Astra J 1.4 T Muhtelif Sorunlar

faruk_16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
2012 model Astra J 1.4 T Sedan otm. cosmo paket alarak aranıza katıldım. Ancak iyi mi yaptım kötü mü hala karar veremedim. Aracı alalı yaklaşık 2 hafta oluyor 1100 km yaptım ve herşey ortaya dökülmeye başladı.

-Şu aralar sürekli "soğutucu eksik - soğutucu koy" uyarısı almaya başladım. Araçta soğutucu eksik değil yeterince dolu. Müşür ve/veya hazneyi değiştirmek gerekli. Sanırım? Forumda okuduklarım bu yönde.

-Kadranlardan cızırtı sesi geliyor ve bu beni deli ediyor maalesef. Kısa devre varmış gibi, bir kontak varmış gibi durup durup cızzz diye ses yapıyor sonra susuyor. Herhangi bir durumdan tetiklendiğini tespit edemedim. Yani şunu yapıyorumda o ses geliyor diyemiyorum.

-Aldıktan sonra hava filtresini, yağ filtresini, yağını değiştirdik ancak bu işlemlerden sonra olduğunu tahmin ettiğim saçmalıklar var. Aracı kullanırken bir süre sonra (çalıştırdıktan 15-20 km sonra) kırmızıda durduğumda falan sağ ön taraftan bir uğultu geliyor. Bunu nasıl tarif etmeliyim bilemedim ama ekstra bir gürültü söz konusu.

-Yine bir diğer sorun; bazen kontağı kapadığıma motor hala hırhır edip bikaç tur sonra duruyor. Bir seferde aracı çalıştırdım birkaç metre gidip N'ye alıp el freni çektim ardından freni indirip D'ye alınca bildiğin tekledi otomatik vites araç. Bunu bir defa yaptı yalnız.

-AFL farlar çok yakın mesafeyi gösteriyor sanırım. Yüksekliği ayarladığından şüpheliyim. Direksiyonu sağa sola çevirirken far izlerinden hareket ettiğini anlayabiliyorum ama yakın mesafe göstermesi şüpheli galiba.

Arabayı servise getirmiş gibi yazdım döktüm kusura bakmayın ama İstanbulda ne tanıdığım ne bildiğim biryer var. Ön diskler ve balata değişimi, hava-yağ-polen filtreleri değişimi ve yağ değişimi için 800 lira ödedikten sonra doğru düzgün bir usta/servis bulmam gerektiğine emin oldum. Üstelik bunlar yapıldıktan sonra hırlama, titreme olayları da olunca iyice rahatsız oldum doğrusu.
Hoşgörünüze sığınırım.

Edit: Eklemeyi unuttuğum ve bir diğer önemli mevzu arada bir arız lambası yanıyor. En son yanmasında bilgisayara bağladık ve P0171 kodlu hataydı sanırım. Karışımla ilgili. Usta önemli değil dedi sildi geçti. Önemli değilse araç niye lamba yakıyor?

Edit 2: Araç şu an 91 binde. Şanzıman yağı değişimini düşünmeli miyim? Ne kadar patlar acaba?

Son düzenleme:

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
2012 model Astra J 1.4 T Sedan otm. cosmo paket alarak aranıza katıldım. Ancak iyi mi yaptım kötü mü hala karar veremedim. Aracı alalı yaklaşık 2 hafta oluyor 1100 km yaptım ve herşey ortaya dökülmeye başladı.

-Şu aralar sürekli "soğutucu eksik - soğutucu koy" uyarısı almaya başladım. Araçta soğutucu eksik değil yeterince dolu. Müşür ve/veya hazneyi değiştirmek gerekli. Sanırım? Forumda okuduklarım bu yönde.

-Kadranlardan cızırtı sesi geliyor ve bu beni deli ediyor maalesef. Kısa devre varmış gibi, bir kontak varmış gibi durup durup cızzz diye ses yapıyor sonra susuyor. Herhangi bir durumdan tetiklendiğini tespit edemedim. Yani şunu yapıyorumda o ses geliyor diyemiyorum.

-Aldıktan sonra hava filtresini, yağ filtresini, yağını değiştirdik ancak bu işlemlerden sonra olduğunu tahmin ettiğim saçmalıklar var. Aracı kullanırken bir süre sonra (çalıştırdıktan 15-20 km sonra) kırmızıda durduğumda falan sağ ön taraftan bir uğultu geliyor. Bunu nasıl tarif etmeliyim bilemedim ama ekstra bir gürültü söz konusu.

-Yine bir diğer sorun; bazen kontağı kapadığıma motor hala hırhır edip bikaç tur sonra duruyor. Bir seferde aracı çalıştırdım birkaç metre gidip N'ye alıp el freni çektim ardından freni indirip D'ye alınca bildiğin tekledi otomatik vites araç. Bunu bir defa yaptı yalnız.

-AFL farlar çok yakın mesafeyi gösteriyor sanırım. Yüksekliği ayarladığından şüpheliyim. Direksiyonu sağa sola çevirirken far izlerinden hareket ettiğini anlayabiliyorum ama yakın mesafe göstermesi şüpheli galiba.

Arabayı servise getirmiş gibi yazdım döktüm kusura bakmayın ama İstanbulda ne tanıdığım ne bildiğim biryer var. Ön diskler ve balata değişimi, hava-yağ-polen filtreleri değişimi ve yağ değişimi için 800 lira ödedikten sonra doğru düzgün bir usta/servis bulmam gerektiğine emin oldum. Üstelik bunlar yapıldıktan sonra hırlama, titreme olayları da olunca iyice rahatsız oldum doğrusu.
Hoşgörünüze sığınırım.

