98 Corsa 1.4 GLS otomatik yardım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

omarkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

Eşimle kullanacağımız otomatik bir araç arıyordum. Klima ve otomatik olması bizim için yeterli karşıma corsa B 1.4 GLS çıktı. Birkaç sorum olacak ;

1. Otomatik şanzuman problemli midir bu modellerde?
2. Km de yakıt sarfiyatı nedir ? LPG' li almayı düşünüyorum
3. Kronik sorunları nelerdir ?
4. Parça sıkıntısı var mıdır ? Fiyatları nasıldır ?
5. 98 Model 125 binde 1.4 GLS otomatik buldum. 14500 istiyor piyasası nedir bana çok geldi.

Yardımlarınızı bekliyorum ilk arabamız olacak. Teşekkürler.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
1. Otomatik şanzuman problemli midir bu modellerde?: Bakımlı olduktan sonra hiçbir mekanik düzenek sorun yaratmaz, eğer bir mekanik düzeneğin bakımları yapılmamışsa, hor kullanılmışsa som altından yapılsa bile gene de sorun çıkarır. Diyelim sorun çıktı, bütün kapalı kutularda kutu açılmadan masrafın boyutu belli olmaz. Genel anlamda otomatik şanzumanlar uzun ömürlüdürler. Bakın piyasada yarım asırı devirmiş halen saat gibi çalışan birsürü otomatik vitesli araba var.

2. Km de yakıt sarfiyatı nedir ? LPG' li almayı düşünüyorum: Araçların km.'deki yakıt tüketimlerini sürücüler+bakımlar+yaşanılan yörenin iklimi ile trafik yoğunluğu belirler. Yani yoğun Ankara trafiğinde km.de 40 krş yakan herhangi bir araba sakin İzmir trafiğinde 30 krş yakabilir. Ayrıca bana göre küçük araba demek illa az yakan araba demek değildir. Bir diğer önemli husus, baktığınız aracın bagaj hacmi küçüktür, bir de o bagaja LPG tankı girince bagaj hacmi daha da küçülecektir, bu durumda arka koltuk+şapkalık bagaj olarak kullanılır ki bu çok tehlikelidir (malüm arka koltuklarımız çocuklarımıza aittir, sert bir frende bile şapkalıktan savrulan bir eşya ölümcül yaralanmalara neden olabilir).

3. Kronik sorunları nelerdir ? : Corsa B lerinin bariz bir kronik sorununu ben duymadım.

4. Parça sıkıntısı var mıdır ? Fiyatları nasıldır ? : Parça sorunu olmaz, Parça fiyatlarını malın kalitesi/ürünün orjinal olup olmaması belirler. Mesela orjinal bir fara (atıyorum) 300 TL ödenirken yansanayi olarak 75 TL ye kadar far bulunabilir ama aradaki kalite farkı gece yolculuklarında belli olur.

5. 98 Model 125 binde 1.4 GLS otomatik buldum. 14500 istiyor piyasası nedir bana çok geldi. : Aracı görmeden inceletmeden o kadar eder/etmez demek yanlış olur. Ama ben Vectra hayranı biri olarak Corsa'ya o kadar para veremem. Aracın km. si yaşına göre çok iyi. Aracın fiyatını öncelikle temizliği ve orjinalliği belirler. Fiyatı belirleyen bir başka unsur da aracın o ilde tutulup tutulmamasıdır. Bir yörede x araç çok tutuluyorsa fiyatı diğer illere göre orada daha fazladır.

Sonuç olarak: Corsa B ler şehiriçi arabası olarak üretildikleri için otomatik vites de güzel bir tercihtir. Yoğun şehiriçi trafiğinde devamlı dur kalklara maruz kalacağımızdan yakıt bakımından ekonomik sayılır. Küçük boyutlara sahip olması dar sokaklarda ve park yerlerinde büyük avantaj sağlar. LPG konusu bana göre kişisel tercihtir, takdırın veya takdırmayın diyemem. Fiyat konusu da aynı şekilde yoruma açıktır.

omarkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevabınız için teşekkürler. Fiyat konusunda haklısınız ancak insan buı parayı eski bir teknolojiye yatırmak istemiyor haliyle. Birde 2005 C kasa 1.2 Enjoy easytronic var 18 istiyorlar 17 e alma durumu olabilir. Burdan yola çıkarak mesela 98 alacağıma 2005 alırım denilebilir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bizim aile yapımıza küçük hacimli araçlar uymadığı için bu konuda yorum yaparsam yanlış anlaşılmalar olabilir :). Mesela bizim araçların iç ve bagaj hacimleri büyük olmak zorunda, tabii bu durumda da motor gücü önem kazanıyor.

hdereli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
98-2000 model arası Corsaların , 2003'lere göre pahalı olmasını ; 98'lerin tam otomatik şanzumana sahip olmasına bağlıyorum.

malesef Easytroniklere karşı bir ön yargı var...

sorularınızdan en önemlisi olan fiyat konusuna cevap verecek olursam , fiyatı biraz fazla buldum. acele etmemekte fayda var.

fasarihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mrb.97 Corsa GLS 1.4 ler kaç bg? Yakıt sarfiyatı nedir? kaç ayrı yerde yazdım bir cevap alamadım?bilen yok mudur?

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam, 1.4 75 beygir olması lazım. Beygiri motor kodundan anlaşılır. Siz aracın motor kodunu arama motorlarına yazarak bulabilirsiniz. Yakıt, şehir içi düz ise 25 kuruş civarı, OTM ise 30 kuruş civarı olur. Tabi kullanan kişi ve kullanılan trafiğe göre de değişebilir.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Benzindeki yakıt tüketimi 50 kuruş civarı olacaktır İstanbul Ankara İzmir gibi büyük şehirlerde. LPG tüketimi yukarıda yazılmış zaten :)

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
98 Model 125 binde 1.4 GLS eski tip yağ basıncıyla çalışan tam otomatik sorunsuz şanzımandır. Tabi Savaş Abinin değidiği gibi iyi kullanılmış ve bakımları zamanında yapılmış olması kaydıyla. otomatik şanzıman yağ çubuğunu çektiğinizde göreceğiniz yağ açık renk olmalı koyu renk ise bakım yapılmamış demektir.

2005 C kasa 1.2 Enjoy easytronic şanzımanlarda kronik problem bulunmaktadır.

fasarihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzindeki yakıt tüketimi 50 kuruş civarı olacaktır İstanbul Ankara İzmir gibi büyük şehirlerde. LPG tüketimi yukarıda yazılmış zaten :)

ne hikmetse ben ş.içi dışı karışık sanki 50 krş yaktı halbuki zorladım yumuşak kullanmak için..Ancak bir sıkıntı var gibi ; Araçtan farkedilir derecede BEYAZ DUMAN çıkıyor.Acaba bu konu ile alakalı olabilir mi?
2 tamirci enjektör fazladan atıyor dedi(onların tabiri ile işeme yapıyormuş)
1 tane tamirci de bunda bişey yok gayet normal diyor
Arabayı alalı 3-4 gün oldu huyunu tüyünü yeni öğreniyorum.Birileri de conta yanmış bilmem ne deyince çok korktum.Ama Yağ eksiltme yok , su eksiltme kaç gündür deniyorum bişi yok..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...