1000 ile 1500 devir arasi

irenbe96

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bir soruda ben sorayım. 2004 Corsa 1.3 dizel aracım var. iş ile ev arası gidip gelirken kullanıyorum çoğunlukla. Sormak istediğim gittiğim yolsa hız sınırı 70 km ve bu hıza uyarak gidiyorum. Bu hızı 4. viteste gidersem 2000 devir civarı, 5. viteste gidersem 1600 devir civarı seyrediyor. Aracın dizel olmasını dikkate alarak o hızda hangi vitesle gitmek daha sağlıklı olur? Teşekkürler

Aynı araç bende de var.Eğer gittiğiniz yol düz ise sorun değil fakat eğimli yokuşlu bir yer ise o zaman turbodan daha verimli yararlanmak için 4. vites daha yararlı olacaktır.Çünkü bizim araçlar max. torkunu 1750 devir civarında verir.Yani bu devir max. çekiş için daha iyidir.

mornoth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı araç bende de var.Eğer gittiğiniz yol düz ise sorun değil fakat eğimli yokuşlu bir yer ise o zaman turbodan daha verimli yararlanmak için 4. vites daha yararlı olacaktır.Çünkü bizim araçlar max. torkunu 1750 devir civarında verir.Yani bu devir max. çekiş için daha iyidir.

Gittiğim yol düz. Fakat tam olarak emin değilim hangisini uygulayım. Babamda da 2001 model seat cordoba araç vardı, az yakacağım diye 50-60 ile 5. viteste giderdi. Sonrasında turboyu değiştirmek için sanayinin yolunu tutmuştu. Bende 5. viteste 1600 devirle gidersem benzer bir durum oluşur mu merak ediyorum.

irenbe96

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gittiğim yol düz. Fakat tam olarak emin değilim hangisini uygulayım. Babamda da 2001 model seat cordoba araç vardı, az yakacağım diye 50-60 ile 5. viteste giderdi. Sonrasında turboyu değiştirmek için sanayinin yolunu tutmuştu. Bende 5. viteste 1600 devirle gidersem benzer bir durum oluşur mu merak ediyorum.
Hiçbirşeyi olmaz.Eğer elinizde kitapçığı var ise orada da vites değiştirme hızları yazıyor.yanlış hatırlamıyorsam kitapçıkta 70 km ile giderken 5. Vitese atın diye yazıyordu.Ama tabi bu tamamen kullanıcıya kalmış. düşük devirde turbodan yeterince yararlanılmadığı için hızlanmak biraz daha fazla zaman alacaktır.

mornoth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplar için herkese teşekkür ederim. Çözümü %10 hız limitini aşabilme avantajını kullanarak 75 km ile 5. viteste giderek buldum.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 10:28 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 10:26 ----------

Birde yeni konu açıp kirlilik yaratmak istemiyorum, Corsa C 1.3 cdti araçlarda common rail yok sanıyorum fakat kesin bir bilgim yok. Aracımda gaza yüklenip 3000-4000 devirlere gelirsem biraz fazla siyah duman atıyor. Piyasada satılan Würth marka katkı maddesinden almayı düşünüyorum fakat hangi çeşidini almalıyım bilemedim. Bulduğumda common rail diye belirtilmişti. Bilgisi olan varsa çok makbule geçer. Saygılar