ARAÇLARIMIZ LPG'YE NE KADAR UYUMLU ?

dimens

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Her ne kadar şimdiye kadar LPG olayına çok sıcak bakmasam da bir arkadaşın da gazlamasıyla bu konuda ciddi ciddi düşünmeye başladım. Bu konuda birkaç soru sormak istiyorum, belki de bu sorular sürekli maruz kalınan sorular anca yine de sormak durumundayım.

1- Acaba LPG bizim araçlara ne kadar uyum sağlıyor ? Bu konuda LPG sonrası sıkıntı yaşanan bir örnek var mı ?
2 - Performansı ne kadar etkiliyor ?
3 - Hangi LPG sistemini tercih etmeliyim ?
4- Taktırmam hâlinde garanti bozuluyor mu ?
5- LPG sonrası dikkat etmem gerekenler nelerdir ?

Bir de şu tür haberler LPG'den hep uzak durmama neden olmuştur. Acaba bunlar çok ekstrem örnekler mi ?

http://www.ajans5.com/detay/2011/01/07/nigde-de-lpg-li-arac-kazasi.html
http://yurthaber.mynet.com/adana-haberleri/adanada-korkunc-kaza-13363

milyoncubaba1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: ARAÇLARIMIZ LPG'YE NE KADAR UYUMLU ?

dimens link' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,

Her ne kadar şimdiye kadar LPG olayına çok sıcak bakmasam da bir arkadaşın da gazlamasıyla bu konuda ciddi ciddi düşünmeye başladım. Bu konuda birkaç soru sormak istiyorum, belki de bu sorular sürekli maruz kalınan sorular anca yine de sormak durumundayım.

1- Acaba LPG bizim araçlara ne kadar uyum sağlıyor ? Bu konuda LPG sonrası sıkıntı yaşanan bir örnek var mı ?

1- araç LPG ye gayet uyumlu devrinde çekişinde benzinden hiçbir farkı yok. 1200 km uzun yolda aralıksız sürdüm hiçbir sorun yaşamadım.
2- performans birebir aynı bir fark varsa da kullanırken hissetmiyorsunuz.
3- ben BRC turbo kit taktırdım. şuan için memnunum.
4- aracımın garantisi olmadığı için bu konuda bilgim yok.
5- yüksek devirli kullanmamak ve sürekli bakımlarını yaptırırsan sorun yaşamazsın. tak çalıştır misali.

açıkçası her araçta bu tarz sıkıntılar var kaza geliyorum da demez ama araçlarımızı kasko yapıyoruz senelik. kaza yapmadığında bu paralar boşa gidiyor haliyle. bence o hesap.
ALLAH kimseye kaza bela vermesin sorun yaşatmasın. tek dileğim bu

Bir de şu tür haberler LPG'den hep uzak durmama neden olmuştur. Acaba bunlar çok ekstrem örnekler mi ?

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

dimens link' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,

1. Astra j lpg ile %100 uyumlu değildir, 80-100 bin km civarında subap erimesi yaşanabilir maliyet 1500 TL.
2. Performans uygun montajı yapılmış bir kitle değişmez.
3. Markadan ziyade montajı yapan servis çok önemlidir. Landi veya Brc tercih edebilirsiniz.
4. Landirenzo opel ile anlaşmalı garanti etkilenmeden montaj yapılabiliyor.
6. Lpg bakımlarınızı yaptırın arkanıza yaslanın.

Ülkemizde halen lpg sistemlerini mutfak tüpleriyle karşılaştıranlar var. Merdiven altı montajlarda ve bakımı yapılmayan araçlarda her tür sorun çıkar. Lpg patlama haberleri çok dikkat çekiyor. Yukarıdaki gibi yılda birkaç kez yaşanan lpg patlama haberlerine karşı ben size aylık 3-4 benzinli veya dizel araç yanma haberi gösterebilirim.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2004 yılında 5 milyon 400 bin olan trafiğe kayıtlı otomobil sayısı, bu yıl ağustos sonu itibarıyla yüzde 68 artarak 9 milyon 73 bin 773 oldu.

Ağustos sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 9 milyonu aşkın otomobilin yüzde 41,5'ini LPG'li araçlar, yüzde 31,9'unu benzinli araçlar, yüzde 26,1'ini ise dizel yakıtlı araçlar oluşturdu.

Bizim gibi güvenlikte 3. dünya ülkesi standartında olan bir ülkeye karşın Almanya, İngiltere, Hollanda İtalya gibi güvenlik konusunda lider ülkeler lpg montajı için teşvik vermekte ve bu ülkelerde milyonlarca lpg'li araç trafikte dolaşmaktadır. Emniyet kemeri gibi en temel güvenlik önlemini düşünmeyen ülkem insanı lpg güvenliğini tartışıyor buna şaşırıyorum.

