12v akü şarjı

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. Akülü vidalama nin pilleri bittiği için aynı pillerden bulamayınca 12v 1.3a kuru akü alıp taktım . Vidalama 12v olduğundan çok güzel bir şekilde kullanıyorum. Fakat şarj etmede sorun yaşadım. Bir arkadaşım direk 12v luk adaptör bağla dedi şarj olur dedi. Bende evde bulunan 12v 1.5a adaptoru bağladım. Akü ısındı ve şişti şarj almamaya başladı. Bir saat kadar şarja taksam da şerit led in ışıklarını bile canlı yakamiyordu. Bende yeni birtane daha aldım. Şimdi bunu şarj edeceğim zamn nasıl şarj etmem gerekiyor. Elimde bulunan adaptörler 12v 1.5a, 12v 1a ve ayarlı 12v 300ma
Bunlardan hangisini kullanmalıyım ki akü bozulmadan şarj edebileyim. Kendi orjinal adaptoru kayıp bulamadım.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. Akülü vidalama nin pilleri bittiği için aynı pillerden bulamayınca 12v 1.3a kuru akü alıp taktım . Vidalama 12v olduğundan çok güzel bir şekilde kullanıyorum. Fakat şarj etmede sorun yaşadım. Bir arkadaşım direk 12v luk adaptör bağla dedi şarj olur dedi. Bende evde bulunan 12v 1.5a adaptoru bağladım. Akü ısındı ve şişti şarj almamaya başladı. Bir saat kadar şarja taksam da şerit led in ışıklarını bile canlı yakamiyordu. Bende yeni birtane daha aldım. Şimdi bunu şarj edeceğim zamn nasıl şarj etmem gerekiyor. Elimde bulunan adaptörler 12v 1.5a, 12v 1a ve ayarlı 12v 300ma
Bunlardan hangisini kullanmalıyım ki akü bozulmadan şarj edebileyim. Kendi orjinal adaptoru kayıp bulamadım.

aldığınız akü kaç amper bilmiyorum ama misal 7 amperse 10 biri akımla yani 700 mA ile şarj edilmesi gerekiyor. ayrıca 12 volt değil en az 13.5 volt olması gerekir şarj aletinizin. elektronikçilerde 13.5veya 14.5 volt yada arasında ve akünüzün onda biri akım değerini veren bi adaptör almanızı tavsiye ederim pek pahalı değildir...1.3 amper demişsiniz 300 ma bile olsa işinizi görür fakat 12 volt yeterli olmaz 13.5 falan olmalı

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aldığınız akü kaç amper bilmiyorum ama misal 7 amperse 10 biri akımla yani 700 mA ile şarj edilmesi gerekiyor. ayrıca 12 volt değil en az 13.5 volt olması gerekir şarj aletinizin. elektronikçilerde 13.5veya 14.5 volt yada arasında ve akünüzün onda biri akım değerini veren bi adaptör almanızı tavsiye ederim pek pahalı değildir...1.3 amper demişsiniz 300 ma bile olsa işinizi görür fakat 12 volt yeterli olmaz 13.5 falan olmalı

Elimde eski bir ayarlı adaptör var. Geçenlerde başka birsey için arkadaşıma olcturmustum. Adaptörü 12v a aldığım halde ölçünce 13-14 v gibi bir değer veriyordu.anladigim kadarıyla bu adaptör işimi görür o zaman. Değil mi?
300mA ile 4 saat şarja taksam 1200mA dolmuş olacak. 1.3a akü için bu şarj işlemi doğrudur değil mi? Hesabım yanlış mı?
Birde aküyü şarjlı vidalama bataryasinin içine taktığım için bunu şarj ederken kendi bataryasinin takıldığı şarj unitesinin içinde resimdeki gibi bir kart var. Bataryanin içindeki pilleri çıkartıp akü koyduğum için bu kartı devredisi bırakıp direk + yı + ya, -yi -ye bağlayıp mı şarj edeyim yoksa hiç ellemeden bu stand a adaptör u takipda mı şarj edeyim?
Bahsettiğim adaptör şarj yuvası ve akunun resimleri
İlginiz için teşekkür ederim

IMG_20150206_002657.jpg

IMG_20150210_233442.jpg

IMG_20150210_233454.jpg

IMG_20150210_233508.jpg

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rica ederim.ayarlı adaptör boştayken o voltajı veriyor fakat aküyü doldururken ne derece verir bilmiyorum. fakat muhtemelen işinizi görür. kartı iptal etmeyin derim zira düzenleme yada fazla şarjı önlemeye yardımcı olucak bir sistem barındırıyor olmalı içerisinde. hesapladığınız gibi 4-5 saat yeterli olmalı bitik aküyü şarj etmek için. +- yönlerine dikkat edin hatırlatayım...fotoğrafta tam görünmüyor ama sanırım akünün takıldığı şarj istasyonunda 14.4 volt yazıyor akım değeri içinde birşey yazıyordur muhtemelen.
elinizdeki adaptörü kullanın şimdilik ayarlı olanı baktınız aküyü tam doldurmuyor o zaman uygun bir adaptör aramaya başlanabilir...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
dn3j04.jpg
[/url][/IMG]

