araba geri vitese hic geçmiyor.

Maske

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar arabayi bugun babama verdim. Aldığım da araba geri vitese hic gecmiyordu. Hatta vites kolu normalde sert olmasina ragmen. Saga sola cok kolay hareket ediyor. Yanliz geri vitese attigimda araba ileri dogru hareket ediyor. Arabadan ayrica yanik kokusu geliyodu. Ve arabanin altindan su damlatiyor. Yag mi diye baktim ama yag da degil su gibi. Biseyde diyemedim nasil oldu diye soramadim da. Sizce neden olmus olabilir. Lutfen yardım. Arac opel astra Hatchback 2011 model lpgli.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Su klima suyu olabilir. Soğutma sıvısında eksilme var mı?
Vites kolu çok sallanıyor ve geri zor ise, vites halatı şüpheli olur.
Ama ayrıca yanık kokusu diyorsunuz, balata kokusu ise, debriyajda bir farklılık var mı?
Bu şekil kullanmadan bir servise danışmanız faydanıza olur.

Maske

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Su klima suyu olabilir. Soğutma sıvısında eksilme var mı?
Vites kolu çok sallanıyor ve geri zor ise, vites halatı şüpheli olur.
Ama ayrıca yanık kokusu diyorsunuz, balata kokusu ise, debriyajda bir farklılık var mı?
Bu şekil kullanmadan bir servise danışmanız faydanıza olur.
Sogutma suyuna nasil bakiliyor bilmiyorum. Ama vites dediğiniz gibi cok sallaniyor. Hemde asiri. Sadece birinci vitese geciyor. Bosa alip arabayi arkaya dogru bite itekleyemedik. Yani boşa da gecmiyor galiba. Kokuya gelince balata kokusu na pek benzemiyor daha cok yanik kablo gibi. Servise goturucem ama malum bayram ustu acik hic bir yer olmaz buyuk ihtimalle bayramdan sonraya kalicak. Bayramda arabasiz kaldik :((

Maske

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorun çözüldü

Arkadaslar bugun arabami cok sukur yaptırdım. Basit bir sorundan ibaretmis. Usta iki dakka moturun icinden eliyle bir sey yapti ve sıkıntı ortadan kalkti vites eski haline geri dondu. Ayrica bir uyarida bulundu. Bu uyariyi bende sizinle paylasiyim belki ilerde ayni sey baskasinin da basina gelebilir. Eger vites ayni sıkıntıyı cikarirsa ve ustaniz baya masrafi oldugunu ve bazi parcalarin degismesi gerektigini soylerse hemen bir baska ustaya danisin. Cunku bazi ustalar hicbir ariza yokken sizi boyle bir olaydan dolayi maddi zarara ugratabilir.

0111002002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sogutma suyuna nasil bakiliyor bilmiyorum. Ama vites dediğiniz gibi cok sallaniyor. Hemde asiri. Sadece birinci vitese geciyor. Bosa alip arabayi arkaya dogru bite itekleyemedik. Yani boşa da gecmiyor galiba. Kokuya gelince balata kokusu na pek benzemiyor daha cok yanik kablo gibi. Servise goturucem ama malum bayram ustu acik hic bir yer olmaz buyuk ihtimalle bayramdan sonraya kalicak. Bayramda arabasiz kaldik :((

Keşke ustana soğutma suyuna nasıl bakılırıda sorsaydınız... Sormadıysanız kullanma kitabını okuyun ;)

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar bugun arabami cok sukur yaptırdım. Basit bir sorundan ibaretmis. Usta iki dakka moturun icinden eliyle bir sey yapti ve sıkıntı ortadan kalkti vites eski haline geri dondu. Ayrica bir uyarida bulundu. Bu uyariyi bende sizinle paylasiyim belki ilerde ayni sey baskasinin da basina gelebilir. Eger vites ayni sıkıntıyı cikarirsa ve ustaniz baya masrafi oldugunu ve bazi parcalarin degismesi gerektigini soylerse hemen bir baska ustaya danisin. Cunku bazi ustalar hicbir ariza yokken sizi boyle bir olaydan dolayi maddi zarara ugratabilir.

Ne cozumden bisey anladim ne ustanizin uyarısından... :)
Turkce aslinda cok zor bir dil degil ama dogru kullanana giderek daha az rastlar oldum :)

bestking

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım sen veya baban vites kolundaki mafsalı kırmışsınız. bu şekilde kullanma şanzumanın içindeki dişlilere zarar verirsin debriyaj plakasınıda silersiniz masrafınız 2 katına yaklaşık 1300-1500 tl ye çıkar vites mafsalı motor bölümünde 2 demir parçanın birleşiminde yani vitesten gelen kol ile şanzımana giden kolun birleştiği yerdeki beyaz renkli bir plastik parça var o kırıldı sanıyorum eğer çok fazla kullandıysanız şanzımanın içindeki dişlide ayırma yapmaz sende herhangi bir viteste kullanırsın buda baskı balata ve şanzımana zarar verir. geçmiş olsun