195 50 15 in lastik hava basıncı kaç olmalı arkadaşlar?

Vladimir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
195 50 15 kullananlar yokmu arkadaşlar hiç? Bazı sitelerde lastiğin soğukken ölçülmesi gerektiğinden bahsetmiş. Ben soğukken ölçmedim. Bi 10 km falan yol yapıp ondan sonra ölçtüm. Soğukken dediği hava soğukkenmi acaba? :D Kafam karıştı iyice. 4000 km gitmişim bu hava basıncıyla... Nasıl adam bunlar anlamadım ki... 42 basmış yaa...
195/50/15te %3lük dilimde orijinal çap dahilinde ölçü olduğundan depo kapağının içinde bulunan fabrikasyon değerlere göre kullanabilirsiniz sorunsuzca

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
195/50/15te %3lük dilimde orijinal çap dahilinde ölçü olduğundan depo kapağının içinde bulunan fabrikasyon değerlere göre kullanabilirsiniz sorunsuzca

Vladimir hocam orjinalde hiç corsa 195 50 15 kullanmamış yanlış bilmiyorsam. Spor paketlerde 185 60 15 var herhalde. Depo kapağında benim orjinal jantlara uygun olanı yazar değil mi? Orjinal lastik ölçüsü de çok farklı ama 175 65 14 sanırım.

Bir de bugun lastiğe baktım basınçtan mı bilmiyorum lastik biraz bazı yerlerinden fare yemiş gibi atmış küçük parçalar halinde. Acaba havanın fazla olmasından kaynaklı bir yan etkimidir? Yoksa 4000 km de bu kadar farketmezmi? 40 42 psi az degil ki....

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Depo kapağında yazar.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşım, lastik havası lastik veya janta göre değil, aracın ağırlığına göre basılır. Dolayısıyla orjinal kitapçıkta ne diyorsa onu bas. 42 çok fazla, lastikçin lastikleri janta takarken basmış ve öyle bırakmış, oysa taktıktan sonra doğru basınca ayarlaması gerekirdi.

XL (extra load) lastik alırsan yalnız basınçlar değişebiliyor, onların yanaklarında takviye var ve daha yüksek basınç basılabiliyor.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Bizimki XL değildi ama basmış herif 42 yi :D 32 lik lastiğe basmış 42 yi. :D XL gibi davranmış lastiğe. Adamlar nasıl iş yapıyorlar aklıma geldikçe sinirlerim geriliyor. 6 aydır öyle bindik lastiklerle. Ayıp yaa... Birdaha gideceğimi mi sanıyorlar acaba? Bu adamlar hala nasıl iş yapıyor onu da anlamıyorum ya...