antifriz ve kış

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar,size bilgi amacında bu konuyu açtım,malum herkez biliyor ama dikatsizlik veya unutkanlık hatta yeni araç alan olurda dikkat etmez diye açıyorum.Komşum namaza giderken gördüm Adanadan Araç almış sabaha gelmiş ve şu an farketmiş araçta antifriz yok ve hortumlar taş gibi motoru çalıştırmış devirdaim zorlanmış ama çalıştırmış ben kapattırdım. Ustası sıcak su dök vs. demiş.Ben aman bırak şu ustanı beni dinle,şu an motordan su hortumunu altdan sök olmadı geleyim yardım edeyim motoru çalıştırdın hafif sıcklık var motor içindeki su boşalsın dedim,radyatördekini ise artık sıcak su ile boşaltalım eriyenen kadar bekleyelim ve hemen antifrizi karıştırıp dolduralım dedim.yoksa sırf üstden koyacağın antifriz hiç bir işe yaramaz,ustanın dediği gibi sıcak su dökmekle olacak iş değil hava şu an ayaz içindeki tekrar donmasın dedim.
Aklıma hemen forumum geldi sizler geldiniz,gece 12-15 dereceye düşecek diyorlar bugün için aman ne olur ölçün alet 10-20tl değil veya ölçtürün.
Kış en dikkat edilecek ihmal edilmemesi gereken antifriziniz.Şu an komşum benim dediğimi yapacak bakalım beni çağır dedim.Size bir bilgi bir uyarı olsun Aman dikkat edin

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok yararlı paylaşım,motor bloğu çatlatmaya kadar gidebilen bi durum ;)

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçen hafta ölçtürdüm -20 ye kadar çıktı Hakan ustam ekleyelim ne olur ne olmaz dedi ve eklemiştim iyiki eklemişim :)

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sağol abi. ben bu sene ihmal ettim ölçtürmedim ama içime kurt düşürdün abi yarın gidip ölçtüreyim, sıkıntı yaşamaktan iyidir.

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok harika bir konu. Geçen yıl ustama gittiğimde donmuş bir astra G vardı. Motorunu çıkarmışlar, ufo ile ısıtmaya çalışıyorlardı. Masrafın haddi hesabı yok. Dedim bu adam ne yapmışta böyle olmuş. Ustamın söylediği aynen söyle;
"bu adam bana geldi, ufak bir kaç tamir yaptırdı. Beyefendi arabanızın antifirizi yok, koyalım 20 TL dedim, vatandaşta arabayı sattım yarın gelip alacaklar dedi. Diğer gün arabayı çekici ile getirdiler"

Yazık ki ne yazık, sizin milyarlar verip alacağınız aracınıza vatandaş 20TL ye kıyıp antifiriz koymuyor.

nightknight

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
Sadece kışın değil her mevsim araçta antifiriz bulunmalı.Saf su motoru paslandırır ölçüsünde antifiriz motoru korozyondan korur,''yazın antifriz koymaya gerek yok''diyen ustanın yanına 100 metreden fazla yaklaşmamakta fayda var.

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Antifriz candır.Pazartesi günü sıfırdan 3 lt aldım.Tüm suyu antifrizle değiştirdim.Arabam sürekli bakımlı olduğundan bi sorun çıkartmıyor :)

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Antifriz candır.Pazartesi günü sıfırdan 3 lt aldım.Tüm suyu antifrizle değiştirdim.Arabam sürekli bakımlı olduğundan bi sorun çıkartmıyor :)

Antifrizli su aldın değil mi? Saf antifriz değil.

Bir bilgi:
Donma noktası -12 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası -65 dereceye kadar düşüyor. Ancak antifriz + su karışımında antifriz oranı arttıkça donma noktası bir dereceye kadar düşüyor, daha sonra tekrar yükseliyor. Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemli. Su oranı yüzde 70'i aşarsa donma yüzde 30'un altına düşüyor ve hararet tehlikesi başgösterir.

Diğer ters bilgi
Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Donma noktası -60 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası bulunulan bölgeye ayarlanılmaktadır. Ancak su oranı veya antifriz oranı arttıkça donma noktası düşmektedir. Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemlidir. Su oranı %70'i aşarsa donma %30'un altına düşmekte ve hararet tehlikesi baş göstermektedir. Antifirizin ısıyı taşıma özelliği suya izafi olarak daha az olduğundan düşük ağırlığın önem arz ettiği uygulamalarda daha da az kullanılır.
Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır.

Ortak nokta, su ile karıştırın :) Yada hazır antifrizli sular var, iş garanti :)

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com

Arabaya saf antifiriz koyulmaz :) Zira hem akışkanlığı karışım gibi değil hem de donma ve kaynama noktaları su-antifiriz karışımına göre kötü. Olayın özü zaten karışım olmasından geçiyor.