arka camlar tam inmiyor

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: arka camlar tam inmiyor

firakog link' Alıntı:
bugun aksam 8 aydır hiç yapmadıgım bişeyı yaptım ve arka camları kontrol etmek için indirdim bide ne göreyim sonuna kadar ınıp kaybolmuyor on camlar gibi cok az 3-4 cm kadarı dısarda kalıyor bu normal mi arkdaslar

Yalnız ön camlar sonuna kadar iniyor zaten. Ön camın tam inmediği araba olduğunu zannetmiyorum.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

metlife link' Alıntı:
Yalnız ön camlar sonuna kadar iniyor zaten. Ön camın tam inmediği araba olduğunu zannetmiyorum.

Sanırım orada bir virgül eksikliği yüzünden anlam kayması olmuş. (:)

"...bide ne göreyim sonuna kadar ınıp kaybolmuyor on camlar gibi, cok az 3-4 cm kadarı dısarda kalıyor bu normal mi arkdaslar"

Böyle yaparsak daha farklı. (:)

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:
Sanırım orada bir virgül eksikliği yüzünden anlam kayması olmuş. (:)

"...bide ne göreyim sonuna kadar ınıp kaybolmuyor on camlar gibi, cok az 3-4 cm kadarı dısarda kalıyor bu normal mi arkdaslar"

Böyle yaparsak daha farklı. (:)

Şimdi oldu. İşyerinde bir anda okuyuruz işte. Allah allah diyorum nasıl yani? Ön camı inmeyen araba mı var?. Virgül, bağlaç, de, da, ki bunlar önemli aga. Mazallah lastik gibi dilimiz var sonuçta. :)

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

metlife link' Alıntı:
Şimdi oldu. İşyerinde bir anda okuyuruz işte allah allah diyorum nasıl yani. ön camı inmeyen araba mı var?. Virgül bağlaç de da ki bunlar önemli aga. Mazallah lastik gibi dilimiz var sonuçta. :)

Öyle valla, hap kadar işaret nelere kadir.

Bu arada kendimi Türkçe öğretmenleri gibi hissettim bir an. Orda virgül, şurda ayraç, 119 Ali, defterin nerde senin? (:)

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bilindiği gibi pek çok model binek arabalarda arka kapıların camlan dibine kadar tam açılamaz. Yaklaşık üçte bir mesafeye gelince dururlar. Tabii bu sürücüler için bir problem değildir. Onlar ön camlan tam açıp püfür püfür giderler. Klimalı araç sayısı çoğalıp tüm camların kapalı tutulması durumu ortaya çıkınca arka camların tam açılamaması konusu gündemden iyice düşmüştür.
Arabaların arka camlarının tam açılmamasının içeriye egzoz gazı, böcek veya gürültü girmesiyle ve arabanın emniyetiyle bir alakası yoktur. Arabaları dizayn eden mühendisler bunu kullanıcıların çocuklarının arabadan sarkmamaları için tercih ettiklerini söylüyorlar. Hatta arka camların açılmaması için arabaya kilit dahi koyuyorlar.

Gerçek ise farklıdır. Performansı en yüksek arabayı yapabilmek için katlanılması gereken bir durumdur bu. Dikkat ederseniz orta ve küçük boy arabaların çoğunda arka tekerlekler arka kapılara çok yakındır. Bu nedenle ön ve arka kapıların şekilleri farklıdır.
Ön kapıda camın dibine kadar girmesi için yer varken arka kapılarda tekerleğin ve çamurluğunun konumlarından dolayı alt kısım daraldığından yer yoktur. Bu şekilden dolayı zaten arka kapıdan inmek de daha zordur. Cam, kapının düz devam eden kısmındaki yuvasına kadar inebilir, daha sonra gidebileceği bir yer yoktur.
Peki arabalarımızın kapıları niçin arkadan öne doğru açılıyor? Bir sürücü olarak kapınızı hep sol elle açtığınız dikkatinizi çekti mi? Kapı arkadan öne doğru açıldığından zaten sağ elle hiç denemeyin sorun yaşarsınız. Arabaların ilk yapıldıkları zamanlarda kapıların menteşe ve kilit sistemleri bugünkü kadar sağlam değildi. Ancak insanların çoğu sağ ellerini kullandıklarından sürücü tarafındaki kapı önden arkaya açılır şekilde yapılıyor, diğer kapı(lar)da da bu şekle uyuluyordu.
Bu durum hareket halinde iken aniden açılan kapının karşıdan gelen hava akımıyla kapanamamasına hatta kopmasına yol açabiliyordu. Bu nedenle kapıların arkadan öne doğru açılır şekilde yapılmasına başlandı. Artık kilit kazara boşalsa bile karşıdan gelen hava akımı kapının açılmasına müsaade etmiyordu.
Konu arabalardan açılmışken fabrikadan yeni çıkmış arabalardaki güzel kokudan da söz edelim. ‘Yeni araba kokusu’ denilen ve insanların hoşuna giden bu koku tek bir koku olmayıp, birçok kokunun birleşmesinden oluşan çok özel bir kokudur. Zamanla kaybolur ve arabaya asılan suni koku yayıcılardan hiçbirinin kokusu onun yerini tutamaz.
Bu koku, boya ve boyadan önce kullanılan astar boya, konsolda, pencere ve kapılarda kullanılan lastik ve plastik malzemelerin kokularının bir karışımıdır. Bunlara yapıştırıcıların, izolasyon malzemelerinin, koltuklardaki kumaşın, deri parçalarının ve döşemelerde kullanılan vinilin kokuları da karışır. Ortaya çok özel ve taklidi imkansız bir koku çıkar.

NOT: ALINTIDIR

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Bilgi için teşekkür ederim Nuri abi, çok güzel bir yazı bulmuşsun, eline sağlık. (:)

Cosmo1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yeni meriva daki gibi arka kapıların ters açılması bana göre büyük bir güvenlik zaafiyetidir.

sol arkada oturan yolcu araçtan inerken arka trafiği kontrol etmeden kapıyı açar ve sol ayağını dışarı çıkartırsa olacakları düşünmek bile istemem. kapıları normal olan bir araca arkadan gelen araç çarparsa en kötü ihtimalle kapı kopar. ama meriva gibi kapısı ters olan bir araca arkadan gelen araç açık kapıdan çarparsa arkadan inmeye çalışan yolcunun ayağını kopartabilir.

freelook

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Citroen DS4 lerin arka kapı camları hiç açılmıyormuş. battle_Teroriste
Bunada şükür edelim.