15 yaş üzeri

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eee ne yağılacağı belli. trafikten men edilecek araba oyle kullanılacak. o zaman da ne vergi var , ne sigorta, ne muayene. 6 senedir motosiklet kullanıyorum 1 kere çevrilmedim, demekki ona uygulayabilirmisim. aynı şekilde bugune kadar gunduz cevirmelerine de hiç yakalanmadım istanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde gunduz çevirme zaten mumkun değil. eski plakalarla gezeriz artık üzerinde kalır. insanı kötüye surukluyorlar

astracı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende bu 4 ay önce 96 model bir vctra cd almıştım.Sırf 15 yaş üzeri olduğu ve vergisi düştüğü için.Severek aldığım araç şimdiden bana zehir oldu.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben zatn tam anlamadım şimdi benim aracım misal euro 4 standartlarında adam gitmiş lincoln almış 150 bin tl ye onundaki euro4 normlarında ben gariban almışım 20 bin tl ye benimkide euro4 normlarında ikimizde aynı vergiyimi ödiycez varmı böyle adalet...

eee ne yağılacağı belli. trafikten men edilecek araba oyle kullanılacak. o zaman da ne vergi var , ne sigorta, ne muayene. 6 senedir motosiklet kullanıyorum 1 kere çevrilmedim, demekki ona uygulayabilirmisim. aynı şekilde bugune kadar gunduz cevirmelerine de hiç yakalanmadım istanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde gunduz çevirme zaten mumkun değil. eski plakalarla gezeriz artık üzerinde kalır. insanı kötüye surukluyorlar

ona gerek yokki bir yakının aracına haciz getirsin vergileri ödeme olur biter..

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dünyanin heryerinde egzos emisionu yüksek araclari trafikten kaldirmak icin önlemler aliniyor..iste vergi artirilmasi gibi..lakin kimse sen bu araci kaldir at demiyor..sonucta oltimer sevgisi ayridir..lakin su gercektir ki gelecege temit dünya birakmak herkezin sorumlugudur...görüs ne olursa olsun hemen tepki veren bir toplum olduk lakin neden nicin gibi kafa yormuyoruz..su ülkede aslinda uygulanacak o kadar cezalar varki kimse araba alip süremez sürmek icin parasi kalmaz.avrupali medeni olalim diyoruz (yanlis anlasilmasin ben avrupa sevdasi degilim asigi hic) lakim kurllar insani insan yapar burda kurali insanalar yapiyor..araba tamiri sokaklarda yaglar dökmek iste örnek lastikleri arazilere atma...siz sayin ben yorulurum :D arkadaslar burasi benim sizin memleketi ne yazik vatan sevgis öyle sevmekle de olmuyor...bana necilik ile hic...simdi bu kanunlar cikasi araba alimini artirmak icin ekonomiyi canlandirmak icin ayni zamanda cevre icindir...almanyada bunu yapmak icin eski aracini getir 3000 euro verelim az faizle yeni araba kampanyasini unutmayin...simdide bakin evlere yalitim yapin vergiden idirelim veya yalitimi olmayan eve vergi artirimi..bunlarin hepisi avrupanin türkiyeden istedikleridir...sonucta ise temiz dünya..yani kisa anlattim ama bu konu buralara sigmaz...

güzel yaklaşım

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yasaya maliye bakanlığı karşı çıkıyor,enerjive ticaret bakanıda yasalaşması için bastırıyormuş güncel duyumlar böyle. 15 yaş sonrası aracın emiyonundan oluşacak çevre kirliliğini düşüneceklerine ilk öce yağdan motorin yapımını önleseler daha başarılı olurlar. Araçların denetlenmesi daha basit 8-10 sene önce trafiğin yol konröllerinin yanında zaman ,zaman seyyar emisyon ölçüm araçlarıda görev yapıyordu. Ayni uygulamayı yapsalar sonuca ulaşılır.Bakımlı ve temiz yakıt kullanan aracın motorunda emisyon değerlerinde ne değişikliği olabilirki:confused: Bu gün yollarda 5ila 6 yaşında kamyonların ekzozlarından fabrika bacalarından daha yoğun çıkan dumanları görüyoruz.
Enerji ve ticaret bakanlığının zihniyeti zengini daha zengin yapmakmı acaba:confused::(

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu işin en büyük zararını ticaret yapanalr görür hep diyorum yollardaki kamyon kamyonetlerin hepsinin euro norm değerleri eski hatta yeni sandıklarımız bile eski teknoloji özellikle yerli kamyonet ve kamyonlar.. bu işden en büyük zararı onlar görür neticede en kötüsü 90 model bir aracın euronorm değeri en kötüsü 3 dür.. şu anki piyasadaki araçların %90 ı 4 zaten.. 2000 sonrası araçların nerdeyse %99 u 4 son bir iki yıldır euro 5 ler çıkdı..

yani bu işden en büyük zararı ağır yük taşımacılığı yapanlar görür o kamyonlar zaten kara duman ata ata gidiyor arkasına girdinmi dumandan önünü göremiyorsun bu işden en çok bu kesim zarar görür.. eğer bir şey yapıcaklarsa bu kamyon lara yapsınlar binek araçların havayı kirletme değeri bu kamyonların yanında hiç bir şey ..

yani 10 tane 70 model arabanın havayı kirletmesi ancak eski bir kamyona eş değerdir..

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu norm morm hepsi hikaye amaç sadece vatandası sömürmek,söğüşlemek sanki bize fransadaki ,japonyadaki tren ve metro standardını devlet olarak sagladılar,o teknolojiyi o sürati bize sundular (satte 580 km civarı) herşey tastamam sıra vatandasın aracına geldı ayıp yahu buna kargalar bıle guler...

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada benım 2 sene once yıllık 570 tl civarı vergım, yıne yıllık 160 civarına düşmüştü bu sene baktım 30 tl gibi zam yapmıslar ,kardeşim zam yapacaktın nıye 570 den dusuruyorsun uyandırma benı, yer...tirmeye devam et, hıc olmazsa moralımız bozulmazdı ... dalga gecer gıbı ındır yukselt,olmadı ötv sını de ekle ...

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada benım 2 sene once yıllık 570 tl civarı vergım, yıne yıllık 160 civarına düşmüştü bu sene baktım 30 tl gibi zam yapmıslar ,kardeşim zam yapacaktın nıye 570 den dusuruyorsun uyandırma benı, yer...tirmeye devam et, hıc olmazsa moralımız bozulmazdı ... dalga gecer gıbı ındır yukselt,olmadı ötv sını de ekle ...

aslında şu anki vergilendirmedede çok büyük açıklar var adam yurtdışından dodge ram getirtiyor 5.0-6.0 araç adam pick up diye yılda 600-700 tl vergi veriyor.. bazı navigator ve hummer ların kamyon kamyonet konumunda ruhsata işlendiğini duymuşdum adam 5.0 lincolne yıllık 900 tl vergi ödüyor..

enayilik bizde esas gidiyoruz normal vergi neyse veriyoruz ciddi düşününce zaten orta direk yada alt gelirli namusuyla ödüyor gene kaymak kesim işin üç kağıda kaçıyor.. yani bu ülkede her şey zengine yarıyor..