Astra H ECN30401 Hata ve Tekleme

youssef

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Orjinali tek tırnak bujidir. Muhtemelen daha önceki bakımlarda değişirken önceki Ecotec serilerinde kullanılan çift tırnak bujileri takmışlardır.

Lpg ile kullanırken ateşleme bobinini koruma açısından uygun LPG bujisi kullanmak daha iyidir. O da olmazsa orjinal tek tırnak buji.

Teşekkürler bilgilendirme için. Acaba bobin arızasını tetikleyen bir unsur olabilir mi çift tırnak buji :confused:

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zorlasan atesleme işlemi bobini uzun vadede bozar. Kötü buji de bir etken tabi ama direk bujiler çift tirnak olduğu icin oldu, tek tırnak olsaydi olmazdi demek dogru değil.

Bu motor da atesleme bobini arizasi görülebilen bir ariza.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

youssef

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
neredeyse 1 sene geçti bu olayın üzerinden :) en son ramazan ayında lpg taktım bu hadiselerden sonra araca. 13k km yaptım lpg ile. lpg takarken tek tırnak bosch buji taktılar. bir kaç gün önce araç yine tekleme yaptı ufak ufak. bu sefer teklemeden ziyade araç ivmelenmiyor resmen. ariza koduna baktım. p302-303-304 :) buji değiştirdim geçmedi. yine mi ateşleme bobini sorunu var acaba ? eski bobinim duruyor hala :) nasıl test edebilirim.

youssef

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zorlasan atesleme işlemi bobini uzun vadede bozar. Kötü buji de bir etken tabi ama direk bujiler çift tirnak olduğu icin oldu, tek tırnak olsaydi olmazdi demek dogru değil.

Bu motor da atesleme bobini arizasi görülebilen bir ariza.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

sizi alıntılamak istemiştim.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
neredeyse 1 sene geçti bu olayın üzerinden :) en son ramazan ayında lpg taktım bu hadiselerden sonra araca. 13k km yaptım lpg ile. lpg takarken tek tırnak bosch buji taktılar. bir kaç gün önce araç yine tekleme yaptı ufak ufak. bu sefer teklemeden ziyade araç ivmelenmiyor resmen. ariza koduna baktım. p302-303-304 :) buji değiştirdim geçmedi. yine mi ateşleme bobini sorunu var acaba ? eski bobinim duruyor hala :) nasıl test edebilirim.

Silindir ateşleme arızası olması lazım bu hata kodları. Ateşleme bobini değişip görmek lazım. Çok zor değil aslında youtube'da videosu da var.

https://www.youtube.com/watch?v=IAWt37pikUA

youssef

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Silindir ateşleme arızası olması lazım bu hata kodları. Ateşleme bobini değişip görmek lazım. Çok zor değil aslında youtube'da videosu da var.

ateşleme bobinini kendim degiştirebilirim onu öğrendim fakat şöyle bir şey okudum. egr soketini söküp bir bakın diyorlar. tekleme gidecek mi diye. açtım kaputu bende. egr soketi olduğunu düşündüğüm şeyi çekiyorum fakat sökülmüyor bir türlü. asıl bunun videosunu bulamadım. sürekli böyle bobin mi bozacak diye takıntı yaptım.

youssef

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu şikayetim sebebiyle bosch servisine gittim. Teste çıktık. Aynı çekiş düşüklüğünü onlarda gördüler. Dönüşte beyinden arıza kodlarını sildiler. tekrar deneyin dediler.Teste çıktım. Sorun düzelmişti. Çok ilginç geldi. Nasıl düzeldi anlamadım.

Acaba araçta lpg benzin kalibrasyonunun bozulduğu zaman kaydettiği arızalar yüzünden mi başlamıştı bu sorun bilemiyorum :) lpg ayarı bozulunca bu sorunla karşılaştım çünkü. İnş olmaz yakın zamanda tekrar :)