1.8 Vectra Subap Fincanı

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar arkadaşlar.

Daha önce başka bir konu ile sorduğum sorudan hatırlayan vardır.Bir akrabamda 1994 model 1.8 karbüratörlü vectra var.Geçenlerde motor yaptırdı arabaya ve değişmedik şey bırakmadı.Arabanın motorunu yaptırdıktan 1 hafta soınra arabada motor ısınınca dikiş makinesi gibi ses gelmeye başlamış ve motorcu subap fincanlarını değiştirmemiştik onlardan yapar demiş.Bana parça sormam için telefon etti, internette sitelere baktığımda 1.8 karbüratörlü motorlar için subap fincanı bulamadım.

Size parça yada fiyat sormayacağım merak ettiğim şu:

1- Motor yapıldıktan 1 hafta sonra neden bu sesi yapar? (yağ pompası sıfır takılmış araç yağ ve su eksiltmiyor.)

2- Parçayı internette bulamayınca dikkatimi çekti, 1.8 karbüratörlü vectralarda subap fincanı varmı?

Bu konularda forumdaki ustalardan veya aynı araçtan kullanmış ve bunu tecrübe etmiş arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.Olabilirler değil de net cevap olumasını tercih ediyorum.Saygılarımla.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilginç, motor sentede mi? birde eğer motor şakırdama yapıyorsa ikinci sebep yağ basıncı yağ kalınlığı sebep olabilir,birde hidro sübap ayarlayıcısı yapar kanlları tıkalı ise motor koduna göre arayın parçayı..mesela C18NZ tahmin ediyorum burda bu motor omega A astra F lerde de kullanıldı bu şekilde ararsanız daha çabuk bulursunuz.
parçalar da bu yağ basınıcı ile sübap ayarlayıcısı (hidro sübap ayarlayıcısı)
10122342-1.jpg

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilginç, motor sentede mi? birde eğer motor şakırdama yapıyorsa ikinci sebep yağ basıncı yağ kalınlığı sebep olabilir,birde hidro sübap ayarlayıcısı yapar kanlları tıkalı ise motor koduna göre arayın parçayı..mesela C18NZ tahmin ediyorum burda bu motor omega A astra F lerde de kullanıldı bu şekilde ararsanız daha çabuk bulursunuz.
parçalar da bu yağ basınıcı ile sübap ayarlayıcısı (hidro sübap ayarlayıcısı)
10122342-1.jpg

Araç memlekette.Yani aracı görme şansım yok.Dediğim gibi bir akrabamda.Parçayı internet sitelerind bulamamak çok ilginç geldi.Hep 16V motorlar için parçalar var bu şekilde.Fakat 1.8 8V için yoktu.Bakalım öğleden sonra elemanı göndereceğim maslak a şimdi evrak takibinde.

Bilgi için çok teşekkür ederim.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Ara Motor muhabbetinden aracın az satması, parçacının da bu efsaneye uyması sebebi ile, ülkemizde 1.8 lerin çoğunun kaderi. Ki Vectra A 1.8 satış rakamı bunu kırmayı başarmış olmalı ki, sokakta çok görüyorum, ona rağmen zor bulunuyor demek.

onur_vectra_a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Türkiye'de üretilmiş modellerden ise 1.8 karbüratörlüdür ve motor kodu 18SV dir. Bende var ordan biliyorum. Bahsettiğiniz sesi ben de duydum benim vectra'da. Motor sıcakken stop edip bi 5-10 dakka sonra çalıştırdığımda arada bir geliyor sadece. Ankara ve Kdz.Ereğli'deki ustalarıma gösterdiğimde subap iticilerinden geliyor dediler. Zamanlayıcı düzenler kendiliğinden geçer dediler. Gerçektende bir süre sonra yaklaşık 15 dakka sonra ses kendiliğinden geçiyor. Bir sorun yok diyorlar. Ama akrabanızın arabada sürekli oluyor ve zamanlayıcıyı bekledikten sonra da geçmiyorsa Selim abinin dediği gibi "hidro sübap ayarlayıcısı yapar kanalları tıkalı" olabilir. Sorunu çözümlerse akrabanız buraya yazabilir misiniz? merak ettim ne olucak sonucu

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ara Motor muhabbetinden aracın az satması, parçacının da bu efsaneye uyması sebebi ile, ülkemizde 1.8 lerin çoğunun kaderi. Ki Vectra A 1.8 satış rakamı bunu kırmayı başarmış olmalı ki, sokakta çok görüyorum, ona rağmen zor bulunuyor demek.

Aslında araç benim ilk aldığım arabalardan.Benden bir akrabaya ondan da bu akrabaya geçti.Çok temiz çok kullanışlı değişeni boyası çürüğü pası olmayan bir araç.Kullanımı keyifli masrafsız.1.8 motorda çok iyi taşıyor o arabayı ve hiç bir sıkıntı yaratmayan güçlü bir motor olması cabası.Kullanan bilir sanırım.Bildiğim kadarıyla baya var piyasada, sanırım istanbulda pek kalmadı istanbuldakiler de anadoluya kaymaya başladı stıldıkça.Çünkü artık anadolu insanı da binici olarak avrupa araçlara yönelmeye başladı son zamanlarda.Düşünsenize şu anda sayamayacağım kadar 2001 2002 doğan kartal var her tarafı çürük içinde.O resimdeki parçaya benzer bir parça vermişler üzerinde 1.8 vectra yazıyordu gönderdik bakalım sonuç ne olacak bekliyoruz.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Türkiye'de üretilmiş modellerden ise 1.8 karbüratörlüdür ve motor kodu 18SV dir. Bende var ordan biliyorum. Bahsettiğiniz sesi ben de duydum benim vectra'da. Motor sıcakken stop edip bi 5-10 dakka sonra çalıştırdığımda arada bir geliyor sadece. Ankara ve Kdz.Ereğli'deki ustalarıma gösterdiğimde subap iticilerinden geliyor dediler. Zamanlayıcı düzenler kendiliğinden geçer dediler. Gerçektende bir süre sonra yaklaşık 15 dakka sonra ses kendiliğinden geçiyor. Bir sorun yok diyorlar. Ama akrabanızın arabada sürekli oluyor ve zamanlayıcıyı bekledikten sonra da geçmiyorsa Selim abinin dediği gibi "hidro sübap ayarlayıcısı yapar kanalları tıkalı" olabilir. Sorunu çözümlerse akrabanız buraya yazabilir misiniz? merak ettim ne olucak sonucu

Bizim huysuz emekli eğer işi düzgün giderde hallolursa eminim beni aramayacaktır.Ama işi rast gitmezse mutlaka motorcu parçadan der, o da bana telefon edip senin gönderdiğin parça yanlış çıktı diye söylenir.Diyorum ya huysuz emekli emekli oldu ev kahve iyi gelmedi ona oturmak.Melek gibi şen şakrak adam oldu huysuz biri çıktı :)

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimleri boşaltıp kontrolunu yaptıysa usta yapmaması gerekiyor demekki şimleri boşaltmadan taktı geçti