1,6 benzinli motorda yağ soğutucusu

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
olay kısmen de olsa açıklığa kavuştu ama servisin benzinli araca, bu araç dizel demesi, servisçilikte gelinen son nokta sanırım.

Vectra92

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ soğutucusu egzos manifoldunun hemen altında.manifoldun üzerindeki koruyucuyu sökmeden görünmüyor.yağ soğutucusunun oringleri zamanla aşınıyor sebebi ise aşırı ısıya maruz kalması.dediğim gibi manifoldun tam altında ve orada çok fazla ısı oluyor ve zamanla oringler özelliklerini yitiriyor.yağ soğutucusunda fiziksel bir hasar yok ise oringleri değiştirip devam edebilirsiniz.suyun mutlaka değişmesi gerekir fakat yağın değişimine gerek olmayabilir,ona ustanız karar verir yada yağdan biraz anlıyorsanız sizde duruma bakabilirsiniz.

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
ben servisin benzinli araca dizel demesine ihtimal vermiyorum. muhtemelen yanlıs bi anlasılma var konuyu acan arkadas ya servisteki arkadasın dediğini anladı yada dogru anlamıstır ama buraya yanlıs yazdı...
muhtemelen servisteki elmanın soyledigi dizellerde var ama bazı benzinlilerde var veya dizellerde de var benzinlilerde de var demiştir diye tahmin ediyorum.

artsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınızda yağ eşanjörü (yağ soğutucusu) var. En kısa zamanda değişin. Kaçak varsa, motor yağına su, soğutma suyuna da yağ karışıyor demektir.
Hem motor yağını, hem de soğutma suyunu değişmeniz de gerekiyor. Hatta soğutma kabının temizlenmesi için, yağ çözücü ilaçla birkaç sefer devirdaim yapılıp değiştirilmesi gerekiyor.

direk soğutma suyu kabıyla birlikte değiştirip antifiriz koydum. Yağ soğutucusunu ve oringleri de değiştirdik :)