Aracınız Ne kadar yakıyor?

faithless1905

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeş 100 - 130 bin lira arası değişiyor mesela 768 km yolu klima açık ortalama 150 km hızla 75 milyona yaptım yada 35 milyona 350 km

dataegemen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yaa süper yaaa ,, bende 2006 corsa 1.2 var 100 ytl yle 550 km gidiyorum, bide motor 1.2 demekki benim araba çok yakıyo :(

pexmanq

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugun istanbul sehir icinde (buyukcekmece besıktas ) yaptm...toplam 100 kmde 7,2 lt yaktı yane 190 bine geliyor ii dimi ya ?

2006 astra h easytronic

astra_cem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım bendede 2006 astra classic 1.4 var. haklısın benim arabada çok ekonomik. 2006 da astra classiclerde twinport teknolojisi kullanıldığı için daha önceki 1,4 astralardan daha az yakıyo. ben 100ytl ile şehir içi şehirler arası karışık 625km yapıyorum. ama dikkatli kullanarak. 2500-3000 devir arası, rampa inerken kompresörde iniyorum v.b şekilde.

lordlord

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesinlikle normal değil, tahminim 200 bin liranın altında olması lazım, hatta çok daha altında...

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
faithless1905' Alıntı:
kardeş 100 - 130 bin lira arası değişiyor mesela 768 km yolu klima açık ortalama 150 km hızla 75 milyona yaptım yada 35 milyona 350 km
Arkadaşım sana bikaç sorum olacak :
1-Lpg kitinin markası ne ?
2-Kiti ne zaman,nerede ve kaça taktırdın?
3-Bu yazdığın değerler ş.içi mi ş.arası mı ??? :eek:

gozu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
daha önce kullanmış olduğum 2003 corsa van 1.7 dti, 2004 corsa 1.3 cdti, 2004 corsa 1.3 cdti easytronic ve 2006 ford fusion 1.4 tdci asm'nin ve şu anda kullanmakta olduğum 2005 corsa 1.2 twinport easytronic'in tüm yakıt tüketimi istatistiklerini aşağıdaki linkte tutuyorum, dileyen bakabilir:
http://www.metu.edu.tr/~gozu/Tuketim.xls
tüketimi tetikleyen o kadar çok faktör var ki. aracın bakımsız olması, lastiklerin genişliği, düşük hava sıcaklığı, yakıtın alındığı benzin istasyonu, dur-kalk ya da rampada kullanım, devirli ya da atak kullanım, ilk kalkışta çabuk hızlanma, klima kullanımı, araçta çok kişi ya da fazla yük olması, easytronic değil tam otomatik ya da düz vites olması, sanılanın aksine hız sabitleyici kullanımı vs vs.
tecrübelerime dayanarak şunları söyleyebilirim:
- gaza ne kadar yüklenirseniz tüketim o kadar artıyor. ilk kalkışta yavaş yavaş hızlanmak, gaz pedalıyla ayağınızın arasında yumurta varmış gibi kullanmak kafadan %10 etkiliyor. özellikle rampalı yol kesimlerinde hız sabitleyici kullanılırsa %3-4 arttırıyor. çünkü araç rampada yığıldığı zaman sabitlenen hıza çıkabilmek için dip gaz yapıyor, vites küçültüp devri yükseltiyor, halbuki manuel kullanımda yavaş yavaş hızlanılabiliyor.
- lastiklerin her 1 cm genişliği %5 arttırıyor. easytronic %5 azaltıyor. şöyle ki: bende 1.3 cdti enjoy sp varken abimde aynısının easytronic olanı vardı. ikisinin de lastikleri 185/55/r15'ti. ben ortalama 700-750 km yaparken abim 750-800 km yapıyordu. daha sonra sp'siz 1.3 cdti aldım, lastikler 175/60/r14'tü, 800-850 km yapmaya başladım.
- küçük motorlu araçları (1.2 ya da 1.3 gibi) 110-120'den süratli kullanırsanız tüketim neredeyse iki katına çıkıyor.
yakıt tüketimi olarak en memnun kaldığım araç 1.3 cdti easytronic'ti. bu motor ve donanımla ortalama 5 lt civarı eurodiesel yakıyordum. detaylı istatistikleri yukarıdaki linkten görebilirsiniz. şu anda kullandığım 2005 corsa 1.2 twinport easytronic'le geçen hafta uzun yolda çoğunluğu 100 km/h ortalama hızla, rampalarda hız sabitleyiciyi kesmeden 4,89 lt benzin yaktım. bu açıdan beni oldukça şaşırttı doğrusu. daha önce de şehiriçi yarım depoyla 6 lt civarı yakmıştım.
şanzımanı sorun çıkaran ford fusion'u sattıktan sonra yine dizel alacaktım, ancak şu anda kullandığım 1.2 araçla aynı özelliklerde 1.3'lerle 3-4 bin YTL civarı fiyat farkı olunca yıllardan sonra ilk kez benzinli arabayı tercih ettim. dizele talep çok, bu nedenle fiyatlar çok yüksek. dizele geçmeyi düşünen arkadaşlar hesabını iyi yapsınlar derim.

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
faithless1905' Alıntı:
kardeş aynı problem bende de var yeri geliyor 100 yakıyor yeri geliyor 150 benim ustada dedi ki şuan herkez bu şikayetle geliyor aracım çok yakıyor diye lpg yi aldığın yer çok önemli ama ustanın dediğine göre Türkiye geneli lpg eski kalitesinde değil...birde sen nasıl yapıyorsun bilemiyorum ama ben illaki hep full alıyorum yani 10 milyonluk alayım da bitince tekrar alırım yapmıyorum artı hep değişik yerlerden AYGAZ yada AKPET almaya çalışıyorum...birde çok yoğun kalabalık olan istasyonlardan gaz almamaya dikkat et sebebine gelince gaz alan vatandaşların deposu hemen dolsun fazla kalabalık olmasın diye basınç artırıyorlarmış buda hava karışımına ve basınç valflerinin bozulmasına sebep oluyormuş...
Ben de hep fullerim,genelde de yıllardır tanıdığım yerden(Shell) alırım;çok mecbur kalmadıkça başka yerden almam ... :sorry:

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normal degıl ama ben bunu soyle yorumluyorum otamatık vıtes oldugundan.. demek ıstedıgım otomatık vıtes fazla yakar degıl aksıne az bıle yakar. otomatık vıtesı surmeyı bılmek gerekır yoksa 350 bıle yakar otomatıgın bıraz surus teknıklerını anlatım mesela kalkıslarda az gazla kalkacaksın o kendısını 3 e atacaktır hemen
roketlemelerı son gaza basarak degılde sportıf tusuyla yada elınle yapacan
mesela 120 ile rampa asagı gıderken ayagını pedaldan tamamen cekeceksın fazla komprosör yapmaz duz vıtes gıbı onun ıcın genede hızlı gıdecektır ve yakıt kesme sıstemı var o devreye gırecektır
rampa asagı kalkıs yaparken azıcık gaza bas bırak vıtesı 4 e atar ve acayıp bı hızlanma
olur bıraz zahmetlı gıbı opelın otomatık zevkı cok guzel

faithless1905

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mdellal' Alıntı:
Ben de hep fullerim,genelde de yıllardır tanıdığım yerden(Shell) alırım;çok mecbur kalmadıkça başka yerden almam ... :sorry:

kardeş bende bizim burdaki SHELL i kullanıyordum ama bıraktım neyse senin LPG nin markası ne?