Astra 1.4T - Golf 1.4TSI - Ford Focus 1.6 EcoBoost

• Konuyu başlatan drwaverunner
  • Başlangıç tarihi
D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş
Auto Show dergisinin şubat sayısında bu üç aracı karşılaştırmışlar.

Karşılaştırmayı üzülerek okudum. Astra 1.4T ile ile ilgili yazılan cümle de açıkçası yapılan teste olan güvenimi oldukça sarstı:

"Astra'nın 1.4lt'lik turbo motoru sadece 10hp daha az güç üretmesine rağmen, kalkışlarda Ford'a göre çok daha ağır kanlı hissettiriyor. Bunun teknik veriler tablosundaki haliyse, neredeyse 10 saniyelik 0-100km/sa

hızlanma süresi ve 200km/sa'te kesilen nefes.

PS: Ford Focus 1.6 Ecoboost 4 silindir, turbo motor, 1596cc, 150hp-5700d/d, 240Nm-1600 d/d

Elinde test edecek aracın varken hala karşılaştırmaya teknik verilerden neden bakıyorlar anlamış değilim.  046thumbsdown

GöKHaN2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra 1.4T - Golf 1.4TSI - Ford Focus 1.6 EcoBoost

Fordan rüşveti iyi almış bu ay Auto Show dergisi. :D

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Beni hiçbiri ilgilendirmiyor yok yavaş kalkarmış yok hızlı kalkarmış... bana desinlerki güvenlik paketini neden parayla satıyorsunuz neden boş arabalara bu kadar çok para veriyoruz... iki adet arabam opel oldu ikisi de vectra birisi 1993 diğeri 1999 model cd.... ikiside Ford'dan Vw'den falan üstün....Ford Otokoç kandırma politikası izleyen bir firma..... neden opeli seçtiniz başlığında diyaloğu anlatmıştım.... Vw ise boş bir araç bir kıyamet para. herşeyi geçtim cruise control bile yok araçlarında.... güvenlik paketinin esamesi yok. Yeni Jetta Highline 56-57 bin civarında.... Golf ha keza aynı.... Bıraksın araç 1-2 sn geç kalksın... ben güvenli rahat ve konforlu araçta seyahat ediyorum bana yeter.

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sn. drwaverunner en iyisi siz çektiğiniz fotoları ve yakaladığınız değerleri arkadaşlara mail atın da bundan sonra onları kullansınlar ya da oturup bi zahmet adam akıllı test yapsınlar

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

warlordares link' Alıntı:
Beni hiçbiri ilgilendirmiyor yok yavaş kalkarmış yok hızlı kalkarmış... bana desinlerki güvenlik paketini neden parayla satıyorsunuz neden boş arabalara bu kadar çok para veriyoruz... iki adet arabam opel oldu ikisi de vectra birisi 1993 diğeri 1999 model cd.... ikiside Ford'dan Vw'den falan üstün....Ford Otokoç kandırma politikası izleyen bir firma..... neden opeli seçtiniz başlığında diyaloğu anlatmıştım.... Vw ise boş bir araç bir kıyamet para. herşeyi geçtim cruise control bile yok araçlarında.... güvenlik paketinin esamesi yok. Yeni Jetta Highline 56-57 bin civarında.... Golf ha keza aynı.... Bıraksın araç 1-2 sn geç kalksın... ben güvenli rahat ve konforlu araçta seyahat ediyorum bana yeter.

Ford Focus 1.6 Titanium model aracı 42bin liraya vereeklerdi.... sedan.... yeni kasa değil elbet... ama esp var ne tcs... neymiş otokoç kendisi kefilmiş araç savurmazmış... neden sony yok bu cmax de.... verilen cevap "bence güzel olmuş" daha güzel fiesta gibi olmuş.... ya bırakın şu aldatma politikalarını diyorum suratlarına sanki doğubanktan garantisiz mal alıyorsunuz "garantisi benim abi" modundalar... vw ye gidiyorsun neden bu kadar pahalı "çünkü vw" neden birşey yyok araçta "olmasın vw adı yeter"... hadi ordan....yok abi opelden şaşmam ben..

GöKHaN2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

warlordares link' Alıntı:
Bıraksın araç 1-2 sn geç kalksın... ben güvenli rahat ve konforlu araçta seyahat ediyorum bana yeter.

Aynen katılıyorum hocam size.Kırmızı ışıklarda ralli yapmıcaz... ;D

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GöKHaN link' Alıntı:
[quote author=warlordares link=topic=493.msg5947#msg5947 date=1297506328]
Bıraksın araç 1-2 sn geç kalksın... ben güvenli rahat ve konforlu araçta seyahat ediyorum bana yeter.

