Asayiş Polisi Ehliyet ve Ruhsat Sorabilir mi ?

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Normal şekilde yapılan bir çevirmede ya da genel kontrolde zaten vatandaşın kolaylık göstermesi kanun icabı gerekiriyor. Ama o polisin orda iyi niyeti filan olsaydı, arkadaşı o şekilde durdurmazdı. Adam direk niye bana yol vermedin, gitmiyosun falan diye azarlamaya, korkutmaya çalışmş. Hem emin olun, eğer ki o polis haklılığına inansaydı, ortada gerçek bir sebep olsaydı o zaman peşini bırakmazdı. Belli ki güç gösterisi yapmak istemiş.

Konu bireysellikten çıkıp genel anlamda tartışılırsa daha doğru karara varılabilir. Bir kişinin yaptığını tüm kuruma maletmek çok yanlış ve taraflı bir yaklaşım olur. Burada o polisin yaptığının yanlış veya doğru olduğunu değil, polisin evrak sorup sormama yetkisinin olup olmadığını tartışıyoruz.
Türkiye gibi terörle mücadele eden bir ülkede Polisin bence daha çok yetkisi olması gerekir.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işin özü şu ki kendinden emin düzgün yaşayan bir vatandaş polisini de sever,askerini de neticede o insanlar asayişi ve kamu düzenini sağlamak,vatandaşın can ve mal güvenliğini temin etmek için gece gündüz çalışıyorlar, içlerinde olumsuz yaklaşan elbet vardır,ama onlar da eminim ki çalışma koşullarının ağır ve zor oluşundan hayat şartlarının acımasız oluşundan,suç çeşitleri ve suçlu insan profillerinin artık akla hayale sığmayacak derecede kötüleşmesindendir ,neyin ne olduğunu bilmediğin bir ortamda herkese ortalama bir uslup ve tarzda yanasırsın onlar da öyle yapıyor

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Normal şekilde yapılan bir çevirmede ya da genel kontrolde zaten vatandaşın kolaylık göstermesi kanun icabı gerekiriyor. Ama o polisin orda iyi niyeti filan olsaydı, arkadaşı o şekilde durdurmazdı. Adam direk niye bana yol vermedin, gitmiyosun falan diye azarlamaya, korkutmaya çalışmş. Hem emin olun, eğer ki o polis haklılığına inansaydı, ortada gerçek bir sebep olsaydı o zaman peşini bırakmazdı. Belli ki güç gösterisi yapmak istemiş.

Peki trafik kanununda yer alan ''görevli resmi araçların (polis jandarma ambulans itfaiye v.b.) geçiş üstünlüğü yasası'' ne olacak?Sen bir kere hukuka göre polis aracının geçişine öncelik sağlamak zorundasın.Burada kural ihlali yapıyorsun.Kural ihlali yaptığın için o polis sana neden yol vermiyorsun diye sorma yetkisini zaten kanundan almış oluyor.

cupido

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki trafik kanununda yer alan ''görevli resmi araçların (polis jandarma ambulans itfaiye v.b.) geçiş üstünlüğü yasası'' ne olacak?Sen bir kere hukuka göre polis aracının geçişine öncelik sağlamak zorundasın.Burada kural ihlali yapıyorsun.Kural ihlali yaptığın için o polis sana neden yol vermiyorsun diye sorma yetkisini zaten kanundan almış oluyor.

göreve giderse bu öncelik hakkı var ama su an bütün resmi hizmet aracları evede gitse siren calıp emniyet seridini kullanıyor

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
göreve giderse bu öncelik hakkı var ama su an bütün resmi hizmet aracları evede gitse siren calıp emniyet seridini kullanıyor

Kimseyi savunma durumunda değilim.Ama ne yalan söylim.Ben sivil olupta emniyet şeridinde çakar ışıklarla giden her aracı 155 e bildiriyorum.Onlar zaten gerekeni yapıyorlar, çünkü kendi canlarıda fazlasıyla yanmış durumda.Bir komiser arkadaşım böyle bir aracı durdurup resmi araç sorgulaması yapmadığı için nerdeyse kıdem cezası alacaktı o yüzden bu tip şikayetleri dikkate alıyorlar.

Fakat ne yalan söylim, şimdiye kadar hiç bir ekip arabası yavaş gitmem gerektiği yerlerde bile korna sellektör yada siren çalıp bir taciz yaratmadı.En azından ben bunu hiç yaşamadım.

