Aracıma Gelen İlginç Ceza

jamesbjk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba,

Aracım 2014 model sıfır olarak almıştım.Her zaman e-devlet ten ve trafik sitesinden ceza var mı diye kontrol ediyorum.
Bu zamana kadar aracıma ve şahsım adına bir ceza bulamadım fakat bugün Garanti Bankasının Vergi Cezasından Trafik Cezasına baktığım zaman 224 tl cez - 450 tl faizi ile beraber toplamda 700 tl ye yakın bir tutar gördüm.Bankanın sisteminden baktığım zaman başkasının adında ceza kesilmiş duruyor ve ben aracımı babama dahil olsa kullanmaz ancak servisten servise gittiği zaman test amaçlı kullanılmış olabilir.Ayrıca faiz tutarına baktığım zaman 2014 yılında bu ceza olmuş olabilir.

Bu cezanın devletin kendi kurumlarında çıkmayarak bankanın ödemesinde çıkmasının nedeni ne olabilir?
Ben bu durumda bana olmayan cezayı ödemek durumunda mıyım?
Böyle birşey nasıl olabilir ?

we[AGRA]

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: Aracıma Gelen İlginç Ceza

Plaka eskiden başkasına aitse o ceza ondan dolayı çıkıyor. Dikkate almayın o ceza sizi bağlamaz.

Önceki aracım sıfırdı plakayı seçerek kendim almıştım, Vakıfbank internet bankacılığından sorgulama yaptığımda 3-4 bin TL ceza çıkıyordu ki o tarihte benim arabam üretilmemişti bile.

E-devlet'i dikkate alın.

jamesbjk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracı 2014 yılında sıfır olarak almıştım benden önceki sahibi bulunmuyor ilk sahibiyim fakat başkasının adında araca ait ceza çıkıyor.e devlette,vergi dairesinde ve trafikde internetten sorgulama yaptığım zaman geçmiş senelere ait olanda ceza bulamadım gerçekten çok ilginç bir durum

selweb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sizinki kullanipmus plaka olmali. ceza sizin degildir sizin plakanin eski sahibinindir muhtemelen. en temizi trafige sormak.

jamesbjk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

selweb' Alıntı:
sizinki kullanipmus plaka olmali. ceza sizin degildir sizin plakanin eski sahibinindir muhtemelen. en temizi trafige sormak.

Merhaba,

Peki sıfır araç alımlarında kullanılmış plaka takılıyor mu ? Sonuçta sıfır araba aldım ve plaka kullanılmış diyorsunuz.Bu işlemi bayiye şikayet ya da dava açabilir miyim?

mcnpl4

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Plakanız önceden başkası tarafından kullanılmış olabilir bu gayet doğal bişey. Cezayı sizden talep etmedikleri sürece davalık bir durum yok. Gerekmedikçe yeni plaka çıkarmıyorlardır yoksa sayılar plakaya sığmamaya başlar:D

Şöyle bir detay duymuştum dopruluğundan emin değilim. Plaka alırken önceden başka araca aitse 2 yıl kullanılmamış olması gerekiyormuş. Sizinki buna uymuyor ama biraz araştırmam lazım

manisali2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hoccam buna benzer bişey benimde başıma geldi. Aracı 2013 sıfır aldım.Daha bugüne kadar trafik cezam olmadı. ama mtv ödemelerime bakarken ekranda 2015 yılına ait bi trafik cezası görünüyo mtv ödemelerinin içinde 300 tl ve 2 ay önce ödenmiş görünüyo. Başka biyerdede çıkmıyor. Bildiğim kadarıyla hic ceza yemedim ve hiçde ödemedim hiç hesaplarımdanda çekilmemiş. Nasıl bişey anlamadım

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sıfır araçlara yeni seri plaka takılır özel harf vs için trafik şubeyle Görüşmesiyseni. Şöyle yani bulundupunız şehirde yeni harfler bellidir zaten arabanızı aldığınızdaki harfler o dönemin yeni plakalarımıydı dikkat etmişmiydiniz. Bayi o dönemki harfleri kullanır. Mesela ben 2.el aracıma plaka alırken ab verdiler ag olmazmı dedim onu bayilere veriyoruz dediler. Yani yeni ve sorunsuz plaka takmış olmaları gerekiyor. Test sırasında ceza olabilir ama burası Tr adamlar eski plaka bile takmış olabilirler

Sony Z5 ile gönderildi.