AP Plakalar Resmen Sahtekarlık

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben GS taraftarıyım, o nedenle siyah yazı beyaz zeminli plaka yerine sarı yazılı kırmızı zeminli plaka bastırmak istiyorum, plaka bilgilerim doğru olduğuna göre polisin bu plakaya karışma hakkı olmamalı diye düşünüyorum. Haksız mıyım?

Abi bir süre sonra bıkkınlık vermeyeceğini bilsem haftanın 7 günü için ayrı ayrı renklerle plaka taksak? Maksat etrafa şekil yapmak :rakir:

Favori rengim ayrıca fıstık yeşilidir :maden:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Çalmadın çırpmadın, parasını ödemişin, yasal olarak kayıtlarını da yaptırdığına göre; mal senin, keyif senin, para senin, zevk senin. Her sene kucak dolusu vergisini de verdiğine göre bence kimsenin karışma hakkı olmamalıdır.

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
her renk plaka bastırıp trafige cıkabilirsiniz cıkabiliyosnaız tabiki :)) ben app plaka yaptırmadım ama yaptırmayıda düşünüyorum. olaki polis farketti ceza yazacak buna da razı olarak yapıyorum. sizde razıysanız buyrun yaptırın valla.
kural kuralsa daha once dediğim gibi emniyet kemeri takmakta hız ihlali yapmamakta kırmızı ışıkta geçmemekte kuraldır. önce hayati kurallara uyalım sonra app plakaydı yok nufus cüzdanıydı bilmem neydilere kafamızı yorarız.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
her renk plaka bastırıp trafige cıkabilirsiniz cıkabiliyosnaız tabiki :)) ben app plaka yaptırmadım ama yaptırmayıda düşünüyorum. olaki polis farketti ceza yazacak buna da razı olarak yapıyorum. sizde razıysanız buyrun yaptırın valla.
kural kuralsa daha once dediğim gibi emniyet kemeri takmakta hız ihlali yapmamakta kırmızı ışıkta geçmemekte kuraldır. önce hayati kurallara uyalım sonra app plakaydı yok nufus cüzdanıydı bilmem neydilere kafamızı yorarız.

Kural ihlali yapmak farklı bir durum sahte belge düzenlemek farklı bir durum.

Yaptıranlar, trafik polislerinin iyi niyeti yüzünden idare ediliyor onu söylüyorum. Radara girersek, kırmızıda geçersek, emniyet kemeri takmaz isek hüküm giymeyiz. Olabilecek en büyük trafik cezası uyuşturucu madde kullanıp trafiğe çıkmak ki direk ehliyete 5 yıl el koyup üzerine de yüklü miktarda para cezası kesiyorlar, yani her şekilde en ağır trafik cezasını da alsak ölümlü ve yaralanmalı olmadığı taktirde taksiye biner eve döneriz.

Sahte belge düzenlemenin hükmü biraz daha farklı. Dediğim dedik bir polise denk gelirseniz muhtemelen geceyi nezarethanede geçirip hakim karşısına çıkabilirsiniz. Kimsenin başı belaya girmiyorsa iyi niyetlerinden, idare ettiklerinden girmiyor. İsterse bunu yaptırma hakları da var çünkü plaka sahte, yani sahte belge.

Ben elimden geldiğince trafik kurallarına uymaya çalışıyorum ama bazen gençliğin verdiği gaflete düşerek kural ihlalleri yapabiliyorum. Keşke yapmasam fakat sahte belge düzenlemiyorum. İkisi farklı şeyler.

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Kural ihlali yapmak farklı bir durum sahte belge düzenlemek farklı bir durum.

Yaptıranlar, trafik polislerinin iyi niyeti yüzünden idare ediliyor onu söylüyorum. Radara girersek, kırmızıda geçersek, emniyet kemeri takmaz isek hüküm giymeyiz. Olabilecek en büyük trafik cezası uyuşturucu madde kullanıp trafiğe çıkmak ki direk ehliyete 5 yıl el koyup üzerine de yüklü miktarda para cezası kesiyorlar, yani her şekilde en ağır trafik cezasını da alsak ölümlü ve yaralanmalı olmadığı taktirde taksiye biner eve döneriz.

Sahte belge düzenlemenin hükmü biraz daha farklı. Dediğim dedik bir polise denk gelirseniz muhtemelen geceyi nezarethanede geçirip hakim karşısına çıkabilirsiniz. Kimsenin başı belaya girmiyorsa iyi niyetlerinden, idare ettiklerinden girmiyor. İsterse bunu yaptırma hakları da var çünkü plaka sahte, yani sahte belge.

