aracımın yeni pabuçları

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Ynt: aracımın yeni pabuçları

spitemre link' Alıntı:
Abi hayırlı olsun kazasız belasız eskit
sağolasın
Muarrem link' Alıntı:
Bakinca iki lastik arasinda pek fark olmaz ama 45 yanakta cukura dusuldugunde 50 ye gore balon yapma ihtimali daha coktur. Parkederkende janti surtme riski yuksektir. Bekleyip 50 alsaydiniz keske.
balon olayının farkındayım ama bekleyemezdim çünkü eski lastiklerimle gaza hafif basmamda bile araç yerinde sarmaya başlıyor yani hiç yol tutmuyordu artık birde 22 aylık bir kızım var onu sürekli araçla gezdiriyorum can güvenliği beklemeye gelmiyor :) jant sürtmesine gelince yanak şişliği 50 yanaktan daha iyi bu modelin yani janttan önce lastik kaldırıma geliyor
UnStabLe link' Alıntı:
Bu ebatlar sende sorun yaratmaz umarım abi ben pek anlamam sen iyi biliyorsun da umarım sorun olmaz ben dün jantı sürtmüşüm biraz ne yaparım bilmiyorum hayırlı olsun

eğer çizik çok derin ve canını sıkıyorsa otoking veya otto zenit gibi bir firmaya onarmaya ver eskisi gibi olur.

UnStabLe link' Alıntı:
http://www.lastikal.com.tr/urun_goster.aspx?uid=1043 bide buraya bakarmısın ulaş abi benimde bu hoşuma gidiyor ama conti daha mı iyidir..

ben lassaya sıcak bakmıyorum yol tutuşu ve yağmur da stabilite olarak contiye tek rakip sevmesemde michelin dir.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

BÜLENT link' Alıntı:
Hayirli olsun ulaş.
Bencede keske 50 yanak alsaydin ulkemizin yollari malümm
dediğim gibi eskiler iyice bitmişti Bülent bekleme lüksüm kalmamıştı

DarthWider link' Alıntı:
Ulaş'ın araç 1.6T Hikmet, genelde 200km ve üstü hızlarda gittiği için ne kadar geniş yanak o kadar iyi :)

Hayırlı olsun Ulaş benimde lastikleri değiştirme vakim geldi gibi orjinal ustunde gelen lastiklere gore yol tutuşu daha mı iyi oldu?

eskilere göre en az %20 daha sessiz ve yumuşak ve yine en az %20 daha iyi yol tutuyor Kerem

NumberZOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Lastikleriniz hayırlı olsun kazasız belasız eskitin...

Yanlış anlamazsanız herkesin işine yarayacak bir bilgi vermek istiyorum;

50 yanak 45 yanak diye tabir ediyoruz ancak bu mm cinsinden bir değer değil, bunlar taban ile yanağın % olarak orantı değeri. Yani 50 yanak ile 45 yanak 5mm fark yaratır demek doğru olmaz. Sizin 215/50R17' den 225/45R17' ye geçmeniz lastik çapının yaklaşık 13mm küçülmesine sebep olmuş ve yaklaşık yüzde 2 fark oluşmuş. Bu farkın eksi yada artı %2-3' ü aşması tavsiye edilmez.

Lastik Ölçüsü Seçimi ve Hesaplanması

Lastik Hesaplama Modülü

Lastik üzerindeki değerler nasıl okunur?

Muarrem1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
sağolasınbalon olayının farkındayım ama bekleyemezdim çünkü eski lastiklerimle gaza hafif basmamda bile araç yerinde sarmaya başlıyor yani hiç yol tutmuyordu artık birde 22 aylık bir kızım var onu sürekli araçla gezdiriyorum can güvenliği beklemeye gelmiyor :) jant sürtmesine gelince yanak şişliği 50 yanaktan daha iyi bu modelin yani janttan önce lastik kaldırıma geliyor
eğer çizik çok derin ve canını sıkıyorsa otoking veya otto zenit gibi bir firmaya onarmaya ver eskisi gibi olur.

ben lassaya sıcak bakmıyorum yol tutuşu ve yağmur da stabilite olarak contiye tek rakip sevmesemde michelin dir.
anladim dostum gule gule kullan o zaman cukurlarda biraz daha dikkat :)

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hayırlı olsun Ulaş abi.  :)
Güle güle kullan.  :)

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

NumberZOne link' Alıntı:
Lastikleriniz hayırlı olsun kazasız belasız eskitin...

Yanlış anlamazsanız herkesin işine yarayacak bir bilgi vermek istiyorum;

50 yanak 45 yanak diye tabir ediyoruz ancak bu mm cinsinden bir değer değil, bunlar taban ile yanağın % olarak orantı değeri. Yani 50 yanak ile 45 yanak 5mm fark yaratır demek doğru olmaz. Sizin 215/50R17' den 225/45R17' ye geçmeniz lastik çapının yaklaşık 13mm küçülmesine sebep olmuş ve yaklaşık yüzde 2 fark oluşmuş. Bu farkın eksi yada artı %2-3' ü aşması tavsiye edilmez.

Lastik ֖lçüsü Seçimi ve Hesaplanması

Lastik Hesaplama Modülü

Lastik üzerindeki değerler nasıl okunur?
Yanlız hesapta ufak bir hatanız var benim eski lastiklerimin taban ölçüsüde 225 o yüzden fark az demiştim :)
Aydn link' Alıntı:
Hayirli ugurlu olsun abi. Gule gule eskit.
Sağolasın.
Muarrem link' Alıntı:
anladim dostum gule gule kullan o zaman cukurlarda biraz daha dikkat :)
Teşekkürler uyarını dikkate alacağım :)
MeRt link' Alıntı:
Hayırlı olsun Ulaş abi.  :)
Güle güle kullan.  :)
Teşekkürler Mert.

NumberZOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
Yanlız hesapta ufak bir hatanız var benim eski lastiklerimin taban ölçüsüde 225 o yüzden fark az demiştim :)Sağolasın.Teşekkürler uyarını dikkate alacağım :)Teşekkürler Mert.

Evet o ayrıntıyı bilmediğimden atlamışım ancak bu dediğiniz gibi farkı küçültmez büyütür ve güvenli sınırların üzerine çıkarır (23mm %3.5), keşke 215 olasymış  :-[

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hayırlı olsun Ulaş Abi can taşımak sakaya gelmez  045thumbsup

bu arada yeni bi test ister sanki  :) :) :)

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

ozgun88 link' Alıntı:
Hayırlı olsun Ulaş Abi can taşımak sakaya gelmez  045thumbsup

bu arada yeni bi test ister sanki  :) :) :)
Sağol Hakan, test konusuna gelince devlet baba son zamlarla gaza basmamı engelledi artık hacı muratları bile sollarken gaza basmaya korkuyorum :)