araç yokuşta bayılıyor...Neden olabilir?

karakalem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracımın baskı balatası epeyce bitik yani yakında değiştireceğim.
Benim merek ettiğim baskı balatanın bitik olması araç performansına direk etki eder mi?Geçen hafif bir rampadan çıkıyorum meganenın birisi geldi bastı geçti.yani bariz bir hız farkı vardı.
baskı balatayı değiştirmem düzde yada rampada bariz bir performans sağlar mı.Yada başka birşeyden olabilir mi.Ayrıca bazen egr lambası az biraz yanıp tekrar sönüyor.ama onu geçeb yıl değiştirdim yani bir arıza olmadıını düşünüyorum.
Cevaplarınız için teşekkürler.
ARAÇ:16XEL 1.6 MOTOR. 2001 ASTRA

Sercan Tankut

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tabiki sağlıyacak ama baskı balatandan sonra motorun gücünü pedallardan fışkıracak ama işallah baskı balatadır bu sorun :)

snbastra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
sorunuza kendiniz kısmen cevap vermişsiniz zaten.Rampalarda bayılma sebebi büyük ihtimal(aracınızın motorunda bir sorun yoksa) baskı balatadandır.kavrayamayan araba çekişten düşer bu normaldir.rampada performans sağlar, düz yolda kalkışlarda ki hızlanmanız şu halinden kat kat dahi iyi olur ve küçükde olsa yakıttada düşme yapar.sebebi ise daha rahat kavrama sayesinde,eskisi gibi gaza basma gereği duymayacak oluşunuz.

egecdx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yaklaşık 5 yıl önce marmarise giderken rampada arabam tamamen kaldı.Birinci viteste zor çıktım balata tamamen sıyırmış bence ihmal etme yolda bırakabilir...Ben kaldım en kalma:))

karakalem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevaplar için sağolun...
en kısa zamanda baskı balatayı değiştireceğim.bakalım sonra aracın performası ne olacak artık.

Yiğit18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevabınızın bir kısmını kendiniz vermişsiniz zaten baskı balata zayıflamışsa daha fazla yakıt tükettirir.

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Baskı balata bitmişse kaçırır.Yani siz yokuş çıkarken gaz yiyip, araba yavaşlıyorsa baskı balatadandır.Ama araba daimi devirden düşüyorsa sorun başka yerdedir.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Madem debrajin bitik bence önce degistir,sonra eger cekisinde problem varsa yazarsin...

ufuk19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motorunda başka bir sorun yok ise kesin debriyajdandır sorun. Bence ihmale gelmeyecek bir durum acil bir durumda en olmadık bir yerde bırakıverir sizi :cool:
Değiştermeniz faydanıza olacaktır. Yokuşta aracı kaldırırken geri kaçırma veya yokuşta duruyorken el freni inik iken ve viteste iken araç kaçırma yapıbilir.