Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Arkadaşlar dün İzmir e gittim, yola çıkarken Akçay içi - Edremit arası 6.4 ortalamayı sıfırladım araçta tektim herhangi yük yoktu, lastikler 30Psi idi ve klima hemen hemen hep açıktı, 100km yi sollamalar hariç hiç geçmedim.

Bergama yol ayrımına kadar sert rüzgara karşı 5.7 litre ortalamayla geldim, Bergama dan İzmir e kadarsa rüzgar yandan sert biçimde vuruyordu, tüketim Aliağa ya kadar 5.5 Aliağa dan sonra Alsancak a parkedene kadar 5.4 e sabitlendi.

Dönüşte klimayı nadiren açtım ancak rüzgar karşıdan esiyordu ve 5.5 ortalama ile Akçay a geri döndüm.

Aracın yakıtından hayli memnunum çünkü daha önceki 1.6 benzinli araçlarımdan daha güçlü olduğu halde net biçimde az yakıyor, fazlasını istemek günümüz teknolojisi daha da ilerlemedikce çok mantıklı değil ..

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

tas7035 link' Alıntı:
Arkadaşlar hepinize cevapları için teşekkürler, tam galerileri gezerken daha iyi fiyat nerede bulurum diye, dün makyajlı astra çıktı piyasaya ve çok da şık olmuş araç, iyice kararsız kaldım, bu kadar kısa zamanda bu kadar çabuk makyajlanacağını hiç düşünmemiştim. walll

http://www.opel.de/fahrzeuge/modelle/personenwagen/astra-5-tuerer/index.html

pek bi, fark yok! sis lambası. plaka yeri, logo kromajı falan bizim arabaların daha şık bence...

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

2 gtün önce muş-uşak 1400 km yol yatım aracım 450 l benzin yaktı. ortalama yakıt tüketimi 8lt km de yaktığım para 320 krş. ama yolda 110 un altına hemen hemen hiç düşmedim. arada en az 300-350 km 130-140 la gteldim. çok mu yakmış sizce?

batu1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

450 lira normal gibi ..

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

omergokbulak link' Alıntı:
2 gtün önce muş-uşak 1400 km yol yatım aracım 450 l benzin yaktı. ortalama yakıt tüketimi 8lt km de yaktığım para 320 krş. ama yolda 110 un altına hemen hemen hiç düşmedim. arada en az 300-350 km 130-140 la gteldim. çok mu yakmış sizce?

1400km lik yolun 1100-1200km sini 110 ve üzeri geri kalanını 130-140 la gitmişsen 8litre bu güce ve ağırlığa gayet iyi.

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

bana biraz fazla geldi ama yapılan hızı hesaba katınca normal gteliyo sizin yazdığınız gibi.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

omergokbulak link' Alıntı:
bana biraz fazla geldi ama yapılan hızı hesaba katınca normal gteliyo sizin yazdığınız gibi.

Bahsedilen mesafeyi gene bahsedilen hızda sabit olarak alsaymış tüketim belki biraz yüksek kalırmış ama 1400km lik mesafede hız sürekli 110 - 140 arası değişmişse bu mantıken onlarca kez yavaşlanıp gene onlarca kez yüksek süratlere hızlanıldığını gösterir ki bu da ekonomiye taban tabana zıt bir şey zaten, bu açıdan düşünmek gerek bence.

A14NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga Bey

Siz bu tüketim konularında oldukça bilgili ve tecrübelisiniz. Bir kaç hafta sonra tatile gideceğiz. İstanbul - Antalya yapıcam. 110km/h hızı geçmeden ve mümkün olduğunca da altında kalmadan ortalama tüketim yaklaşık ne olacaktır. (Araçta iki kişi, biraz bagaj, klima devamlı açık olacak)

Ben 6,5 - 7 arası gezer diye düşünüyorum ama?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

A14NET link' Alıntı:
Tolga Bey

Siz bu tüketim konularında oldukça bilgili ve tecrübelisiniz. Bir kaç hafta sonra tatile gideceğiz. İstanbul - Antalya yapıcam. 110km/h hızı geçmeden ve mümkün olduğunca da altında kalmadan ortalama tüketim yaklaşık ne olacaktır. (Araçta iki kişi, biraz bagaj, klima devamlı açık olacak)

Motor ısındıktan sonra ilk kalkışları gazı fala yedirmeden yaparsan, ara hızlanmalarını da yumuşak şekilde vites değişim uyarısına uyarak gerçekleştirir ve bu hızlanmalar esnasında mümkün olduğunca kısa sürede üst vitese geçersen ortalaman -uzun yol şartlarında- 6 küsürlü rakamları geçmez diye tahmin ediyorum.

Araçlarımız 80-100 arası 6. viteste sabit hızlarda son derece ekonomik ancak 100km yi geçtikce tüketim ortalaması az da olsa artmaya başlıyor, ben bir yolcu (oğlanı adamdan saymadım!) + hafif bagaj ile 80-100 arası -klima yer yer açıktı- 6. vitesi hemen hiç kullanmadan Ankara dan Balıkesir e kadar 5.0 - 5.4 arası ortalama ile gelmiştim, sonradan (bu aralar) 6. viteste aracın sandığım kadar zorlanmadığını ve ekonomi için çok faydalı olduğunu farkettim  :)

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

A14NET link' Alıntı:
Tolga Bey

Ben de izninizle ufak bir katkıda bulunayım. Geçen yaz aynen dediğiniz şekilde Ankara'dan Antalya'ya gittim: Araçta iki kişi vardı, bagaj doluydu, klima hep açıktı ve yolculuğun çok büyük kısmında 100-110 km/sa hız aralığında CC kullanarak seyrettim. Antalya'ya vardığımda yol bilgisayarının gösterdiği 100 kilometredeki ortalama tüketim 6.3 litreydi.