Astra 1.3 ecoflex chip ara hızlanma videosu ve dyno verisi

A

aktaş

Bilgi Girilmemiş
ilk videoda aracın chipsiz hali.40-80 arasını video ölçbümlerimde yaklaşık 8 sn gözüküyor
Opel Yeni Astra 1.3 CDTI 95hp Megachips Chiptuning Öncesi Hızlanma

bu da chipli hali.bu şekilde ise 40-80 arası yaklaşık 5 sn gözüküyor
Opel Yeni Astra 1.3 CDTI 95hp Megachips Chiptuning Sonrası Hızlanma

bu orjinal yazılımla dyno verisi:
1r06n.jpg

bu da chip uygulanmış dyno verisi:
1r07m.jpg

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra 1.3 ecoflex chip ara hızlanma videosu ve dyno verisi

Mehmet Gazihan candır, dosttur.

T

tonyhawk

Bilgi Girilmemiş

benım anlamadıgım iş 95 hp arac 85 hp cıkmıs demekkı normal degermı bılmedıgımden soruyorum

A

aktaş

Bilgi Girilmemiş

motorun açılması,kullanılan yakıtın çeşidi vb. etkenler bunda etkili olabiliyor araç biraz sağır kalmış sanırım.

T

tonyhawk

Bilgi Girilmemiş

o zman benım arac sap sagır aynı model ve motara sahıp dıger astraların 3 -4 boy gerısınde kalıyor ama acacam az kaldı 500 600 km yuksek devır 4-5000 devirde  kullanacam bakalım suan tedavı asamasındayım  :)

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Valla yanlış bir uygulama yapmada açacağım diye büsbütün sağır olmasın arabayı açmak hemen çok basmak değildir. Motorun ilk 1000 km mümkünse hiç zorlamayacaksın hiç yokuş çıkmayacaksın, çok aşırı yük yüklemiyeceksin mesale ilk bin km de 5 kişi binmeyeceksin, soğukken yüklenmeyeceksin, kaliteli yakıt kullanacaksın ki türkiyede biraz zor. Firmalar her türlü hileye malesef başvurabiliyor. belli bir kilometre sonra gerekli hava yol yakıt ağırlık şartları karşı rüzgarı hesaba katıp, lastik havalarını ayarlayıp, kafanı boşaltıp, mümkünse deniz seviyesinde (0 Metrede ) yani atmosfer basıncının en güçlü olduğu yerde, ne çok soğukta ne de çok sıcakta, yine mümkünse yeni motor yağı ile ve yeni hava filitlerisye,  arabayı cilalayıp, birazda okuyup üfleyip çıkacaksın yola, konuşacaksın onunla bu senin iyiliğin için diyeceksin, sonra ya allah ya bismillah deyip yükleneceksin, vereceksin kulak tozuna şahlanacak o şahlandıkça sen kırbaçlıyacaksın, şaka bir yana motor açmak cidden profosyonellik isteyen ileri teknik gerektiren, yanlış yada yetersiz uygulandığında faydadan çok zazar verecek bir durum. şöyleki yukardaki şartlarını tam olarak sağlayamaz isen örneğin motor soğukken abanırsan, rüzgara karşı yüklenirsen, motoru açmayı bırak aşırı aşınma nedeniyle sağırlaştırırsın. Ben bu güne kadar hep sıfır araba aldım ister inanın ister inanmayın 1.2 Fiat Benzinli 80 Beygir Albea bir aracımla 205-km yapıyordum. Megan keza öyle, Pejo desen öyle, Durduğumda egzos içi pamuk gibi bembeyaz oluyordu. Astra henüz tam kıvama gelmedi. 7 Binde ve havalar aşırı soğuk ona yakın zaman içinde yağ değiştirip kırbaşlıyacağım, ılık bir bahar havasında açacağım, bu süratimide Video ya çekeceğim, bakalım rekor değerler elde edebilecek miyim?    

T

tonyhawk

Bilgi Girilmemiş

sn.vigilante8 yazınız ve uyarılarınız ıcın tesekkur ederım.Bahsetmıs oldugunuz seyler zaten genelde bılındık seyler ama soyle bır sorun yasadık aynı motor aynı araclar sadece lastıkler farklı benım aracta stok dıger araclarda ıse kıs lastıklerı vardı alt devırde 3. vıtes 30 km hızda gıderken aynı anda gaza yuklendıgımızde bakın kalkıs degıl seyır halındeyken benım arac gec toparlıyor ust devırlerde sorun yok alt devır toparlaması yavas ha bunun nedenı ruzgar hava yag fıltre ıvır zıvır oldugunu sanmıyorum cunku benım arac 5000 km de dıger araclar ıse bırı 12000 de dıgerı ıse 14000 km de ıdı yada dıger bır alternatıf bana 140 lık dıye 120 lık 1.4 turboyu kakaladılar kı  kahka536 buda ocak ayı ıcınde dynoya sokacagım zaten arabayı orada bellı olur dıye dusunuyorum hayırlısı

