30.000 bakım hakkında bir kaç sorum olacak.

yigit35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhabalar.. izmirden selamlar..
İlk 15000 bakımı geçen yıl yetkili serviste yaptırdıktan sonra iş geldi çattı özel serviste bitmek üzere olan garantiyle yeni bakımı yaptırmaya. Forumu baya bi araştırdım parça parça bir sürü şey okudum ve kafamda netleşmeyen bir sürü şey var.
2. yıl 30.000 bakım sürecinde; (araç 25000 km de olmuş olacak)
Aracım 1.3 dizel 2012 edition...

Öncelikle yağ konusundan başlarsam castrol 5w30 alıcam o kesin peki bu 4 litre ve 5 litrelik olarak satılıyor ürünler kaç litre alıcaz :)) bir de edge ve magnatec arasındaki fark nedir, yine yazılanlar arasında dpf özelliği gibi bir şey yazıyor. hangi yağı alıcaz castrol 5w30 tmm da? :))
dizel motorda ısıtma bujileri varmış bunların değişme durumu va mıdır?? varsa ne zamandır? :))
fren hidroliğinin değişmesi yazılmış bazı yerlerde, fren hidroliği eksildiyse tamamlanacak mı tamamen değişecek mi? araç bakıma girdiğinde 25000 km olmuş olacak, bu konuyu hiç çözemedim o yüzden..
Bu konular dışında sizin bellirtmek istediğiniz bir nokta var mı? Teşekkürler..

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 30.000 bakım hakkında bir kaç sorum olacak.

yağ seçimi size kalmış ama dpf özellikli kullanmanız tabiki faydanıza olacaktır.
kaç litre alacaksınız? bunu en doğru şekilde araç kullanma kılavuzundan öğrenebilirsiniz benim bildiğim makyajlı kasalar filtre dahil 3,5lt makyaj öncesi kasalar filtre dahil 3,2lt yani sizinki 3,2lt olmalı.
UYARI: ustanızı bu konuda kesinlikle bilgilendirin aksi halde 4lt koymaları yüksek ihtimal ve sonrasında çektirmek zorunda kalacaksınız forumda konusu mevcut
fren hidroliği bence erken 30bin olarak forumumuzda konusu geçti ama bu konuda şüphelerim var.
2.bakımda balata değiştirenler var ama bence erken olacaktır yine de baktırınız
ısıtma bujisi değişimi arızalanınca değişimi olur benzinli araçlar gibi değil dizellerimiz

yigit35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

teşekkür ederim bilgiler için,  araç makyajlı kasa belirtmeyi unutmuşum ama kitapçıktan dediğiniz gibi 3,5 lt olayını belirteyim.

nuralk341

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yağ olatak dexos 2 standardını kariılaan bir yağ kullanmalısınız. bunu karşılayan castrol olarak edge 5w-40 tır.

nuralk341

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yağ 5w-30 almanız şart değil ani. bizim araçlarımız 0w-30 5w-30 0w-40 yada 5w-40 vizkozitesini kullanabiiyor. yeter ki dexos 2 olsun

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dexos 2 olarak belirtiyor yağların üstünde zaten. Bunu almanız önemli. Ayrıca bozulana kadar dizellerde buji değişmiyor benzinli gibi değil. Yağ konusu ise 4 litre alıcaksınız 3.5 litre'ye yakın alıyor araç kalanı bagajınızda durur. Bakım sonrası bir miktar eksiltebilir onun için yada ilerde az eksiltir kullanıma bağlı onlar için kullanabilirsiniz.

ac@d

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

30.000 km.lik bakım için;

yağ, yağ filtresi,mazot filtresi,hava filtresi,polen filtresi değişir, fren hidroliği değişmez kontrol edilir azaldıysa tamamlanır, fren balataları kontrol edilir.

yağda castrol kullanacaksanız 5-30 edge , yada mobil1 esp 0-40  (tavsiye ederim,)  yağı 3,5 lt, koyacaksınız, yağ çubuğu ile kontrol edin, fazla koydurmayın.

hava filitresi, mazot filtresi, yağ filitresinde de, bosch markasını gönül rahatlıyla kullanabilirsiniz.
hava ve polen filitresinde de motocar kullanabilirsiniz.

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

Şimdiden bakımınız hayırlı olsun :)

yigit35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cevaplar için herkese teşekkürler, iyice aydınlandım.
önceki bakımda 5w30 kullandıkları için yağı o şekilde alıcam edge olandan 110 TL civarı fiyatı var internette, bakalım diğerlerini de belirtmişsiniz ona göre bakımı yaptırıcaz :))

nuralk341

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

opelin kendi yağ yani gm de 5w-30 dexos 2 onayı var. ama castrol de 5w-30 da gördüğüm kadarıyla dexos 2 onayı yok. bilginiz olsun. çok anlamam bu işlerden ama ben dexos 2 için castrol edge 5w-40 koydum aracıma.