Araç Koltukları ve iç döşeme nasıl temizlenmeli ?

ercan45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, bildiğiniz gibi vectra b araçların kapılarında kadife-kumaş döşemedir.

Şimdi aklıma takılan bir kaç soru var.Bunlara yanıt verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Soru1: Vectra B araçların koltuk döşemeleri çıkarılabilinir mi? Çıkarılırsa nasıl çıkarılır ve yerine takılır?

Soru2: Çıkarılan koltuk döşemeleri yıkanabilirmi (Biraz uçuk olacak ama Çamaşır makinesinde gibi...)

Soru3:Kapı kenarlarında ki kadife-kumaş yerler neyle ve nasıl yıkanmalı?

Soru4: Bu işlemler nihayetinde süngere su kaçarsa pis bir koku oluşurmu?
Halı yıkama makineleri süngerdeki bu suyuda çekebiliyor mu?

Soru5:Tüm bu işlemler için nereye hangi temizlik\kimyasal madde kullanılmalı?

Yanıt veren arkadaşlara teşekkürler...

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çıkartmadan yerinde kosla halı şampuanı vb. ile silinir genelde. Tavana hiç bulaşmamanı tavsiye ederim, hassas bir konu..

bandem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
koltuk kılıfları yıkanabilir. hatta içini söküp ısıtma pedi takıp tuş takımlarını da alırsan ısıtmalı koltukların olur. içinin sünger kısmını tamir edebilirsin. bunların hepsi forumda mevcut sanırım biri yapmıştı.

ercan45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anlaşılan koltuk kılıfları sökmek için önce koltukları sökmem gerekecek ama nasıl ?
Bilen var mı?

Filmk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anlaşılan koltuk kılıfları sökmek için önce koltukları sökmem gerekecek ama nasıl ?
Bilen var mı?

1. Ön Koltukların arka tarafındaki vidaları sök
2. Alttaki soketi sök
3. Koltuğu arkasından Hafif kaldırıp geri çek koltuk gelir...

Asıl sıkıntı bundan sonra;

1. Koltuğun arkasında düz kısmın kenarlarında iç içe geçen iki plastik var; dokununca anlarsın; onları birbirinden ayır.
2. Koltuk alt kısımlarında koltuğa geçirilmiş lastikler var; onarı ayırıp koltuktan kurtar
3. oturduğun yer ile sırtını dayadığın yerde koltuğu yatay olarak geçen teller var; bu tellere koltuk kılıfı üzerinden görülen çizgilerde bulunan bağlantı noktaları var; yuvarlak tellerle bunlar düz tellere bağlı
4. O telleri tek tek sök (ortalama ön koltukta 20 tane) kılıfı eline alırsın..
5. Ama başlık plastikleri sorun olabilir, dikkat etmen gerek
6. Ben makinada yıkadım, amaaa....şöför koltuğu fazla oturmadan kılıfın içindeki sünger erimiş...Bu makinada çözülüyor, kılıfları tek tek yıka; diğerlerine bulaşmasın, olaki böyle olursa, kuruduktan sonra fırçalaman gerekir.
7. Yıkanıp kuruduktan sonra aynı söktüğün gibi yerlerine tak (Tel yerine cırtcırt kelepçe kullan)

Arka koltuk sökme;

1.Arka koltuğun oturulan kısmını kaldır; 3 yada dört tane pim göreceksin; pimin ucundaki küçük çengel biçimli telleri asıl gelir; sonra pimi çek koltuk sökülür..

2. Sırt dayama kısmında ise koltuğu yatır; yerde büyük somunlar var; onları bijon anahrı ile sök; kenardaki, vidalarıda yıldız (bildiğin yıldız değil) tornavida ile sök koltık çıkar...

Arka koltukların oturulan kısmı basit sökülür (kılıf - aynı ön koltuk kılıfı sökme işlemi)
Ama sırt dayadığın yerin arkasında karton parça olduğu için oda kılıfa dikili; söküp yıkaman gerek; nasıl söktüğüne iyi bak; sonra terzi yada ayakkabıcıya yeniden diktirirsin; ama o sırt kısmını benden tavsiye sökme kosla ile sil...

Tüm bu anlatım vectra B 96 için...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bence sökeceğim diye hiç uğraşma, öncelikle Ahmet'in yaptığı gibi silmeyi dene.

ercan45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi koltuklar çok kirli.
ayrıca süngeri ıslatıp, kötü koku yaymaktanda korkuyorum.
Ahmet kardeşimin koltuklar benimkine göre pırıl pırıl.

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
Ben bu yaz evdeki halı yakamalı elektrikli süpürgesiyle yıkamayı düşünüyorum kosla halı şampuanı katarak bakalım bişeye benzeyecekmi.