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tonyhawk link' Alıntı:
sn.vigilante8 yazınız ve uyarılarınız ıcın tesekkur ederım.Bahsetmıs oldugunuz seyler zaten genelde bılındık seyler ama soyle bır sorun yasadık aynı motor aynı araclar sadece lastıkler farklı benım aracta stok dıger araclarda ıse kıs lastıklerı vardı alt devırde 3. vıtes 30 km hızda gıderken aynı anda gaza yuklendıgımızde bakın kalkıs degıl seyır halındeyken benım arac gec toparlıyor ust devırlerde sorun yok alt devır toparlaması yavas ha bunun nedenı ruzgar hava yag fıltre ıvır zıvır oldugunu sanmıyorum cunku benım arac 5000 km de dıger araclar ıse bırı 12000 de dıgerı ıse 14000 km de ıdı yada dıger bır alternatıf bana 140 lık dıye 120 lık 1.4 turboyu kakaladılar kı   kahka536 buda ocak ayı ıcınde dynoya sokacagım zaten arabayı orada bellı olur dıye dusunuyorum hayırlısı

Anladım şartlar eşit iken bariz geri kalıyor anlaşılan. Alt devirlerde olması diğer araca göre geç tepkimesi olayı deyince turboo ünitesine bir baktırın derim. Bu araçlarda turboo çok önemli ve hassas . Turboo basıncına baktırın. İşallah en kısa sürede sorunun üstesinden gelirsiniz Paylaşırsınız Saygılarımla

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tonyhawk link' Alıntı:
benım anlamadıgım iş 95 hp arac 85 hp cıkmıs demekkı normal degermı bılmedıgımden soruyorum

Normal.

Dynoda araç yol şartlarında bastığı turbo basıncına ulaşamaz (yüke binememe durumundan dolayı) + turbo makinanın canı serin havadır ki dyno da önden rüzgar yiyip serin havayı motora sevk edemeyeceğinden  buradan da bir kayıp söz konusudur.şöyle ki ısınan havada oksijen molekülleri seyrelir yani aynı miktar hacimdeki havayı silindire alacak ama içinde daha az oksijen molekülü olacağından yanma verimi düşecektir. Kabaca böyle anlatabilirim sanırım. Atmosferik araçlarda yüksek rakımda da benzer bir etki söz konusu olduğundan (2000 rakımdaki havadaki oksijen molekül miktarı deniz seviyesinden azdır) çekiş düşer gerçi modern motorlar bunu belirli oranda avans ayarını değiştirerek bir miktar bunu telafi eder. Beslemeli makinaya dönersek hareket etmeyen aracın çekeceği ılık hava bu şekilde performansı olumsuz etkileyecektir.

Yani dynoda gerçek yol simulasyonu yapmak neredeyse imkansız. Yurtdışında turbo araçların dyno ölçümlerinde mutlaka önden kuvvetli fan ile serin hava verilmesi bir miktar daha gerçek yol şartlarına yaklaştırır. Ama her şekilde dyno ölçümü işlem öncesi ve sonrası farkı görmek için referans verecektir.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Burock3427 link' Alıntı:
Normal.

Dynoda araç yol şartlarında bastığı turbo basıncına ulaşamaz (yüke binememe durumundan dolayı) + turbo makinanın canı serin havadır ki dyno da önden rüzgar yiyip serin havayı motora sevk edemeyeceğinden  buradan da bir kayıp söz konusudur.şöyle ki ısınan havada oksijen molekülleri seyrelir yani aynı miktar hacimdeki havayı silindire alacak ama içinde daha az oksijen molekülü olacağından yanma verimi düşecektir. Kabaca böyle anlatabilirim sanırım. Atmosferik araçlarda yüksek rakımda da benzer bir etki söz konusu olduğundan (2000 rakımdaki havadaki oksijen molekül miktarı deniz seviyesinden azdır) çekiş düşer gerçi modern motorlar bunu belirli oranda avans ayarını değiştirerek bir miktar bunu telafi eder. Beslemeli makinaya dönersek hareket etmeyen aracın çekeceği ılık hava bu şekilde performansı olumsuz etkileyecektir.

Yani dynoda gerçek yol simulasyonu yapmak neredeyse imkansız. Yurtdışında turbo araçların dyno ölçümlerinde mutlaka önden kuvvetli fan ile serin hava verilmesi bir miktar daha gerçek yol şartlarına yaklaştırır. Ama her şekilde dyno ölçümü işlem öncesi ve sonrası farkı görmek için referans verecektir.

Bu güzel açıklamalar için forumdaki ilk teşekkürü benden aldın arkadaşım  :)