0/40 dexos 2..... olay bu :=) geçen yaz izmire giderken 120-130 geçmeden gittiğimde 8-8.5 civarlarındaydı...