1.4 Turbo Lüleburgaz - Eskişehir Yakıt Tüketimi

wasiyet1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. Geçen gece Lüleburgaz'dan Eskişehir'e doğru gitmek üzere aracım ile yola koyulduk. Depoyu Tp (Türkiye Petrolleri) de 270 Tl ye ağzına kadar doldurdum. Araçta insan sayısı 4 idi. Hızımı 80 e sabitleyerek İstanbul'a kadar gittim. İstanbul da Taksim Meydanı derken trafiğe takıldım yaklaşık 25 30 km 1.viteste seyretmek durumunda kaldık. Sonra Eskişehir'e doğru tekrar yol aldık hızı tekrar 80 e sabitledim ve bu süratte Eskişehir'e vardık. İşlerimizi hallettik akşama kadar yarı araba yarı yayan gezdik ve bir daha duraksama olmadan Lüleburgaz'a döndük. Toplam yapılan km 1100. Depo içinde hala 120 km menzil gözükmekte. Ben uzun yol yakıtına hayran kaldım aracın her ne kadar yavaş gitsem de önemli olan bu km yi yapabilmekti benim için.. Ayrıca uzun yolda araç daha bir konforlu hâle geliyor. Evet arkadaşlar deneyimimi paylaştım birde sorum olacak sizlere. Aracımın bakımı geldi geçti de en son kaç km ye kadar servise gitmem gerekiyor?

HLTNCR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.4 Turbo Lüleburgaz - Eskişehir Yakıt Tüketimi

valla maşallah arkadaşım. nazar değmesin. servise gelince bence biran önce götürmelisin. sonra bir sıkıntı çıktığında zamanında bakıma gelmediği için hemen onu öne sürüyorlar.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tebrik ederim wasiyet; Astra gibi yol titreşimini izole eden ve yola iyi oturan bir araçla 80 le yol alabilmene sevindim çünkü yaşıtlarının çoğu böyle güçlü araçlarla performans peşinde olurlar. (o yaşlardayken ben başta olmak üzere!)

nanisa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Tebrik ederim wasiyet; Astra gibi yol titreşimini izole eden ve yola iyi oturan bir araçla 80 le yol alabilmene sevindim çünkü yaşıtlarının çoğu böyle güçlü araçlarla performans peşinde olurlar. (o yaşlardayken ben başta olmak üzere!)
tolga senı duyan da cok yaşlanmışın artık sanıcak daha baharın başındasın m34444

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gerçekten 80 e sabitleyince ister benzin ister dizel araçlar az yakıyor ama malum dayanabilme meselesi çünkü 120 bile 50-60 gibi geliyor insana ama bende son zamanda uyguluyorum bunu 90 a sabitliyorum işim acil değilse hem cebe hem güvenliğe hem de aracın yıpranmasına faydası oluyor.yalnız şunu soracağım sizce 80 de 5 e atıp sabitlemek iyi mi? yoksa en azından 5.viteste 85-90 mı olmalı sabitleyeceğimiz değer?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

nanisa link' Alıntı:
tolga senı duyan da cok yaşlanmışın artık sanıcak daha baharın başındasın m34444

Eyvallah kardeşim, aslında insanın belki de en güzel çağları, herşey dengeli bu yaşlarda.

ozgun88 link' Alıntı:
gerçekten 80 e sabitleyince ister benzin ister dizel araçlar az yakıyor ama malum dayanabilme meselesi çünkü 120 bile 50-60 gibi geliyor insana ama bende son zamanda uyguluyorum bunu 90 a sabitliyorum işim acil değilse hem cebe hem güvenliğe hem de aracın yıpranmasına faydası oluyor.yalnız şunu soracağım sizce 80 de 5 e atıp sabitlemek iyi mi? yoksa en azından 5.viteste 85-90 mı olmalı sabitleyeceğimiz değer?

Astra 1.4 ile 80 le 5 e sabitleyebilirsiniz, 6 da olur ancak eğimlerde motor çok düşük devirde olduğundan yeterli tork/güç üretemeyeceğinden zorlanır.

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

peki 1,3 dizel için sizce 80 de 5.vites ve sabitleme uygun mudur?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ozgun88 link' Alıntı:
peki 1,3 dizel için sizce 80 de 5.vites ve sabitleme uygun mudur?

1.3 dizel eğer 6 ileri oranlı olsaydı olurdu ancak şuan 5. vites devir aralıklarını hatırlayamıyorum, yolda eğim araçta yük yoksa olabilir ama gene de 5. viteste 80km ile motorun çevirdiği devir muhtemelen gaza tepki veremeyeceği aralıkta olacaktır.

Bu motorlar oldukça kaliteli üretimler ancak tek eksisi alt devirlerinde boşluk olması.

wasiyet1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Teşekkür ederim Tolga abi. O dönemleri atlattık çok şükür abi :) Birde aracı servisler kaç km geçirdikten sonra garanti dışı bırakıyor bilginiz var mı?

nanisa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

wasiyet link' Alıntı:
Teşekkür ederim Tolga abi. O dönemleri atlattık çok şükür abi :) Birde aracı servisler kaç km geçirdikten sonra garanti dışı bırakıyor bilginiz var mı?
bakım kılometresınden en fazla 1000 km gecebılırsın ama daha fazlasını da asma yoksa pürüzlük yapmaya baslarlar