Aynen katılıyorum hocam size.Kırmızı ışıklarda ralli yapmıcaz... ;D
[/quote]

adamlar alıyorlar teknik verileri ellerine... hiç şunu yazan yok... der ki orada dizel şehir içi tükeitm 4.9 lt... neyse... bu değere en az 1-2 ekleyeceksiniz arkadaşlar ortalama budur... Ama dergilere bakarsınız hep teknik verilerden konuşurlar....Ben memnunum henüz aracım gelmemiş ve hakkında inanılmaz şeyler öğrenmiş ve heyacanımın normalde az olması gerekirken her gün artmasına rağmen :D okkk dancee cooll

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

erdem link' Alıntı:
sn. drwaverunner en iyisi siz çektiğiniz fotoları ve yakaladığınız değerleri arkadaşlara mail atın da bundan sonra onları kullansınlar ya da oturup bi zahmet adam akıllı test yapsınlar

Sn. Erdem,

Tamam Ford piyasaya yeni girdi ama bu kadar da bariz bir reklam yapılmaz ki. Astra'yı her cümlelerinde yerden yere vurmuşlar. Sanki karşılaştırmada 3. araba da lazım hadi

sen de gel Astra gibi olmuş.

Karşılaştırmada çekilen fotoğraflarda bir pist var yani şu an o pistte araç kullanma imkanım olsa motoru çatlatıncaya kadar gaza yüklenirim. Böyle bir imkan varken hala

200km/sa'te nefesi kesiliyor demek bana doğru gelmiyor.

Editör'e mail hazırlayacağım şimdi bakalım ne yanıt gelecek.

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

editöre yazdığınız maili ve onun cevabını yayınlarsanız seviniriz

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Sn. Erdem,

Mailimin içeriği aşağıdadır, ekine de 4. viteste çekmiş olduğum fotoğrafı koydum.

Sayın Editör,

Araçlara olan tutkum nedeniyle derginizi uzun bir süredir takip etmekteyim.

7-13 Şubat tarihinde ait Auto Show derginizdeki Karşılaştırma bölümü ile ilgili bazı düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Testin içeriğindeki araçlardan Opel Astra 1.4T kullanıcısıyım. Yaklaşık 10 aydır bu aracı kullanıyorum. Aracım şu an 19.000km'de. Türkiye'ye özel sipariş ile getirilen ilk kullanıcılardanım.

Karşılaştırma metninde yazılan "Astra'nın 1.4lt'lik turbo motoru sadece 10hp daha az güç üretmesine rağmen, kalkışlarda Ford'a göre çok daha ağır kanlı hissettiriyor. Bunun teknik veriler tablosundaki haliyse, neredeyse 10 saniyelik 0-100km/sa hızlanma süresi ve 200km/sa'te kesilen nefes." cümlesi açıkçası karşılaştırmanın sonuçlarını doğru bulmamama neden oldu.

Kullandığım araç ile 1. viteste 54km/sa, 2. viteste 99km/sa, 3. viteste 156km/sa ve 4. viteste 215km/sa hız değerlerine ulaştım ve bu ulaştığım değerlerde aracım 6500dev/dak değerine ulaşarak gaz kesti ve motor kendini korumaya aldı. Ekte 4. viteste iken çekmiş olduğum bir fotoğrafı da bulabilirsiniz.

Aracımı Maslak Oto Sanayi'de Dyno Test'e soktum ve 5. viteste 257.8km/sa hızda 6500dev/dak'ya ulaştı. 5. vitesi İzmir-Aydın otobanında test etme fırsatı buldum. Yolun düz olduğu kısımlarında birçok kez 230km/sa hıza ulaştım. Eğimli bir bölgede ise dijital ekranda 247km/sa'ti gördüm ve 5. viteste aracım gaz kesmedi.

Şimdi bunca detayı neden verdim:

Sizin gibi kaliteli bir ekibe sahip bir grubun, aracın maksimum hızını yazarken eğer teknik veri değerleri kullanılıyorsa "nefesi kesildi" yerine "teknik veri olarak verilen değer 200km/sa" demenizi beklerdim. Fotoğraflardaki gibi bir pistte test etme imkanımız da varsa eğer teknik veri yerine tecrübe ettiklerimizi yazmak daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Opel 1.4T kolaylıkla nefesi kesilecek bir araç değil diye düşünüyorum.

Anlayışınız için teşekkürler.

Saygılar,

H. UYSAL