2016 Edition Plus Arka Kapı Hoparlörü

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, opelin bu boş pakete eklemekten imtina ettiği bazı donanımları kendi imkanlarımla tamamlamaya çalışıyorum. Bu zamana kadar yaptığım çalışmalar;

*Geri görüş kamerası,
*Köpek Balığı aneten,
*Auxa bağlı Bluetooth portu,
*Kol Dayama
*Vites önü boşluğu, vites altı ve ayak ucu aydınlatma
*Arka okuma lambası.

Yapmayı planladığım çalışmalar;

*Arka kapılara Hoparlör,
*Krom kapı ve sis farı çerçeveleri,
*Pasta Cila işlemi,
*Uzunlara-plakalara, gündüz ve park ampüllerine LED.

Bu zamana kadar yaptıklarımı ve yapacaklarımı ayrı bir konu başlığı altında paylaşmayı düşünüyorum. Ucuz yollu yapılabilecek eklenebilecek başka fikirlere de açığım.

Merak ettiğim bu model araçlarda kapılara kadar kablo tesisatı geliyor mu gelmiyor ise teypten çekmek zor bir işlem midir? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hasip ve Cemil

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, opelin bu boş pakete eklemekten imtina ettiği bazı donanımları kendi imkanlarımla tamamlamaya çalışıyorum. Bu zamana kadar yaptığım çalışmalar;

*Geri görüş kamerası,
*Köpek Balığı aneten,
*Auxa bağlı Bluetooth portu,
*Kol Dayama
*Vites önü boşluğu, vites altı ve ayak ucu aydınlatma
*Arka okuma lambası.

Yapmayı planladığım çalışmalar;

*Arka kapılara Hoparlör,
*Krom kapı ve sis farı çerçeveleri,
*Pasta Cila işlemi,
*Uzunlara-plakalara, gündüz ve park ampüllerine LED.

Bu zamana kadar yaptıklarımı ve yapacaklarımı ayrı bir konu başlığı altında paylaşmayı düşünüyorum. Ucuz yollu yapılabilecek eklenebilecek başka fikirlere de açığım.

Merak ettiğim bu model araçlarda kapılara kadar kablo tesisatı geliyor mu gelmiyor ise teypten çekmek zor bir işlem midir? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Görsel paylaşırsanız bizler de fikir sahibi olabiliriz :)
Özellikle arka okuma lambanızı merak ettim. Belki sizin çalışmanızdan alacağım feyz ile ben de benimkini revize ederim ya da daha güzel görünürse direkt sizin çalışmanızı uygularım.

Aracınız daha yeni bence. Kalın pasta vurup boyasını inceltmek yerine kil uygulaması vb uygulamalar da yeterli gelebiliyor. Ben bir kez sonax'ta 6 aylık boya koruma yaptırdım. Sonrasında da her yıkamada sonax'ın hızlı cilasını kullandım. 1,5 yıl sonra aynı yere götürdüğümde "hangi uygulamayı yapmıştık size? boya durumu hala iyi" demişler ve 6 aylık dememle de biraz şaşırmışlardı.

Arka hoparlör hattı bildiğim kadarıyla bizim araçlarda yok. Biz onunla uğraşmak yerine hoparlörleri arka pandizota taktık uzun zamandır sıkıntısız kullanıyorum.O dönemde multimedya cihazı 4 çıkışlı olduğu için arka hoparlörler de ilgili çıkışlara bağlıydı. Tekrar cd300'e dönünce bir teypçiye götürdüm. kablo demetinin içerisinde eliyle koymuş gibi ön hoparlörlerin ses çıkışlarını buldu ve arka hoparlör kablolarını da üzerlerine bağladı.

Uzunları bilmiyorum ama palaka, park ve gündüz lambaları led olunca arıza lambası yakar, söndürmek için direnç bağlanması gerekir.