Benim de bir süredir yaşadığım sorun. Şarjlı tornavidamın yukarıda resmini paylaştığım orijinal adaptörü bozuldu. Yaklaşık bir aydır da aynı değerde adam gibi bir adaptör bulamadım. Servisine sipariş verdim ama 15 gündür siparişlerinin henüz ellerine ulaşmadıklarını söylediler. Ben de alttaki dandik adaptörü aldım, ama daha ilk seferde adaptör bozuldu, bir süre daha servisten haber bekleyeceğim, sonuç alamazsam İzmir kazan ben kepçe orijinal değerlere en yakın olan adam gibi bir adaptör bakacağım.

lkjYyb.jpg
[/url][/IMG]

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dn3j04.jpg
[/url][/IMG]

Benim de bir süredir yaşadığım sorun. Şarjlı tornavidamın yukarıda resmini paylaştığım orijinal adaptörü bozuldu. Yaklaşık bir aydır da aynı değerde adam gibi bir adaptör bulamadım. Servisine sipariş verdim ama 15 gündür siparişlerinin henüz ellerine ulaşmadıklarını söylediler. Ben de alttaki dandik adaptörü aldım, ama daha ilk seferde adaptör bozuldu, bir süre daha servisten haber bekleyeceğim, sonuç alamazsam İzmir kazan ben kepçe orijinal değerlere en yakın olan adam gibi bir adaptör bakacağım.

lkjYyb.jpg
[/url][/IMG]
abi izmirde çankayadaki onur çarşısı diye geçen bi kaç bina var bilirsin bit pazarı diye tabir edilen yerde. orda rahatlıkla bulursun... mA değeri çok farklı olmamasına dikkat et derim. fazla akım çabuk doldurur aküyü fakat ömrünü yer

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rica ederim.ayarlı adaptör boştayken o voltajı veriyor fakat aküyü doldururken ne derece verir bilmiyorum. fakat muhtemelen işinizi görür. kartı iptal etmeyin derim zira düzenleme yada fazla şarjı önlemeye yardımcı olucak bir sistem barındırıyor olmalı içerisinde. hesapladığınız gibi 4-5 saat yeterli olmalı bitik aküyü şarj etmek için. +- yönlerine dikkat edin hatırlatayım...fotoğrafta tam görünmüyor ama sanırım akünün takıldığı şarj istasyonunda 14.4 volt yazıyor akım değeri içinde birşey yazıyordur muhtemelen.
elinizdeki adaptörü kullanın şimdilik ayarlı olanı baktınız aküyü tam doldurmuyor o zaman uygun bir adaptör aramaya başlanabilir...

Bende bugüne kadar fark etmemiştim. 14.4v yazıyor. Akım değeri ile ilgili bilgi yok. Bittiği zamn şarja takacağım inşallah bir sorun olmadan şarj olur. Şarj edip edemedigimi yazarım yine. Yardım ve bilgi için çok teşekkür ederim.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
konuya tekrardan geri dönüş yaparım yazmışım ama sonucu yazmayı unutmuşum. :) aküyü aalalı 10 ay kadar oldu. 10 aydır yukarıda resmini koyduğum 14.4v, 300mah lik adaptör ile şarj ederek kullandım. 10 ay sonunda akünün şarjı neredeyse %60 oranında kısa gitmeye başladı. evde kullanırken eski pc nin Power supply ı ile kullanıyorum. araçta ufak tefek iş olduğunda aracın akü ye bağlayıp kullanıyorum. akü ömrü azaldığı için ne yapılabilirdiye youtube da aaraştırırken saf su eeklendiğini gördüm. çok az da olsa saf su ekledim.suan şarjoluyor. Bakalım kayıp kapasite geri gelip kullanım süresi uzayacak m.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bende bu ürünlere heves ettim bir tane ufak da olsa elimde olsun diye aldım ama akü sorunu yüzünden istediğim tadı pek alamadım bende aküyü komple içinden çıkardım ve bir adaptör ile gereken elektriği verdim ve tetik mekanizması üzerinde oynama yaparak çalışır hale getirdim. Önce sıkıyor idi açmıyordu ama tetik kısmın da oynayarak hem açma hem sıkma yapacak şekilde düzenledim :D

attachment.php

Ekli dosyalar

• 8cf2400d-7d0c-4ec3-920b-35605ddf51ed.jpg
    8cf2400d-7d0c-4ec3-920b-35605ddf51ed.jpg
    66.4 KB · Görüntüleme: 25

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende bu ürünlere heves ettim bir tane ufak da olsa elimde olsun diye aldım ama akü sorunu yüzünden istediğim tadı pek alamadım bende aküyü komple içinden çıkardım ve bir adaptör ile gereken elektriği verdim ve tetik mekanizması üzerinde oynama yaparak çalışır hale getirdim. Önce sıkıyor idi açmıyordu ama tetik kısmın da oynayarak hem açma hem sıkma yapacak şekilde düzenledim :D

attachment.php
benimkide aynı şekilde abi. evde eski bilgisayar güç kaynağı ile kullanıyorum. arabada isim olduğu zaman üzerindeki çıkıştan direk aküye bağlıyorum. illa kablosuz kullanmak gerektiğinde aküsünü o zaman kullanıyorum
a45841a506279da9f42ff3222e213677.jpg
4030d7f73f2d3f7e9e8980bd7de99b27.jpg
ae0edcd6162d187e8fb8a43208d6b034.jpg

Huawei ascend mate 7 - Tapatalk