MuratS2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dimens link' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,

Bu konuda o kadar çok konuştuk ki :)

Yukarıdan ARA kısmına LPG yazın çıkanları okuyun sonra kendiniz karar verirsiniz..

dimens

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

teşekkürler. forumu araştırdım, lpg dönüşümünden sonra 25.000 km kullanımın ardından subap değişimi olmuş bir arkadaşın.

http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=10680.0

Anlaşılan dönüşüm yaparken subap değişimini yapmak da gerekiyor. o da maliyeti bir hayli artırır gibi. yıllık yaptığım km 15-20 bin arasında. bir maliyet analizi yapıp karar vereceğim.  047shakee

dimens

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Düşünüyorum da insanlar Orjinal olsun diye boyada tırnak kadar işlem olsa kıyameti koparırlar. Adam motoru açıp, sübapları değiştircek LPG ile kullanımdan yandıktan sonra. Bir de üstelik, bütün tüketim, emisyon ve performans testleri hafif alaşımlı sübaplara göre yapılmış motora çelik sübap takacak. 

Motor açılmış ama. Olsun boyası orjinal, yepisyeni  dancee dancee 

Kesin çözüm bulunana kadar LPG ile uyumlu bir araç almak daha mantıklı gibi geldi. Opel için konuşursak Euro 4 - Z16 ile başlayan motorlar.

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dimens link' Alıntı:
teşekkürler. forumu araştırdım, lpg dönüşümünden sonra 25.000 km kullanımın ardından subap değişimi olmuş bir arkadaşın.

http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=10680.0

Anlaşılan dönüşüm yaparken subap değişimini yapmak da gerekiyor. o da maliyeti bir hayli artırır gibi. yıllık yaptığım km 15-20 bin arasında. bir maliyet analizi yapıp karar vereceğim.  047shakee

Hocam O haber balon çıktı, üye bir bomba attı sonra ortaya birdaha çıkmadı, ayrıca konuyu açan arkadaşın nicki de oldukça manidar :)

Forumdaki tüm LPG konularını incelerseniz kullanıcılar tarafından memnuniyet oranının çok yüksek olduğunu göreceksiniz.

Bence fikir edinmek adına aşağıdaki konu Size daha çok ışık tutacaktır.

http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=9699.0

milyoncubaba1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tercih meselesi herkes kendine göre analizini yapar maddi manevi olarak karar verir. verirler ortada ama hiçbir şeyin de garantisi yok bakın temde 24 araç birbirine girmiş. iyi usta iyi işçilik önemli gerisi teferruat.

MuratS2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dimens link' Alıntı:
Düşünüyorum da insanlar Orjinal olsun diye boyada tırnak kadar işlem olsa kıyameti koparırlar. Adam motoru açıp, sübapları değiştircek LPG ile kullanımdan yandıktan sonra. Bir de üstelik, bütün tüketim, emisyon ve performans testleri hafif alaşımlı sübaplara göre yapılmış motora çelik sübap takacak. 

Motor açılmış ama. Olsun boyası orjinal, yepisyeni  dancee dancee 

Kesin çözüm bulunana kadar LPG ile uyumlu bir araç almak daha mantıklı gibi geldi. Opel için konuşursak Euro 4 - Z16 ile başlayan motorlar.

şu anda bildiğimiz tüm bilgiler ışığında subap değişiminin kesinlikle yaşanacağı aşikar.. Sorun şu: acaba 25bin de mi yaşacaksınız yoksa 100bin de mi?

Mustafa kardeşimiz güzel özetlemiş herşey işçiliğe bakıyor.. Mücahit,Milyoncubaba arkadaşlarımız yakın zamanda lpg taktıranlar ve şu anda gayet memnunlar.. Diğer arkadaşlarımızdan 2 yıldır kullanan 40,50bin km ye ulaşanlar var. Zaten LPG taktırmasanızda belki 100-150 bin KM de o subaplar değişecek çünkü orjinalliğini kaybediyorlar tabiri caizse yamulup bükülüyorlar alaşımları gereği.. Bu neredeyse bütün euro5 motorlarda aynı.. Ben daha önce belirttim bir yazımda bu aracı çok kullanmıyorum ayda en fazla 300 yada 500km.. Bu yüzden LPG nin parasını kurtaramayacağım taktırmadım... ֖nceki araçlarımın çoğunda LPG vardı... Hiç sorun yaşamadım 15bin de bir filtre değiştirdim sadece ve çok kar ettim..

Astra klas bir araçtır abartısız sınıfında en konforlu araç..Albenisi var hele sunroof xenon varsa dikkat çekiyor.. Sanki kendinden bodykit li gibi duruyor besili camış gibi :) Fakat bundan 3-5 yıl sonra satarken benim kanaatim LPG siz araçların biraz da olsa daha fazla para edeceği.. ևünkü bu subaplar efsaneye dönüştü her forumda yazıyor ve mide bulandırıyor çünkü motor kapağı açılıyor.. İşçilik önemli sizden önceki kişi subap değiştirdimi nasıl anlayacaksınız?? Cruze lar nasıl bir anda piyasadan silindi insanlar kulaktan kulağa çok yakıyor lpg çekmiyor vs.. dediler 2. eli 25bin lere kadar düştü... Tabiki astrada böyle bir durum söz konusu olamaz ama sonuçta alacak olan kişi sizi sorgu suale çekecek illa subaplar değiştimi diye..

