95 & 97 Oktan

wasiyet1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba. Daha önce hiç başlığı açıldı mı bilmiyorum ama 95 ve 97 Oktan benzinin karışık kullanan var mı? Geçenlerde benzin alırken dikkatimi çekti böyle yapanları görmeye başladım. Nedir bunun mantığı  032questn

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 95 & 97 Oktan

wasiyet link' Alıntı:
Arkadaşlar Merhaba. Daha önce hiç başlığı açıldı mı bilmiyorum ama 95 ve 97 Oktan benzinin karışık kullanan var mı? Geçenlerde benzin alırken dikkatimi çekti böyle yapanları görmeye başladım. Nedir bunun mantığı  032questn
ben bu olayı benzinciye sordum.yapan çok kişi var ama motora zarar verdiğini duyduk dedi.bizim araçlar 95 oktanla iyi gidiyor

niko22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende bir ara düşündüm ama sonra vazgeçtim fazla kurcalama b.... çıkar diye  :)

legendsforever

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Mercedes C180 Kompressor var bende. 95 oktan tavsiye ediliyor ancak 97 oktan da doldurduğum oldu zamanında. Hatta yarısı 95 yarısı 97 olduğu zamanlarda oldu :)

Yetkili servisle görüştüm bu konuyu. Kendileri tamamen sizin tercihinize bağlı dediler. Motora zarar vermiyormuş.
Bildiğim kadarı ile 95 oktan 97 'ye nazaran daha zor yandığından daha ekonomik. Ben şahsen 97 oktanda daha iyi performans aldım ve hissedilir seviyedeydi bu performans. 1,6 motor 156 bg

niko22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Her aracın motor yapısı farklı mercedese uyan opele uymayabilir 97 oktan bazı araçların egzantriklerine zarar veriyor diye duymuştum.

legendsforever

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Şüphesiz doğrudur. Benim tecrübem yalnızca kendi aracım için. Yine de siz yetkili servise sorun derim.

Gerçi yetkili servisi arayınca kaporta ustasına bağlıyolar adam da kendi bildiğince cevap veriyor. Uzmanına yerinde sormak lazım. Kolay gelsin

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kurşunsuz 97 diye geçen benzinler gerçekte katkılı 95 oktan benzindir. 95 oktan yerine 97 diye geçen benzinin kullanılmasının hiçbir zararı yok. Hatta faydası var. 95 oktan kullanma zorunluluğu olan motorlarda 95 diye alınan benzinin gerçek 95 oktan olmaması durumunda vuruntu oluşma riski var. Vuruntu sensörü bunu algılayıp beyin emniyet programına geçer ancak bu sağlıklı ve normal bir çalışma düzeni olmadığı gibi vuruntu sensörü düzgün çalışmaz ise ciddi sıkıntılarda yaşanabilir. Kısaca 97 diye geçen benzinler de aslında 95 oktandır.

wasiyet1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Kurşunsuz 97 diye geçen benzinler gerçekte katkılı 95 oktan benzindir. 95 oktan yerine 97 diye geçen benzinin kullanılmasının hiçbir zararı yok. Hatta faydası var. 95 oktan kullanma zorunluluğu olan motorlarda 95 diye alınan benzinin gerçek 95 oktan olmaması durumunda vuruntu oluşma riski var. Vuruntu sensörü bunu algılayıp beyin emniyet programına geçer ancak bu sağlıklı ve normal bir çalışma düzeni olmadığı gibi vuruntu sensörü düzgün çalışmaz ise ciddi sıkıntılarda yaşanabilir. Kısaca 97 diye geçen benzinler de aslında 95 oktandır.
Çok güzel özetlemişsiniz. Peki kısaca karıştırılarak kullanılması konusunda ki görüşünüz nedir?

niko22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

legendsforever link' Alıntı:
şüphesiz doğrudur. Benim tecrübem yalnızca kendi aracım için. Yine de siz yetkili servise sorun derim.

Gerçi yetkili servisi arayınca kaporta ustasına bağlıyolar adam da kendi bildiğince cevap veriyor. Uzmanına yerinde sormak lazım. Kolay gelsin

:D :D :D Kaporta ustasına bağlasalar iyi çaycıya bağlamasınlar da  005hihih 011zaa

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Karıştırılması birşeyi pek değiştirmez aslında. Daha az katkılı bir 95 oktan benzininiz olur. :)  Katkılar temiz tutma ve koruma için üretiliyor. Bir motor ilk gün en performanslı halindedir malum. Temiz olduğu sürece de kayıpsız olacağı için performans devamlılığı sağlanıyor. Ayrıca tutuşma eşiği yükseltiliyorki vaktinden önce ateşleme oluşmasın, detonasyona girmesin. Turbo motorlarda bu çok daha önem kazanıyor haliyle. Ve birazda yağlayıcılık özelliği ekleniyor. Burada en önemli nokta motoru temiz tutmak ve detonasyon ihtimalinin önüne geçmek.