195 50 15 in lastik hava basıncı kaç olmalı arkadaşlar?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar corsa c aracımda 195 50 15 var. Orjinali 175 60 14 mü ne tam bilmiyorum da kitapçıkda orjinal lastik için hava basıncı var.

Acaba bu lastiğin yazın hava basıncı ne olmalıdır? Bazen çıkıntıları yerlere park ettiğimde sanki lastiğin havası inikmiş gibi görünüyor... Bi ölçtüreyim diyorum lastik hava basınclarını...

efedkr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
32 civarı uygun bence, basıncı çok yükseltme, ince yanak olduğu için jantın eğrilmeye daha müsait olur..

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
basıncı yükselttiğimde mi artar o risk azalttığımda mı?

mustafa.83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben önleri 31 arkaları 30 olarak ayarlıyorum daha sessiz oluyo yolda...

efedkr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
basıncı yükselttiğinde eğrilme riskide artar, lastik daha az esneyeceği için darbeyi emmeden direk janta verir.. tabi bu söylediğim bozuk yollar için geçerli.. benzin istasyonlarında basınç tabloları oluyor, oradan bir bak istersen..

qosmio

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar corsa c aracımda 195 50 15 var. Orjinali 175 60 14 mü ne tam bilmiyorum da kitapçıkda orjinal lastik için hava basıncı var.

Acaba bu lastiğin yazın hava basıncı ne olmalıdır? Bazen çıkıntıları yerlere park ettiğimde sanki lastiğin havası inikmiş gibi görünüyor... Bi ölçtüreyim diyorum lastik hava basınclarını...

4 taneside 32 olmasi lazim diye biliyorum..

xyz0101

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Jant ne olursa olsun lastikte esneme payı bırakılmalı diye biliyorum..

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Ya arkadaşlar ölçtüreyim dedim gittim lastikçiye. Arkalar kumho önler dunlop sport max.

Önleri yeni almıştım kış başlamadan 4 ay önce falan taktırmıştım, önce onları ölçtü, 42 çıktı ya... :D Hocam bunlar çok dedi sallar dedi. Valla kışın bile öyle bindik dedim bende.

Halbuki ben ön lastiklerin havası az hava gerekir diye gittim bi baktım ki önler fazlaymış. Sonra 32 ye çekti önlerin ikisini de... Arkalara baktı onlar 32 imiş. Onları ben almadım, önceki sahibi almıştı. Onlar doğruydu ama ben önler 42 iken 4 ay binmişim bu lastiklerle.

Fakat bir sorum olacak arkadaşlar, motor önde ağırlık önde diye mi bilmiyorum sanki ön lastiklerin havası azmış gibi bir his veriyor içimi. Nasıl iş anlamadım...

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
195 50 15 kullananlar yokmu arkadaşlar hiç? Bazı sitelerde lastiğin soğukken ölçülmesi gerektiğinden bahsetmiş. Ben soğukken ölçmedim. Bi 10 km falan yol yapıp ondan sonra ölçtüm. Soğukken dediği hava soğukkenmi acaba? :D Kafam karıştı iyice. 4000 km gitmişim bu hava basıncıyla... Nasıl adam bunlar anlamadım ki... 42 basmış yaa...

efedkr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hava soğukken değil, lastik soğukken ölçmek gerekir.. lastik ısındıkça içindeki hava genleşerek basıncı artıracaktır çünkü.. sen çok fazla kafa yorma, 32-34 civarı bi basınç uygundur.. dahada aşağıya düşme, yakıtın artmasın gereksiz yere.. bide ayda 1 kontrol edersen iyi olur ;)