Bir de empati kuralım, polise ihtiyaç duyduğumuz yerlerde bu örnekteki gibi yol çukur diye polise yol vermeyip bir de kafa tutan üstüne bir de haksız gösteren arkadaşlar yüzünden polisin 1-2 dakika geç gelmesi belki de bir sevdiğimizin yada kendimizin hayatımıza mal olabilir.

yalçın

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
trafik polisi olması şart değil durdurur ve belgeleri sorar kontrol eder olmadı trafiği çağırtır gerekli işlemi yapar uymayınız neticede 2 side polıs seni tutacak değilye böyle bi adaletsizlik

zamanında beni çevirdiler arama yapıcaaz dediler bende aratmadım en doğal hakkım snn aram hakkınyok araç içi bnm özel alanım savcılıktan arama izni alman gerek dedim oda bana sen çok biliyosun dedi aracında bişeymi var dedi var yada yok arayamazsın diye karşılık verdim hatta konuşurlarkende duydum bunun arkasımı var vs
böyle davranma sebebim insana insan gibi muamele yapmaması idi neticede yanıma bindi bende indirdim aracınla takıp edebilirsin seni alamam dedim kuzu gibi kendi aracına bindi sadece nüfusum onlarda karakola gittik nöbetçi savcı arandı okey geldi aacımı aradılar bişi bulamadılar ama başlarından ayrılmadım bişi konmaması için ve özür dileyerek uğurladılar karakoldan :)
HAKLARINIZI BİLMELİSİNİZ BU ÇOK ÖNEMLİ en azından bidaha başkalarına aynı tutum içinde davranmamaları için saygılar
biz türk polısını seviyoruz yanlarındayızda ama çürük elmada çıkmıyor değil ...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
...............neticede yanıma bindi bende indirdim aracınla takıp edebilirsin seni alamam dedim ............ama başlarından ayrılmadım bişi konmaması için ...
İşte işin en ince noktası burasıdır :).

yalçın

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş abicim neler duyuyor görüyoruz biraz bilinçli davranmak şart arkadaşların bilgisi olsun en azından...

hubus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hakları bilmek çok önemli tabii ki, onun kadar önemli bir diğer husus da hakkın ne şekilde arandığı...Sadece polis vs. olarak değil, genelde de bu böyle...Benden ne olursa olsun kimlik, ehliyet ruhsat isteyen bir polise senin böyle bir hakkın yok demedim, ama örneğin AVM girişlerinde vs. mesleğim sebebiyle çantamı aratmama hakkım olmasına rağmen benden çantamı açmamı rica ettiklerinde (rica etmek!!!) ben hiçbir zaman arayamazsın öyle bir hakkın yok deme ihtiyacı hissetmedim. Ama Diyarbakır'da polis arabamı ve çantamı aramak istediğinde kendilerine savcılık izinleri olup olmadığını sordum var dediler (ki böyle bir izinle aramaları mümkün değil özellikle benim için arama izni çıkartmaları gerek) ben de fazla üstelemeden iyi bakın o zaman dedim.

Neticede karşımızdaki insanların da sıfatı ne olursa olsun görevlerini yapmaya çalıştıklarını unutmada, haklarımızı ve sınırlarımızı bilerek ve daha önce de söylendiği gibi empati yaparak yardımcı olmaya çalışmak...

Tabii bu karşı tarafın davranışıyla da bağlantılı, yine benzer şekillerde pek çok memurla ters gittiğim zamanlar da oldu...bu durumlarda da haklarımı bildiğim için sonuna kadar kendimi savunma imkanım oldu.

Neticede herkes biraz daha hoşgörülü davransa problemlerin çoğu hallolacak...

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
trafik polisi olması şart değil durdurur ve belgeleri sorar kontrol eder olmadı trafiği çağırtır gerekli işlemi yapar uymayınız neticede 2 side polıs seni tutacak değilye böyle bi adaletsizlik

zamanında beni çevirdiler arama yapıcaaz dediler bende aratmadım en doğal hakkım snn aram hakkınyok araç içi bnm özel alanım savcılıktan arama izni alman gerek dedim oda bana sen çok biliyosun dedi aracında bişeymi var dedi var yada yok arayamazsın diye karşılık verdim hatta konuşurlarkende duydum bunun arkasımı var vs
böyle davranma sebebim insana insan gibi muamele yapmaması idi neticede yanıma bindi bende indirdim aracınla takıp edebilirsin seni alamam dedim kuzu gibi kendi aracına bindi sadece nüfusum onlarda karakola gittik nöbetçi savcı arandı okey geldi aacımı aradılar bişi bulamadılar ama başlarından ayrılmadım bişi konmaması için ve özür dileyerek uğurladılar karakoldan :)
HAKLARINIZI BİLMELİSİNİZ BU ÇOK ÖNEMLİ en azından bidaha başkalarına aynı tutum içinde davranmamaları için saygılar
biz türk polısını seviyoruz yanlarındayızda ama çürük elmada çıkmıyor değil ...
abi iş senin dediğin kadar basit olsa ben hergün korsan takside kilolarca uyusturucu kuryeliği yaparım o zaman niyeti bozarsam adama burası mahremim arayamazsın diyemem kaldı ki polisle zıtlaşmak sadece işi zorlaştırır ,son zamanlarda moda oldu alkollü yakalanan da varyete yapıyor huzursuzluk cıkarıyor,göster yürüyüşü yapan da husursuzluk çıkarıyor otoriteye karsı geliyor herkes istediği ahkamı keserse polise ne hacet var polis milletin babasının uşağı mı adı üstünde kolluk kuvveti bu kadar da pasifize etmemek lazım polisi onlar hepimize lazım..