İşte karar verme aşaması bu kadar.. Yılda kaç km. yapıyorsunuz , aracı çok devirli kullanıyormusunuz yoksa sakin sakin ben işime gider gelirim mi diyorsunuz, işçiliğinin sağlam olduğuna güvendiğiniz ve tanıdığınız bir LPG ustası varmı... Bunların hepsini değerlendirin ve gerekiyorsa taktırın.. LPG bakımı sızdırmazlığı düzenli yapılırsa patlamaz patlasaydı benzin daha çabuk alev alır o patlardı filmlerde gördüğümüz gibi :)

dimens

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

MuratS link' Alıntı:
şu anda bildiğimiz tüm bilgiler ışığında subap değişiminin kesinlikle yaşanacağı aşikar.. Sorun şu: acaba 25bin de mi yaşacaksınız yoksa 100bin de mi?

Mustafa kardeşimiz güzel özetlemiş herşey işçiliğe bakıyor.. Mücahit,Milyoncubaba arkadaşlarımız yakın zamanda lpg taktıranlar ve şu anda gayet memnunlar.. Diğer arkadaşlarımızdan 2 yıldır kullanan 40,50bin km ye ulaşanlar var. Zaten LPG taktırmasanızda belki 100-150 bin KM de o subaplar değişecek çünkü orjinalliğini kaybediyorlar tabiri caizse yamulup bükülüyorlar alaşımları gereği.. Bu neredeyse bütün euro5 motorlarda aynı.. Ben daha önce belirttim bir yazımda bu aracı çok kullanmıyorum ayda en fazla 300 yada 500km.. Bu yüzden LPG nin parasını kurtaramayacağım taktırmadım... ֖nceki araçlarımın çoğunda LPG vardı... Hiç sorun yaşamadım 15bin de bir filtre değiştirdim sadece ve çok kar ettim..

Astra klas bir araçtır abartısız sınıfında en konforlu araç..Albenisi var hele sunroof xenon varsa dikkat çekiyor.. Sanki kendinden bodykit li gibi duruyor besili camış gibi :) Fakat bundan 3-5 yıl sonra satarken benim kanaatim LPG siz araçların biraz da olsa daha fazla para edeceği.. ևünkü bu subaplar efsaneye dönüştü her forumda yazıyor ve mide bulandırıyor çünkü motor kapağı açılıyor.. İşçilik önemli sizden önceki kişi subap değiştirdimi nasıl anlayacaksınız?? Cruze lar nasıl bir anda piyasadan silindi insanlar kulaktan kulağa çok yakıyor lpg çekmiyor vs.. dediler 2. eli 25bin lere kadar düştü... Tabiki astrada böyle bir durum söz konusu olamaz ama sonuçta alacak olan kişi sizi sorgu suale çekecek illa subaplar değiştimi diye..

İşte karar verme aşaması bu kadar.. Yılda kaç km. yapıyorsunuz , aracı çok devirli kullanıyormusunuz yoksa sakin sakin ben işime gider gelirim mi diyorsunuz, işçiliğinin sağlam olduğuna güvendiğiniz ve tanıdığınız bir LPG ustası varmı... Bunların hepsini değerlendirin ve gerekiyorsa taktırın.. LPG bakımı sızdırmazlığı düzenli yapılırsa patlamaz patlasaydı benzin daha çabuk alev alır o patlardı filmlerde gördüğümüz gibi :)

֖ncelikle cevabınız için çok teşekkürler. Yılda 15 bin civarı kullanımım var. Genellikle geçmiyor. Ben de bu subap konusunun ikinci el satışlarda LPG'li astralarda değer kaybına yol açacağını düşünüyorum. Aracı Ekim 2013'te aldım, en büyük pişmanlığım 1.6 dizel motoru beklememek oldu. Ama öyle saçmalık ki bu kez de otomatik vites seçeneği yok. ևok devirli ve sportif bir kullanımım yok nadiren aracı o şekilde kullanıyorum ancak buna rağmen ortalama tüketimi 8.4 lt altına düşüremiyorum, öyle olunca ben de atın ölümü arpadan olsun hesabı ara sıra yükleniyorum gaza :) Zaten basınca 8.8 oluyor, ekonomik kullanımda 8.4 civarı.  battle_Teroriste battle_Teroriste

Son olarak belki de psikolojik bir şey benimkisi ama ne zaman bindiğim aracın LPG'li olduğunu öğrensem burnuma gaz kokusu geliyor  general_hehe Bir türlü o psikolojiden kurtulamadım, yine de ekonomi açısından LPG iyi bir alternatif. Bakalım hayırlısı diyorum, bir kaç gün içinde karar vericem  kingg