Aracım Dizel gibi çalışıyor, Nedendir?

borabora

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar, 60000 km de 2004 Opel Corsa 1.2 var ben de. Yagi eksik kullanmışım diye bir kaç gündür araba dizel gibi çalışıyor, bayağı bir ses çıkartıyor.
Komple yağı değiştirdim, katkılı yağ eklettim, filtreleri değiştirtim ama ses 2 gündür devam ediyor.
Servise götürdüm, iticileri, trigger zincirini, kapakları değiştirelim dediler bir sürü para istediler. Bu kadar şeyi bozuk araba gider mi, Araba ses çıkartma hariç düzgün, ne çekişten düştü ne stop ediyor.
Bir kaç ustaya götürdüm, hepsi başka bir şey söylüyor,
biri bir şey olmaz böyle kullan dedi, biri subaplardan biri kırılmış, eğilmiş olabilir dedi,
biri de trigger dan olabilir dedi.
Kafam karıştı.
Yardımcı olursanız sevinirim.

*Not : Sorunu çözdüm en alttaki cevabımı okuyun*

Son düzenleme:
S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
1-biri bir şey olmaz böyle kullan dedi,
2-biri subaplardan biri kırılmış, eğilmiş olabilir dedi,
3-biri de trigger dan olabilir dedi.

1-onu söyleyene bişey olmaz doğrudur, olan sana olur.
2-çok düşük bir ihtimal de olsa kompresyonu ölçtürürseniz bunu anlarsınız, sorun çıkmasa bile motor durumu ile ilgili içiniz rahat eder.
3-dizel gibi gelen sesle trigerin ne ilgisi olduğunu anlamadım.

sorunun sebebinin ne olabileceği ile ilgili bir yorum yapamam sesi duymadan ama düzeltilmesi gerektiği kesin...

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dizel sesi pek hayr-ı alamet değil,eksik yağ kullanımından dolayı pistonlar gitmiş olabilir ondan dolayı ses yapabilir benzer sorun bir Megane sahibinin başına gelmişti,subaplardan da yapabilir aracın üst kapağını bir söktürün subapları kontrol ettirin iyi bir ustaya gösterin.

borabora

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamam yarın göstereceğim bir daha. Bence de ya subaplar ya trigger. Iticilerde sorun olsaydı eğer araba çekişten düşmez miydi?

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağsız kalan araba sesi, o sesten sonra rektifiyeye girdim ben...

borabora

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rektifiyeye girmek ? Komple motor mu sıfırlandı ? Yapma ya, ne kadar maliyetli bir iş?

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
96 model 1.6 ecoteci 1-1.5 yıl önceydi galiba 1600 liraya yaptılar
honlama - piston - sübap - biyel hepsi içinde özel servis fiyatı

ama bikaç yere gösterin önce emin olun

önceleri yağ eksiltirdi yağ kalmayınca ses öyle çıkardı, sonra ses sabit kaldı
rektifiyeden sonra ses kesildi ama yağ eksiltme devam ediyor, tekrar açılcak yakında.

multicdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
katkılıyağ neden koydurdun bende bunu anlamıyorum bu katkı olayını sevmiyorum

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yag yok derken nedemek istedin???? yani yagi eksikmi yoksa hic mi yoktu?? eger yag eksikse sanmiyorum motorda birsey olsun...ama zincir gerdiricisi bozuldu ise ondan yapabilir ustanin dedigi gibi .... bir bir bucuk litre eksikte olsa motorda yag vardi ve sanmiyorum bu arada hor kullandigini ve bagirttigini... korkma insallah dedgim gibi gerdiricide peoblem vardir...gecmis olsun

borabora

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
katklıl yağ kullanmamım sebebi daha çabuk yanıp metali daha iyi sarmasını istememdir.

Aracım yağsız kaldıgından sorun yaşıyor, komple yağladım, peki beni düşündüren şu, ne stop ediyor, ne ikaz lambası yanıyor, ne çekişten düşüyor, ses hariç herşey normal. Neden bu igrenç ses haric baska bir sorun yaşamıyorum, ya da her an yaşayabilir miyim? Aracı cuma cts gösterteceğim kullanarak, tedirgin oldum şimdi sorun bu kadar ciddi ise.