Araba ilk çalıştığındaki hava üfleyen motordaki ses...

Rotweiler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.azmiallusoglu.com
Selamlar,

Araç ilk çalıştığında, özellikle soğukken, kaputu açtığımızda sağ en üstteki salyangoz şeklindeki fan çalışmaya başlıyor ve feci ses çıkarıyor. Hatta deyim yerinde ise, uğulduyor. Bekliyorum, zaten o susunca rolanti de düşüp motorun devrini normale sokuyor.

Buradan bunun normal birşey olduğunu biliyorum. Sormak istediğim ise, bunun bu kadar çok ses çıkarması normal mi? Bakımı var mı? Söksem temizlesem, yağlanacak bişeyi varsa yağlasam yararı olur mu?

Şimdiden teşekkürler.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Merhabalar,
Parçanının adı sekonderdir. Amacı, manifolta hava basmaktır. Yaşı gereği ses yapması normaldir fakat originalde yapmazlar. Tamiri sanayiide yapılmıyor, lakin söktürüp, bobinajcıda eskisinden de iyi yaptırabilirsiniz. İptal etmek de bir yöntemdir, takip ettiğim kadarıyla iptali öneren arkadaşlar var lakin, Egr ile bağlantılı olarak aklımda, o yüzden arıza ışığı yakabilir.

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
soğuklarla beraber benimkinde de acayip sesler oluşmaya başlamıştı tamiri yokmuş çıkmasına 250-300 sıfırına da 3 katı bi fiyat istediler bende fişini çektim 1 aydrı bu şekilde kullanıyorum henüz bi sıkıntı yok arıza felanda yakmadı fakat uzun vadede ne olur orasını bilemem...

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de çekeyim fişini ötüp duruyor, rezil ediyor ilk çalışınca aleme insanı. :D

knightrider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim vectrada da aşırı ses yapardı sekonder hava pompası, iptal eden arkadaşlar var. Muhtemelen eskimiş olduğundan ses artmıştır normalde bu şekilde çalışmasa gerek.

asikartal1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gögüs panelinden ve arabayı çalıştırdığımda gelen ses

2011 1.3 astra classıc aracım var.Aracı özellikle sabahları çalıştırdığımda ve gün içinde ise aracı çalıştırdığımda arada sırada tıkırtıkır diye ses geliyor..Ayrıca ön gögüs panelinden zırıltılı bir ses geliyor özellikle bozuk yolda ilerlerken..acaba bunların sebebi nedir? bu sesler normalmi dir? 2 defa servise götürdüm normal dediler ama doğru düzgün bakmadılar bile...benim içim rahat değil