1. Ve 2. Viteste Aracın Sabit Hızda İlerlemeye Devam Etmesi ??

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dün farkettim; arabayla 2nci viteste ilerlerken ayağımı gazdan çektim, araba 15 km/sa hıza kadar düştükten sonra yavaşlaması durdu hiç bir pedala basmadığım ve araba 2nci viteste olduğu halde araba 15km/sa hızda aynı devirde ilerlemeye devam etti. müdahale etmediğim sürece bu şekilde yol almaya devam etti. aynı şeyi 1nci viteste denedim; 1nci viteste de 7 km/sa hızda aynı olay gerçekleşti. diğer viteslerde denediğimde böyle birşey olmadı. aynı olay her astrada var mı acaba deneyen ya da fark eden oldu mu? bu bir arızamı yoksa normal bir durum mu?

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com
Ynt: 1. Ve 2. Viteste Aracın Sabit Hızda İlerlemeye Devam Etmesi ??

araçta otomatik rolanti ayarı olduğunda araç viteste olsa bile rolanti gücü sabit tutup aracın stop etmesini engelliyor. yani normal aynısı bendede oluyor.

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

daha önce hiç dikkat etmemişim demekki. mantık olarak araba vitesteyken gazdan ayak çekilince hız ve devir düşerek stop etmesi beklenir. ama stop etmeyi engelleyici böyle bir sistem varmış. birşey daha öğrenmiş olduk teşekkürler

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

erdem link' Alıntı:
dün farkettim; arabayla 2nci viteste ilerlerken ayağımı gazdan çektim, araba 15 km/sa hıza kadar düştükten sonra yavaşlaması durdu hiç bir pedala basmadığım ve araba 2nci viteste olduğu halde araba 15km/sa hızda aynı devirde ilerlemeye devam etti. müdahale etmediğim sürece bu şekilde yol almaya devam etti. aynı şeyi 1nci viteste denedim; 1nci viteste de 7 km/sa hızda aynı olay gerçekleşti. diğer viteslerde denediğimde böyle birşey olmadı. aynı olay her astrada var mı acaba deneyen ya da fark eden oldu mu? bu bir arızamı yoksa normal bir durum mu?

EDC sistemi düz vites arabalarda 1.vitesde gazın az verilmesi sonucu tork yeterli gelmez ise aracın stop etmesini önlüyor.

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu yüzden geri viteste de giderken ... çok hızlı hareket ediyor araç... mecburen debriyaja tam basarak kontrol ediyorum... yani demmek istediğim ayağınızı debriyajtan çekin ve geri vitese takın... araç baya hızlı gidiyor geriye...

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende aracın, özellikle yoğun trafikte, gaza ve frene basmadan belli bir süre hareket edip, sonra vitesi boşa alırdım, ' e artık iyice yavaşladık her an istop edebilir' düşüncesiyle. Böyle bir özellik gerçekten mükkemmel olmuş. Bizim önceki 99 model Avensiste araç iyice yavaşladığında stop ediyordu, fakat Astrahiç stop etmiyor dediğimde, sana öyle geliyordur diyenler çıktı. EDC den olduğunu öğrenmiş olduk.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

warlordares link' Alıntı:
bu yüzden geri viteste de giderken ... çok hızlı hareket ediyor araç... mecburen debriyaja tam basarak kontrol ediyorum... yani demmek istediğim ayağınızı debriyajtan çekin ve geri vitese takın... araç baya hızlı gidiyor geriye...

Motorun çalışması için gerekli bir minimum devir var.Bu motor ısındığı 800 devir sanırım.EDC bunu sağlayacak kadar gaz vermeyi sürdürüyor.
Geriye giderken 1. vitesten hızlı gitmesinin sebebi vites oranı.Birinci vites oran 4 civarı iken, geri vites oranı genelde 3 civarı olur.Bu ne demek, birinci vites motor torkunu 4 katına çıkarıp hızı 4 te birine indirirken, geri viteste 3 te birine indiriyor.Bu yüzden geri vites minimum hızı daha yüksek.

Swift

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Vectra 2.0i'de de bu özellik var. 2. viteste frene basarak iyice yavaşladınız diyelim. Devir belli seviyeye düştükten sonra kendiliğinden gaza basar. Frenden ayağı çekince de haliyle hemen ileri fırlar.

tomacco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aynı durum corsada da var.2.viteste çok yavaşladıysak ayağı frenden çekince araba öne fırlıyor ve sabit hızda gidiyor. ;)

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ama ben bu EDC ddiğiniz özelliğe rağmen, bu aracımı önceki opellerime (corsa ve astra GL) nazaran daha çok istop ettiriyorum..1.vitesteyken ne olduğunu anlamadan bir bakıyorum araç istop etmiş..