Son düzenleme:

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Evde foruma pek giremiyorum, mesaide de fırsat buldukça foruma giriş yapıyorum ama telefon içeri alamadığım için fotoları hep unutuyorum, ama en kısa zamanda görselleri paylaşacağımdan emin olabilirsiniz :)

Arka okuma lambasını ben sizden kopya çektim 🤓 Açıkçası ben sizin kadar detaylı uğraşamadım, 2 tarafada C stünuna hat çektim. araca inip binerken özellikle çocukların koltuklarındaki kemeri takmak için, uzun yolda arada bir kontrol için çok iyi oldu. Çocukların gözünü alıyor mu bilmiyorum ama onlarda çok mutlu oldu hatta kendilerine oyun yaptılar ara ara lambayı açmamı istediler :)

Arka hoparlör için teypten hangi kablodan elektrik alınıyorsa onuda çeker gizleye gizleye gerekirse arka pandizota kadar götürürüm ama eğer arka kapıda hazır hat varsa arka kapıları sökmek için biraz uğraşmak daha temiz iş olur.

Uzunlar arıza lambası yakmıyor diğerleri için evet direnç bağlamak gerekiyormuş, onuda n11de buldum ama acelesi yok bakalım. Önemli olan benim için kısalardı, kısalar için philips xtreme vision aldım uzun yolda performansı memnun edici, tamamen sarı ampüllerden bir tık daha açık rengi var.

• Beğen
Tepkiler: omeroz

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
@omeroz hocam arka pandizotlar için uygun hoparlör kaç cm?

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Evde foruma pek giremiyorum, mesaide de fırsat buldukça foruma giriş yapıyorum ama telefon içeri alamadığım için fotoları hep unutuyorum, ama en kısa zamanda görselleri paylaşacağımdan emin olabilirsiniz :)

Arka okuma lambasını ben sizden kopya çektim 🤓 Açıkçası ben sizin kadar detaylı uğraşamadım, 2 tarafada C stünuna hat çektim. araca inip binerken özellikle çocukların koltuklarındaki kemeri takmak için, uzun yolda arada bir kontrol için çok iyi oldu. Çocukların gözünü alıyor mu bilmiyorum ama onlarda çok mutlu oldu hatta kendilerine oyun yaptılar ara ara lambayı açmamı istediler :)

Arka hoparlör için teypten hangi kablodan elektrik alınıyorsa onuda çeker gizleye gizleye gerekirse arka pandizota kadar götürürüm ama eğer arka kapıda hazır hat varsa arka kapıları sökmek için biraz uğraşmak daha temiz iş olur.

Uzunlar arıza lambası yakmıyor diğerleri için evet direnç bağlamak gerekiyormuş, onuda n11de buldum ama acelesi yok bakalım. Önemli olan benim için kısalardı, kısalar için philips xtreme vision aldım uzun yolda performansı memnun edici, tamamen sarı ampüllerden bir tık daha açık rengi var.
Ellerinize sağlık.

Uzun kısa ampül ile ilgili de görsel destekli bilgilendirmelerinizi bekliyorum. Anladığım kadarıyla renk yine sarı ama daha açık. Beyazların göz almayan, böyle çakma gibi durmayacak çeşitleri yok sanırım. Bir de led ampül olmuyor mu illa halojen mi olmak zorunda. Çok anlamıyorum fazla fikrim de yok bu konuda.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
@omeroz hocam arka pandizotlar için uygun hoparlör kaç cm?
Aslında bir sınırlama yok, arka kapıya takılacak hoparlörü oraya taktık 14cm idi sanırım. Yani yine kapı hoparlörü kullandık. sadece watt değeri önemli sanırım. Bizim cd 300ün çıkışı çok kuvvetli değil.Aslında bir amfiyle desteklenip güzel bir sistem yapılabilir ama kalabalık sevmiyorum ve biraz kötü de olsa orjinal daha kaliteli geliyor her zaman bana.

Omer9

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kolcagi nerden aldiniz kullanisi nasil saglammi link atma ihtimaliniz varmi?

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Ellerinize sağlık.