Edit: Eklemeyi unuttuğum ve bir diğer önemli mevzu arada bir arız lambası yanıyor. En son yanmasında bilgisayara bağladık ve P0171 kodlu hataydı sanırım. Karışımla ilgili. Usta önemli değil dedi sildi geçti. Önemli değilse araç niye lamba yakıyor?

araç lpgliyse ayar yüzünden p171 verir genelde. önemlidir. fakir karışım motorun canına okur.
far ayarı 10 liraya bilemedin 20 liraya yapılır.
bosch car servis bulmaya bak hiç tanıdığın bildiğin yer yoksa.
motordan gelen hırıltı bir çok sebepten olabilir. radyatör fanı sesli çalışıyordur belki odur.klima açık kalmıştır kompresörden geliyordur.

faruk_16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araç lpgliyse ayar yüzünden p171 verir genelde. önemlidir. fakir karışım motorun canına okur.
far ayarı 10 liraya bilemedin 20 liraya yapılır.
bosch car servis bulmaya bak hiç tanıdığın bildiğin yer yoksa.
motordan gelen hırıltı bir çok sebepten olabilir. radyatör fanı sesli çalışıyordur belki odur.klima açık kalmıştır kompresörden geliyordur.

Cevaplar için teşekkürler.
Araçta log yok ve hiç takılmamış bildiğim kadarıyla.
AFL fardan anlıyor mu bosch servisler?
Radyatör fanı olmadığına eminim onun sesini ayırt edebiliyorum. Klimada hiç kullanmadım. Aldığımda yoktu bu ses sonradan ortaya çıktı.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplar için teşekkürler.
Araçta log yok ve hiç takılmamış bildiğim kadarıyla.
AFL fardan anlıyor mu bosch servisler?
Radyatör fanı olmadığına eminim onun sesini ayırt edebiliyorum. Klimada hiç kullanmadım. Aldığımda yoktu bu ses sonradan ortaya çıktı.

kullandığınız yağ ile ilgili olabilir düşük bir ihtimal.aflden ziyade normal far yükseklik ayarı ile düzelir diye düşünüyorum.
p171 lpgsiz şeilde veriyorsa ya biyerden hava alıyordur motor (vakum kaçağı gibi) yada diyaframda sorun olabilir üst plastik kapağın.(yağ dolumu yapılan yer).

faruk_16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanıt için teşekkürler.
Aracı alır almaz bakıma gittiğim yerin döktüğü yağ. Nedir bilmiyorum doğrusu, içime sinmedi zaten gidip yenisini alacağım muhakkak.

AFL farın yükseklik ayarı görünürde yok, başka bir yerden ayarlanma ihtimali varsa onu da ben bilmiyorum henüz.

Su eksiltmeyle ilgili devirdaim pompası patlamış/bozulmuş, sızdırıyordu. Değiştirdik bugun yine masraf tabi de neyse.

Sağ önden gelen ekstra gürültü; sanırım önceki bakım için götürdüğüm yer hava filtresinin konduğu plastik aksama ait bir hortumu takmamış. Onu da düzelttik, şimdilik ses kesildi sanırım.

Cızırtı sesi frene basınca geliyor galiba onu daha dikkatli dinlemeye çalıştım bugun.

Arıza lambası kendiliğinden söndü ama yakın takibimde. OBD cihazı bile aldım ki yanar yanmaz ne olduğuna bakıp hemen sanayiye gideyim diye.

aliyilmaz3579

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sat kurtul reis opel sıkıntı [emoji4]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sat kurtul reis opel sıkıntı [emoji4]

tamir ihtiyacı olan aracı satmak karlı bir seçenekmi sence?

her makina gibi opellerde arıza yapabilir evet.
düzgün anlayan biri olmassa işkenceyede gayet normal şekilde dönüşür ;)

anlayan ustasını bulur yada bilenlere sorup yaptırırsan gayet ekonomik şekilde binilir yıllarca hemde oldukça keyifle ;)

aliyilmaz3579

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamir ihtiyacı olan aracı satmak karlı bir seçenekmi sence?

her makina gibi opellerde arıza yapabilir evet.

düzgün anlayan biri olmassa işkenceyede gayet normal şekilde dönüşür ;)

anlayan ustasını bulur yada bilenlere sorup yaptırırsan gayet ekonomik şekilde binilir yıllarca hemde oldukça keyifle ;)

En fazla 1 yıl sonra küfredeceksin opele tecrübeyle sabit [emoji4] tertemiz aldığım astra h ile 2 yılda 20 bin km yaptm 7000 tl motor masrafı yedi toplamda bu mu ekonomik ? Git bi özel opel servisine gör içler acısı hali neyi sorsam kronik arıza opel senin olsn reis daha da almam ben

yasin90

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bunu arabayı stop ettikten birkac dk sonra yapıyorsa cogu astra j de var ve bir sorun değil diyor servis

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
En fazla 1 yıl sonra küfredeceksin opele tecrübeyle sabit [emoji4] tertemiz aldığım astra h ile 2 yılda 20 bin km yaptm 7000 tl motor masrafı yedi toplamda bu mu ekonomik ? Git bi özel opel servisine gör içler acısı hali neyi sorsam kronik arıza opel senin olsn reis daha da almam ben

sen ya iyisine denk gelmemişsin yada güzel bakamamışsın.
7 yıl 102.000km dir çok şükür kullanıyorum...