Ben elimden geldiğince trafik kurallarına uymaya çalışıyorum ama bazen gençliğin verdiği gaflete düşerek kural ihlalleri yapabiliyorum. Keşke yapmasam fakat sahte belge düzenlemiyorum. İkisi farklı şeyler.
sahte belge düzenlemekten hüküm verilmiyor hocam yanlısın var. zaten app plaka yaptıranlar orjinal plakalarınıda yanlarında taşıyolar rahat olun. kaldıki polis durdurunca sadece plakaya değil ruhsat sigorta gbt yide sorguluyor. yani bi aracı birden fazla sorgulatma yöntemi mevcut.
ayrıca kural kuraldır diyende sizlerdiniz ki bencede oyle.
nasılki 160 la giderken radarı gorunce yavaslayıp cezadan yırtılıyor veya polisi görünce emniyet kemerini takıp cezadan yırtılıyor bende polisi gorunce orjinal plakamı ya takarım ya gösterir geçerim buda aynı şeydir.
bu arada sahte belge düzenlemiş olmak için düzenlenen belgenin üzerine sahte imza veya sahte mühür vurmak gerekir app plakada ikiside yoktur. yeterki orjinal plakanın kopyası olsun bence bi sıkıntı yok.
daha once soyledigim gibi bu plakaları suç işlemek için kimse takmaz. şuç işleyecek adam eline alır bi tane tornavida 30 sn içinde kıytırık iki tane vidayı söker istedigi araçtan plakasını alır kendi aracına takar. hiç kasmaya gerek yok.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben hemen hemen hiç nüfus cüzdanı taşımam, nüfus cüzdanı yerine ehliyet, iş yerinin verdiği kimlik kartlarını kullanırım. Arada bir nüfus cüzdanı isteyenler (TC kimlik numarası için) olduğu için nüfus cüzdanımın renkli fotokopisini yaptırıp, naylonla kaplatmıştım (aslından yarısı kadar küçük yaptırmıştım). Çoğu yer kabul etti ama günün birinde bir yetkili iyi ki küçük ebatlı olarak yaptırmışsın, bire bir aynısını yaptırsaydın bu suç sayılırdı dedi. Bilgiler aynı olabilir, iyi niyetli olabiliriz ama sonuçta orijinal bir şeyin kopyasını yapmak ve kullanmak yasalar önünde suç olarak kabul ediliyor. Dediğim gibi keşke bu tür şeyler için biraz esnek olunsa (mesela 3-4 tip değişik yazı karakteri belirlense araç sahipleri de bunlardan birisini seçebilse), gerekirse özel plakalar gibi bu tür plakalara da ekstra bir ücret ödeyerek yasal olarak sahip olabilsek.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Mazereti de süpermiş :)

ŞÜPHELİ "KİMSEYE ZARAR VERMEDEN ÇALIŞIYORUM"

Oto hırsızlık Büro Amirliğinde sorgulanan şüphelinin daha öncede aynı suçtan Başakşehir bölgesinde yakalandığı tespit edildi. Şüphelinin kendisini yakalayan polislere bu işi meslek haline getirdiğini, kimseye bir zarar vermeden çalıştığını söylediği öğrenildi. Polisteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen Ziya M. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Adamı çeşitli bahanelerle serbest bırakırsan o da kötü niyetli insanlara örnek olmaz mı? Nasıl olsa büyük bir suç değilmiş denilerek bu tür çakallıkların sayısı her geçen gün hızla artsa asıl suçlu kim olur? Gerçek plaka ile dolaşanların suçu ne? Devlet bu tür insanları korumamalıdır.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mazereti de süpermiş :)

ŞÜPHELİ "KİMSEYE ZARAR VERMEDEN ÇALIŞIYORUM"

Oto hırsızlık Büro Amirliğinde sorgulanan şüphelinin daha öncede aynı suçtan Başakşehir bölgesinde yakalandığı tespit edildi. Şüphelinin kendisini yakalayan polislere bu işi meslek haline getirdiğini, kimseye bir zarar vermeden çalıştığını söylediği öğrenildi. Polisteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen Ziya M. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Adamı çeşitli bahanelerle serbest bırakırsan o da kötü niyetli insanlara örnek olmaz mı? Nasıl olsa büyük bir suç değilmiş denilerek bu tür çakallıkların sayısı her geçen gün hızla artsa asıl suçlu kim olur? Gerçek plaka ile dolaşanların suçu ne? Devlet bu tür insanları korumamalıdır.

Kimseye zarar vermedim derken ne demek istemiş acaba çok merak ediyorum.

1-) Arabasıyla taşıdığı müşteriye zaten zarar vermemesi gerekiyor ki sadece taksicilerin değil, dünyada kimsenin kimseye zarar verme hakkı yok.
2-) Trafik kurallarına uymadığı için zaten trafiği tehlikeye atarak birilerine zarar verebilme ihtimali yok muydu?
3-) Trafik cezalarının gittiği adamın kazandığı paraya zarar vermiyor mu?

Dediğim gibi kimseye zarar vermiyorum derken acaba ne demek istiyordu...