Uzun kısa ampül ile ilgili de görsel destekli bilgilendirmelerinizi bekliyorum. Anladığım kadarıyla renk yine sarı ama daha açık. Beyazların göz almayan, böyle çakma gibi durmayacak çeşitleri yok sanırım. Bir de led ampül olmuyor mu illa halojen mi olmak zorunda. Çok anlamıyorum fazla fikrim de yok bu konuda.
Maalesef halojen olan ampüller beyaz olarak güzel dursa da aydınlatma konusunda pek memnun edici değil sadece görsel amaçlı güzel duruyor, ama güvenlik daha önemli bu konuda. Mercek olmayan far gruplarına da ne yazık ki xenon yada led kullanamıyoruz, ışık fazla yayıldığı için hem karşıdan geleni yoruyor hemde aracın far tasını kararttığını söylüyorlar ki birde 6 ay gibi kısa ömürlü oluyorlar o yüzden kısalara pek önermiyorum. Ama uzunları sürekli kullanmadığımız için böyle bir sıkıntı olmayacaktır. Bununla ilgili bir vatandaş video çekmişti bu video olması lazım video içeriğini göremiyorum, ama videonun sonunda takılmış halinin akşam çekilmiş görselleri vardı
Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=q3t4XHPAE1U

Ses konusunda çok bir kalite beklentim yok ama arkalardaki eksiklik çok hissediliyor, diğer aracımda arkada tek hoparlör olmasına rağmen yetiyordu(teki patlamıştı :) ) O yüzden ucuz yollu bir hoparlör işimi görecektir sanırım. Arka kapılar 16cmlikmiş şöyle bir ürün işimi fazlasıyla görür o zaman.

Kolcagi nerden aldiniz kullanisi nasil saglammi link atma ihtimaliniz varmi?
Kolçağı Malatya'da elden teslim aldım kendisi kargoda yapıyormuş, ben çok memnun kaldım, tek dezavantajı kol dayanan süngeri çok yumuşak. İlgili konuda resimleri var. https://www.opelforum.net/threads/astra-j-bos-paketlere-kol-dayama-kolcak-onerisi.2838/#post-21778 Linkte de ilgili ürünle ilgili bilgi mevcut. Videonun açıklama kısmında iletişim bilgileri mevcut.
Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=1JEmO3n4AHw

• Beğen
Tepkiler: omeroz

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Maalesef halojen olan ampüller beyaz olarak güzel dursa da aydınlatma konusunda pek memnun edici değil sadece görsel amaçlı güzel duruyor, ama güvenlik daha önemli bu konuda. Mercek olmayan far gruplarına da ne yazık ki xenon yada led kullanamıyoruz, ışık fazla yayıldığı için hem karşıdan geleni yoruyor hemde aracın far tasını kararttığını söylüyorlar ki birde 6 ay gibi kısa ömürlü oluyorlar o yüzden kısalara pek önermiyorum. Ama uzunları sürekli kullanmadığımız için böyle bir sıkıntı olmayacaktır. Bununla ilgili bir vatandaş video çekmişti bu video olması lazım video içeriğini göremiyorum, ama videonun sonunda takılmış halinin akşam çekilmiş görselleri vardı
Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=q3t4XHPAE1U

Ses konusunda çok bir kalite beklentim yok ama arkalardaki eksiklik çok hissediliyor, diğer aracımda arkada tek hoparlör olmasına rağmen yetiyordu(teki patlamıştı :) ) O yüzden ucuz yollu bir hoparlör işimi görecektir sanırım. Arka kapılar 16cmlikmiş şöyle bir ürün işimi fazlasıyla görür o zaman.

Kolçağı Malatya'da elden teslim aldım kendisi kargoda yapıyormuş, ben çok memnun kaldım, tek dezavantajı kol dayanan süngeri çok yumuşak. İlgili konuda resimleri var. https://www.opelforum.net/threads/astra-j-bos-paketlere-kol-dayama-kolcak-onerisi.2838/#post-21778 Linkte de ilgili ürünle ilgili bilgi mevcut. Videonun açıklama kısmında iletişim bilgileri mevcut.
Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=1JEmO3n4AHw
Orijinal hoparlörler kağıt hoparlör oluyormuş. Bana o zaman öyle tavsiye etmişlerdi. Gerçekten de arkadaki hoparlörlerden gelen sesle önlerden gelen ses birbirini tamamlıyor. Önden farklı arkadan farklı ses gelmiyor. Ses kalitesi anlamında arkadaki sonradan takılanların öndeki orjinallerden hiçbir farkı yok. Ama bu alacağınız üründe de belki kalite farkı olmayacak bilemiyorum. Bence geçici olarak bağlayıp plastik ve kağıt hoparlörü ayrı ayrı tecrübe edip almanız daha doğru bir karar vermenizi sağlayacaktır.