Akü boşalması

occ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar benimde 2000 model 2000 cc vectra CDX im var arabayı 3-4 gün kullanmadığımda veya yarım saat 45 dakika klimayı çalıştırıp arabayı durdurduğum da aküde hiç ceryan kalmıyor. 2 yıl içinde 2 akü, durum şimdi yine aynı yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim. yoksa arabayı satmayı düşünüyorum.
Bir diğer husus; araba stop edilip kapılar kilitlendikten sonra araç üzerinde aktif olan sistemler (Alarm yok) aküden ne kadar güç çeker veya çekmeli 0,15 değeri normal mi
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

harrun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elektrik kablolarında bir problem ya da kaçak akım olabilir.

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
araç kilitliyken 0.15 değeri normal; şarj dinamosunda sorun olabilir...

occ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilgine teşekkürler arkadaşım. araba giderken klimayı açınca da akü bitiyor

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
0.15 değeri normal değil
Bu saate 150 Miliamper demek.
1 günde 150x24=3.6 Amper boşalır.
60A/3.6A=16 Gün yapar.

Yani sen Full dolu Akü taktıktan 2 hafta sonra akün tamamen boşalır.
Arada aracı kullansanda araç çoğu zaman çalışmadığından akün zayıf düşer

Yani kısacası aracında kaçak var..
Aracında kapıları kilitleyince otomatik cam kaldırma için ditot röle vb ekli ise söküp o şekilde akımı ölç bir.
Görmen gereken normal değer kapılar kilitli iiken 0.05 A

Bende 0.07A

img5739y.jpg

Son düzenleme:

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
0.15 değeri normal değil
Bu saate 150 Miliamper demek.
1 günde 150x24=3.6 Amper boşalır.
60A/3.6A=16 Gün yapar.

Yani sen Full dolu Akü taktıktan 2 hafta sonra akün tamamen boşalır.
Arada aracı kullansanda araç çoğu zaman çalışmadığından akün zayıf düşer

Yani kısacası aracında kaçak var..
Aracında kapıları kilitleyince otomatik cam kaldırma için ditot röle vb ekli ise söküp o şekilde akımı ölç bir.
Görmen gereken normal değer kapılar kilitli iiken 0.05 A

Bende 0.07A

Aynen Cengiz'in dediği gibi 150 ma akım sukunet durumu için kaçak sayılır.Bunların haricinde birde pompa rölesi oksidasyondan dolayı kaçağa sebep olabiliyor.Gerçi ozaman daha yüksek akım çekiyor genelde ama birde onu söküp deneyebilirsin.Orjinal tesisat dışında eklenen röle vb eleaman var ise aküyü boşaltacağı düşünmeden bağlanmışta olabilir.

Sonuçta işinin ehli bir elektrikçi mutlaka bulur.Arabayı satacak bir durum değil.

Ayrıca profil bilgilerinize isim eklemeniz gerekmektedir.Gerekli düzenlemeyi yaparsanız sevinirim.

occ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ilginize çok çok teşekkür ederim. araba kilitli durumdayken ne kadar amper çekeceği konusunda bir çok yerden (servis) cevap alamamıştım. bu durumda arabamda bir kaçak olduğunu dşünüyorum. Hatta ölçü aletini bağladım sigortaları tek tek söküp nerden kaçak olduğunu da aradım. cam kumandalarının sigortalarını sökünce 0,04 değerine düşüyor. arabanın sukünet durumunda ne kadar amper çektiğini bilemediğim için bir yorum yapamamıştım. şimdi durumu daha iyi anlıyorum. Arabamı gerçekten seviyorum ama bu sorun beni üzüyordu. Çok Teşekkürler.

occ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada yeni şarz dinamosu ve akü de aldım.
yarım saat, 45 dakika klimayı çalıştırıp arabayı durdurduğum da aküde hiç ceryan kalmaması konusunda da yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mevcut problemden dolayı uzun süre akün tam şarjlı kalmıyor ve klimayıda açtığında şarj dinamosu akımının büyük kısmı ancak o anda çalışan tüketicileri besliyor , doğal olarak akü daha yavaş şarj oluyor muhtemelen.Mevcut problemi giderdikten sonra eğer aracı gündelikte sık kullanıyor yada uzun yol yapıyorsan 1-2 haftaya kendini toparlayacaktır.Eğer değilse 10 Tl karşılında şarj ediyorlar.Bu birkaç teknik senaryodan birisi.Eğer böyle ise mevcut problemi çözdükten sonra otomatikman düzelecek.Şayet düzelmez ise ozaman klima ile ilgili detaylara inmek daha sağlıklı olur.